Аналітичне інтернет-видання

Металургійна галузь під загрозою. Які втрати очікують українську економіку внаслідок тарифів Трампа?

Дональд Трамп ініціював глобальну торгову війну, запровадивши мита на імпортні товари, що надходять до США з різних країн. Україна також опинилася під цими новими умовами, отримавши 10%-ве мито. Які українські продукти підпадуть під ці нові тарифи США та які наслідки це може мати для вітчизняної економіки - у матеріалі журналіста РБК-Україна Дмитра Сидорова.

За даними Міністерства економіки України, у 2024 році наша країна експортувала до США товарів на загальну суму 874 млн доларів, при цьому імпорт становив 3,4 мільярди доларів. Таким чином, у минулому році торговий дефіцит України зі США склав більше 2,5 млрд доларів.

Частка США у структурі українського експорту - досить незначна, у 2024 році вона склала лише 2%. За інформацією віце-прем'єр-міністра, міністра економіки Юлія Свириденко, основними експортними позиціями України на американський ринок є вироби з металу, а саме чавун (обсяг продажів у 2024 році - 363 млн доларів) та сталеві труби (112 млн доларів).

Відповідаючи на рішення Трампа, Свириденко підкреслила, що українські товари підлягатимуть універсальному (однаковому для всіх країн) митному збору у розмірі 10%.

"Якогось окремого вищого мита, як от у Молдови - 31% чи у ЄС - 20%, щодо України немає", - додала віце-прем'єр-міністр. Згідно офіційного указу президента США від 2 квітня 2025 року, який опублікований на сайті Білого дому, нове мито вступає в силу з 9 квітня.

Як було зазначено раніше, основним товаром, який Україна експортує до США, є металопродукція, тому саме вітчизняна металургійна галузь зазнає найбільших втрат через введення нових мит. У своєму коментарі для РБК-Україна аналітик GMK Center Андрій Глущенко підкреслив, що адміністрація США вже не вперше завдає серйозних ударів по українській металургії. Попередні рішення американської влади справили навіть більший вплив, ніж тарифні заходи, ухвалені 2 квітня.

Фахівець зазначив, що Сполучені Штати Америки вже тривалий час використовують антидемпінгові мита на широкий спектр сталевої продукції, причому чотири з цих мит були введені ще до 2001 року. Вашингтон не має наміру ліквідувати ці мита, і їх термін дії щорічно продовжується. Саме ці антидемпінгові заходи з боку США завдають найбільшої шкоди українському експорту.

Аналітик GMK Center зазначив, що з 12 березня були скасовані мита у 25% на українську сталь, які були введені Джо Байденом. Це рішення може негативно вплинути на наш експорт безшовних труб, що в 2024 році складав 113 мільйонів доларів у постачаннях до США.

Изображение: Процесс выплавки стали на заводе группы Metinvest "Запоріжсталь" (Getty Images)

Відповідно до слів Андрія Глущенка, сталь, на яку накладено 25% мито, не підлягає новому тарифу у 10%.

"Згідно з інформацією експерта, мита, що були введені 2 квітня, не поширюються на товари, що підпадають під секцію 232. Ця секція є частиною Закону про розширення торгівлі США, яка дозволяє президенту запроваджувати імпортні мита без необхідності отримувати схвалення Конгресу."

Однак під нове універсальне мито потрапляє основна експортна позиція України - це чавун. За інформацією Андрія Глущенка, у 2024 році до США було експортовано 868 тисяч тонн українського чавуну.

Експерт зазначив, що нові митні збори торкнуться конкурентів України на глобальному ринку чавуну. Єдиним винятком, можливо, стане Канада, проте обсяги імпорту з цього північного сусіда не зможуть повністю задовольнити потреби американського внутрішнього ринку. Інші потенційні постачальники чавуну підпадуть під ще вищі митні ставки, ніж Україна. Серед найбільших постачальників на світовій арені варто відзначити Китай (митний збір США 34%), Індію (26%) та Німеччину (39%).

Згідно з коментарем фахівця, американські металурги все ще потребують чавуну і продовжать його імпорт, навіть якщо ціни зростуть. "Хоча в короткостроковій перспективі ринок може пережити певний шок — імпорт чавуну до США може призупинитися на один-два місяці", — зазначив Андрій Глущенко.

У коментарі для РБК-Україна Світлана Михайловська, заступниця директорки Європейської Бізнес Асоціації, підкреслила, що політика США викликає значні труднощі для українських металургійних підприємств. "Внаслідок цього, деякі компанії можуть бути змушені залишити американський ринок. Крім того, перенаправлення на інші ринки також може стати викликом, оскільки там може зрости число конкурентів і посилитися конкуренція через нові мита, запроваджені США", - зазначила вона.

