Аналітичне інтернет-видання

Міжнародний валютний фонд переглянув свій песимістичний прогноз щодо України, зазначивши, що ризики залишаються на високому рівні.

Міжнародний валютний фонд оновив свій песимістичний прогноз щодо України, практично не змінивши його під час восьмого перегляду програми EFF.

Хоча оцінки залишилися подібними, в документі прямо вказано на надзвичайно високі ризики та ймовірність ще гірших варіантів розвитку подій, передає "Інтерфакс-Україна".

Фонд визнає, що обставини залишаються напруженими. Вказується, що можуть існувати альтернативні варіанти, які передбачають різні терміни закінчення конфлікту або ненадійні мирні угоди. Водночас у звіті підкреслюється, що проводити моделювання цих сценаріїв наразі є передчасним, адже мирні переговори тривають, але їх наслідки залишаються невизначеними.

На даний момент Міжнародний валютний фонд підтримує основну версію песимістичного сценарію, що передбачає закінчення військових дій в другому кварталі 2026 року. У порівнянні з попередніми прогнозами, основний шок перемістився на третій квартал 2025 року.

Згідно з цим сценарієм, у 2023 році прогнозується, що реальний ВВП України зменшиться на 1%. Це на 1 відсотковий пункт нижче, ніж у сьомому перегляді. У 2026 році не передбачається зростання економіки, а показник залишиться на нульовій позначці, що на 0,5 в.п. гірше за попередню оцінку. Натомість у 2027 році прогнозується зростання ВВП на рівні 3,8%, що відповідає попереднім прогнозам.

ОЗНАЙОМТЕСЯ ТАКОЖ: Україна отримує дев'ятий транш від МВФ: на що будуть витрачені кошти.

МВФ також відзначає нові ризики. Окрім вже зафіксованих загроз, пов'язаних із можливим загостренням війни та зменшенням зовнішньої фінансової і військової допомоги, з'явився ще один чинник - політичний тиск. У Фонді вказують на ризик популістських впливів і протидії з боку зацікавлених політичних сил. Це може ускладнити просування реформ, особливо у парламентському процесі.

Загалом ситуація оцінюється як вкрай складна. МВФ дає зрозуміти, що будь-яке послаблення міжнародної підтримки або затягування мирного врегулювання може мати довгострокові негативні наслідки для української економіки.

Читайте також