Міністерство закордонних справ та Міністерство економіки стали на боці одних, тоді як Міністерство оборони та Міністерство фінансів – на іншому: як партії Мерца та Шольца розподілили міністерські посади в оновленому уряді Німеччини.
У Німеччині, 9 квітня, альянс консервативних партій Християнсько-демократичного союзу та Християнсько-соціального союзу (ХДС/ХСС) уклав угоду з Соціал-демократичною партією Німеччини (СДПН) щодо створення урядової коаліції. Пресконференція, на якій було представлено основні пункти угоди, відбулася о 16:00. Ключовими аспектами домовленості стали реформи в галузях міграції, економіки та оборони. Окрім цього, партії досягли згоди щодо розподілу міністерських портфелів.
Цю інформацію повідомляє Deutsche Welle. У статті підкреслюється, що на даний момент було лише розподілено відомства, без вказівки конкретних імен міністрів.
Так, СДПН - партія наразі чинного канцлера Олафа Шольца - отримає портфелі міністрів фінансів та оборони. А до блоку ХСС та Християнсько-демократичного союзу, лідером якого є Фрідріх Мерц, перейдуть міністерства внутрішніх і закордонних справ.
По закінченню переговорного процесу керівники політичних партій організували прес-брифінг. Потенційний канцлер Фрідріх Мерц підкреслив, що всі три партії прагнуть благополуччя для країни. Він виділив три ключові сфери, на яких зосередять свою увагу.
Перша - посилення конкурентоспроможності економіки, збільшення інвестицій та підвищення життєвого рівня. Друга - зміна міграційної політики, припинення нелегальної міграції, повернення нелегалів на кордонах, які контролюватимуться, скасування прискореного надання громадянства. Третя - підвищення внутрішньої та зовнішньої безпеки, зокрема через підвищення витрат на оборону, посилення Бундесверу, створення Безпекової ради у Відомстві канцлера тощо.
Згідно з інформацією Reuters, міграційна політика стала предметом гарячих дискусій під час коаліційних переговорів. Консервативні сили відстоюють необхідність посилення заходів щодо шукачів притулку на фоні зростаючої популярності ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" (AfD) та ряду насильницьких випадків, в яких були залучені біженці.
Згідно з оприлюдненим документом, обидві сторони досягли попередньої домовленості про припинення федеральних програм добровільного прийому біженців, таких як програма ООН - єдиної, яка зараз діє, - і не запускати жодних нових.
Також під час брифінгу лідер ХСС Маркус Зедер повідомив, що українські шукачі притулку більше не отримуватимуть фінансову допомогу, еквівалентну допомозі по безробіттю. Проте він не надав деталей щодо нового рівня підтримки для українців.
Слід підкреслити, що коаліційна угода була укладена на фоні значних історичних викликів, з якими зокрема зіштовхнулася Німеччина, зокрема через торговельну війну, ініційовану Трампом, а також через загрози, що походять з боку Росії.
Як підкреслив Мерц, переговори щодо формування коаліції проходили на фоні зростаючої напруги: у Німеччині існує безліч сил, що діють проти демократичних принципів; агресивна війна Росії проти України триває, і немає жодних вказівок на те, що Путін має намір її зупинити; економічні ризики та невизначеність зростають, зокрема через політику США.
Незважаючи на те, що угоду уклали всього через кілька тижнів після виборів, що є досить швидким терміном для Німеччини, де процес коаліційних переговорів може затягуватися на кілька місяців.
Згідно з інформацією, наданою OBOZ.UA:
Напередодні, 8 квітня, керівники політичних партій ХДС/ХСС та Соціал-демократичної партії домовилися про підписання коаліційної угоди. Вони запропонували своїм членам розпочати обговорення щодо створення коаліційного уряду.
Очікується, що новий уряд Німеччини проявить більшу рішучість у підтримці України, зокрема в контексті постачання далекобійних озброєнь, таких як ракетні системи Taurus. Таку позицію висловив Родеріх Кізеветтер, депутат Бундестагу від Християнсько-демократичного союзу та член комітету з міжнародних справ.
Майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц вже висловлював думку щодо можливого постачання Україні далекобійних крилатих ракет Taurus. Він також зазначив, що агресія Росії проти України вимагає перегляду оборонної стратегії держави. Мерц підкреслив, що війна, яку веде кремлівський лідер Володимир Путін, є не лише атакою на територіальну цілісність України, але й частиною більш масштабної агресії проти всієї Європи.