Аналітичне інтернет-видання

Митні тарифи Трампа вплинули на багато країн світу, але обійшли стороною Росію. В чому ж причина?

США запровадили мита практично на всі товари, що ввозяться з-за кордону. В оприлюдненому Білим домом у четвер, 3 квітня, списку - понад 180 країн і територій, щодо імпорту з яких запроваджуються "взаємні тарифи" починаючи з 10% і вище. Однак деяких держав серед них все ж немає. Зокрема й Росії.

Міністр фінансів США Скотт Бессент у своєму інтерв'ю для Fox News обґрунтував дане рішення тим, що через санкції торгівля з Росією фактично відсутня. Прес-секретарка Білого дому Керолайн Левітт додала, що американські санкції "не допускають суттєвих торгових відносин" між двома державами. Чи відповідає це дійсності, розбирався DW.

Заява Бессента про те, що між США та Росією немає торгівлі, не відповідає дійсності. За інформацією Торгового представництва США, у 2024 році обсяги імпорту та експорту між цими країнами становили 3,5 мільярда доларів. При цьому Сполучені Штати імпортували з Росії товарів на суму 3 мільярди доларів. Основними статтями американського імпорту з Росії є добрива, кольорові метали та неорганічні хімікати.

3,5 мільярда доларів - це велика чи мала сума? Перед початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну цей показник був у десять разів більшим - 35 мільярдів доларів. Проте твердження про те, що Росія не потрапила до списку країн, на які накладено торгові санкції, через незначний обсяг торгівлі зі Сполученими Штатами, все ж виглядає спірним.

Наприклад, мита у розмірі 27% вводяться проти Казахстану, обсяги торгівлі якого зі Сполученими Штатами дорівнюють російським і складають 3,4 мільярда доларів, з яких 2,3 мільярда припадають на імпорт з США. Що стосується України, то обсяги торгівлі з США ще нижчі — 2,9 мільярда доларів, з них 1,2 мільярда доларів становить імпорт. Проте, країна також потрапила до списку, де на неї накладено тарифи у розмірі 10%.

Читайте також: Реакції на нові мита Трампа у світі: нерозуміння і обіцянки контрзаходів

Політологиня, експертка з американських досліджень Олександра Філіпенко у бесіді з DW підкреслює, що до списку, складеного Трампом, потрапила, зокрема, Венесуела, яка також підпадає під американські санкції. Водночас, крім Росії, мита не стосуються ще кількох країн, на які накладено американські обмеження, таких як Північна Корея, Куба та Білорусь. "Це виглядає як символічний акт поблажливості", - зазначає вона.

Торгове представництво США не розкриває дані про обсяги торгівлі з цими країнами. За інформацією ООН, обсяги угод між Сполученими Штатами та Білоруссю не сягають більше кількох десятків мільйонів доларів. Наприклад, у 2024 році США імпортували білоруські товари на суму 21 мільйон доларів.

Однак, частка тієї чи іншої держави в імпортно-експортних операціях, очевидно, не стала ключовим критерієм для формування списку Трампа. Це підтверджує, зокрема, включення до нього навіть безлюдних островів, таких як Герд і Макдональд, які є заморськими володіннями Австралії і з якими США насправді не мають жодного торгового обсягу.

У новому переліку, представленому Трампом, відсутні також кілька країн, зокрема Канада й Мексика. Проте стосовно більшості продукції з цих країн Сполучені Штати вже запровадили мита у розмірі 25%.

Олександра Філіпенко висловлює думку, що ухвалене рішення не включати Росію до переліку країн, проти яких введено мита, свідчить про те, що для Трампа важливішим було встановлення відносин з Москвою: "Це політичне послання було зрозуміле російським властям". Таку інтерпретацію вона дає, коментуючи публікацію у Telegram-каналі спеціального представника президента РФ Кирила Дмитрієва, який наразі перебуває у Вашингтоні. У своєму пості Дмитрієв підкреслив, що відновлення діалогу між Росією та США - "це складний і поступовий процес", а обидві сторони "готові до співпраці - як в міжнародних питаннях, так і в економічній сфері".

"В даний час Росія та Україна знаходяться у своєрідному кластері, рішення про який приймаються поза межами економічних принципів", - висловлює думку директор Центру дослідження економічної політики економічного факультету Московського державного університету Олег Буклемишев. Він підкреслює, що відсутність додаткових мит на російські товари є виключно політичним питанням, незважаючи на запевнення американських чиновників про незначний обсяг торгівлі між США та РФ.

Постачання ядерного палива, добрив та платини між країнами продовжуються, зазначає дослідник. Він підкреслює, що "обсяги цих поставок, безумовно, не зрівняються з європейськими та китайськими ринками і значно відстають від колишніх показників". Щодо можливості відновлення товарообігу, експерт висловлює песимізм: "Навіть в умовах поліпшення стосунків повернутися до попереднього рівня торгівлі буде неможливо. Фінансові, логістичні та санкційні бар'єри залишаться, і російський ринок вже частково зайнятий Китаєм".

Читайте також