Аналітичне інтернет-видання

На цьогорічному Давосі обговорювалися три основні теми: офіційна, неофіційна та та, що викликала найбільше дискусій. Які послання мали почути країни світу?

перша заступниця прем'єр-міністра та міністерка економіки України

Основною офіційною темою цьогорічного Всесвітнього економічного форуму визначено "співпраця в епоху інтелекту". Проте неофіційно багато уваги приділено політиці США та адміністрації Дональда Трампа, інавгурація якого співпала з початком форуму. Однак реальна увага зосереджена на Україні та подіях, що привернули до неї міжнародну увагу. Цього року можна дійсно спостерігати, яким чином буде виглядати співпраця в умовах трансформації геополітичних систем та глобального порядку.

Фактично дискусії в Давосі поділили аудиторію на ту, яка усвідомлює ці ризики і готова разом з Україною захищати свої власні інтереси від російських загроз. І тих, хто і далі зосереджений на питаннях AI і фрагментації індустрій.

Те, що світ має можливість продовжувати зосереджувати свої зусилля на цих важливих питаннях, значною мірою зумовлено військовим стримуванням Росії в Україні. Це результат спільних дій наших військових та партнерів, які надають нам необхідну військову підтримку. Тому, щоб забезпечити стабільність глобальної економіки, ми повинні вжити заходів для зупинки Росії. Поки в Україні тривають нестабільність і конфлікти, глобальна стабільність залишиться під загрозою.

Щоб забезпечити цю стабільність, існує три основних компоненти:

По-перше, необхідно забезпечити подальшу підтримку України. Це включає надання безпекових гарантій, узгодження економічних стратегій, підтримку нашої економіки та оборонної сфери, а також впровадження нових систем протиповітряної оборони.

Ми безмежно вдячні нашим партнерам за їхню підтримку. Саме це допомагає нашій економіці вистояти і навіть, як зазначив The Economist, вигравати економічну війну з Росією. Та ми не маємо на цьому зупинятися.

Друге - посилення тиску на Росію: санкції, блокування тіньового флоту та вихід глобальних компаній з Російського ринку. Останнє дослідження Київської школи економіки свідчить, що Росія втратила $78,5 млрд від експорту нафти порівняно зі сценарієм без запровадження санкцій (з грудня 2022 року по червень 2024 року). Це показує, що санкції справді працюють, тому нам треба, аби їх ставало більше. І цю думку поділяє і президент Трамп, який у своєму зверненні на Форумі зробив акцент на нафті і потребі знизити ціну на неї.

Я також звернулася до лідерів міжнародних компаній: вихід з Російського ринку завдає ворогові удару, який є не менш ефективним, ніж санкції.

Третій аспект – зміцнення потенціалу української економіки. Під час проведення Всесвітнього економічного форуму моя основна мета полягала в тому, щоб підкреслити для міжнародних приватних інвесторів, що саме бізнес може стати важливим чинником у формуванні запитів до урядів своїх країн щодо забезпечення безпеки для України. Це питання стосується не лише нас, як представників уряду України. Приватні компанії також мають можливість звертатися до своїх владних структур з пропозицією: "Ми готові інвестувати в український ринок і отримувати прибуток, але потрібні гарантії, що Росія не становить для нас загрози".

Сьогодні підприємці знаходяться на одному рівні з міжнародними лідерами і здатні не меншою мірою впливати на зміни у світовому ладі. Перший крок до стабілізації глобального порядку та економіки полягає в активному використанні потенціалу України для подолання викликів, що стоять перед Європою.

Ми з нашого боку дотримуємося всіх необхідних зобов'язань. Якщо розглянути заходи, що сприяють самозабезпеченню, то можна відзначити позитивні зрушення в кожному з них. Наприклад, ми впровадили нову політику розвитку виробництва під назвою "Зроблено в Україні", що стало причиною 0,6% зростання в загальному 3,6% приросту ВВП. Експорт також зріс на 15% у грошовому вимірі. Є приклади значних інвестицій, зокрема, на форумі в Давосі було оголошено про найбільшу інвестицію в енергетичний сектор з початку повномасштабної війни — 450 млн євро, підтриману урядом Данії.

Минулого року виникла необхідність у створенні інструментів для підтримки інвесторів, і ми розробили обширну екосистему таких інструментів. Це включає в себе Ukraine Investment Framework на суму 9,3 мільярда євро, страхування від військових ризиків, а також механізми компенсацій, податкові преференції та приватизацію ключових державних активів. Ми також сподіваємося на відновлення ініціативи державного-приватного партнерства.

Тому фраза "інвестуйте в Україну" більше не політичний заклик, це бізнес-пропозиція. Нині сильна Україна із гарантіями безпеки і слабка Росія скута санкціями - тотожна стійкій Європі та стійкій світовій економіці. Нині це не лише потреба України. Це потреба кожної найбільшої столиці: від Брюселю, до Токіо чи Вашингтону.

Читайте також