Зображення: Українська сталь знову опинилася під впливом американської протекціоністської політики (Getty Images)

В Європейській Бізнес Асоціації вважають, що ситуація може відчутно погіршитися, якщо Брюссель повторить приклад Вашингтону і не продовжить існуючі, привілейовані умови для українських товарів на ринку ЄС.

РБК-Україна надіслало запити до провідних експортерів металопродукції, таких як Interpipe та Metinvest, щоб дізнатися про можливі наслідки нових тарифів США для їхнього бізнесу. Представники Interpipe зазначили, що вони ретельно аналізують документи, які були ухвалені Білим домом, та зміни в митному законодавстві, і планують оприлюднити свою позицію з цього питання в найближчому майбутньому. У свою чергу, прес-служба Metinvest також підкреслила, що наразі ще передчасно робити які-небудь висновки.

"Варто дочекатися більш детальної інформації і реакції ринків. Єдине, що можемо відмітити судячи з публічних заяв на даний момент, мита накладені на українську продукцію не вище рівня накладених на наших конкурентів по галузі", - повідомили представники Metinvest в коментарі РБК-Україна.

Голова Комітету Верховної Ради з фінансових, податкових і митних питань, народний депутат Данило Гетманцев, 3 квітня поділився у своєму Telegram-каналі думкою про те, що рішення Трампа не матиме істотного впливу на економіку України.

"Безумовно, 10% мито не матиме значного негативного впливу на Україну, враховуючи малу частку її товарного експорту до США," — зазначив він. Депутат підкреслив, що Україні не слід відповідати на дії Вашингтона аналогічними тарифами, оскільки наш імпорт з США в чотири рази перевищує експорт у цьому напрямку.

Данило Гетманцев зазначає, що важливо враховувати, що глобальна торгова війна матиме суттєвий вплив на Європейський Союз. Він вважає, що жорстка політика Сполучених Штатів сприятиме зростанню протекціонізму в країнах Європи, які можуть підвищити мита на американські товари, а також застосувати аналогічні заходи щодо України.

"Ці протекціоністські заходи вже набагато істотніше вдарять по нам", - написав він, нагадавши приклади блокування або зменшення квот з боку ЄС постачання української агропродукції у 2024 році.

Зображення: В минулому році Європейський Союз заборонив імпорт українських сільськогосподарських товарів (УНІАН)

Україна активно імплементує продукцію з США, що включає електроніку, озброєння, автомобілі та їх комплектуючі, сільськогосподарське обладнання, одяг, взуття, промислові верстати та медичні прилади. Значна частина цієї продукції виготовляється американськими компаніями за межами митної зони США, зокрема в таких країнах, як Китай, Індія, В'єтнам, країни Європейського Союзу, Бразилія тощо. Наприклад, смартфони iPhone виробляються в Азії, частина комбайнів John Deere виготовляється в Німеччині, а процесори для компанії Intel виробляються в Польщі. Ланцюги постачання провідних американських брендів охоплюють різні куточки світу. Це означає, що при імпорті компонентів або готової продукції з інших країн, компанії враховують мита, які були введені адміністрацією Трампа, у формуванні цін на свої товари.

Президент США вже дав рекомендації американським компаніям щодо того, як уникнути сплати мит — пропонується відкрити виробництва на території країни. Однак цей процес не є швидким, тому бізнеси продовжать імпортувати значну частину своєї продукції за підвищеними цінами, що, в свою чергу, призведе до зростання витрат для споживачів. Якщо нові тарифи наберуть чинності і їх ставки не будуть знижені в ході переговорів, Україна може зіткнутися із значним подорожчанням ряду товарів, що імпортуються зі США.

Юлія Свириденко повідомила, що уряд працює над формуванням переговорної стратегії для того, щоб запропонувати Сполученим Штатам переглянути митні ставки, які були введені щодо України. Вона акцентувала увагу на тому, що на сьогоднішній день українські мита на американські товари є досить помірними: 10% на автомобілі та 0% на вугілля і нафту.

Україна немає торгових переваг перед США як, наприклад, Китай, ЄС чи В'єтнам, про яких особливо згадував Дональда Трамп під час свого виступу в "День визволення Америки". Ці країни мають суттєвий торговий профіцит зі США, чим сильно струрбований американський уряд. Таким чином, Україна має підстави, щоб пропонувати США переглянути універсальне мито.

"На даний момент у нас є можливість обговорити нові умови – американська заява ясно підкреслює цю опцію. Якщо ситуація залишиться без змін, то універсальне мито з США в основному вплине на невеликі підприємства. Тому ми вже активно працюємо над створенням більш вигідних умов для України," – зазначила Юлія Свириденко.

Читайте також