Аналітичне інтернет-видання

На кожну гривню, яку вдалося повернути в бюджет держави, НАБУ витратило 12, - зазначив експерт, пропонуючи ліквідувати неефективну структуру НАБУ.

Політичний експерт Олег Постернак висловив переконання, що НАБУ слід ліквідувати через значні витрати на його функціонування при вкрай низькому рівні ефективності. Він вказав на численні проблеми в роботі, зокрема на затягнуті розслідування, маніпуляції з експертними оцінками та систематичні корупційні скандали, пов'язані з детективами.

"Великі витрати при низькій ефективності, додані до професійної некомпетентності детективів, бездіяльності, сумнівних експертиз та корупційних скандалів серед співробітників, складають реалії сучасного НАБУ. Це вимагає термінових реформ. Перший крок - ліквідація Бюро та створення нової системи боротьби з корупцією. В іншому випадку, прогресу не буде", - підкреслив Постернак.

Він навів конкретні дані, які свідчать про доцільність розформування НАБУ. По-перше, це обумовлено його недостатньою економічною результативністю.

Протягом десятиріччя функціонування Бюро держава інвестувала в його діяльність більше ніж 10 мільярдів гривень. У той же час загальна сума, яка була стягнена за рішеннями судів у справах, що розслідувалися НАБУ в період з 2015 по 2025 рік, становить близько 800 мільйонів гривень. Це означає, що на кожну гривню, повернуту в державний бюджет, НАБУ витратило... 12 (!) гривень! Вражаюча "ефективність", - відзначив експерт.

По-друге, він акцентував увагу на недостатньо високій ефективності роботи детективів.

"Протягом минулого року НАБУ розпочало 669 кримінальних проваджень, що становить 2-3 провадження на 1 детектива. Для порівняння - один слідчий ДБР одночасно розслідує від 300 до 1000. Разом з тим, лише 30% підозрюваних у справах, які ведуть детективи НАБУ, є представниками влади чи службовими особами. Тому Transparency International Ukraine у звіті за 10 років роботи Бюро наполегливо радить оптимізувати використання ресурсів: зосередити увагу на справах топкорупції і тих, що стосуються системної корупції", - йдеться у дописі експерта.

Крім того, Постернак зазначив, що НАБУ проявляє пасивність і затримує процес розслідування.

"Більшість справ, які розслідує Бюро, не ініційовані ним самим - зазвичай їх отримують від інших установ, таких як Державне бюро розслідувань чи Національна поліція. Загалом, 77% усіх корупційних злочинів в країні обробляє саме Національна поліція. Хоча детективи НАБУ відзначаються резонансними викриттями високопосадовців, для того щоб довести свої результати до суду, їм часто бракує навіть десяти років," - підкреслив він.

Експерт підкреслив, що сумнівні експертизи стали причиною провалу резонансних справ, таких як "Ротердам+" та справа Омеляна.

"Йдеться, наприклад, про "Міжнародну експертно-правову групу", в якої замовляли експертизу ринкової вартості земельних ділянок. Проте КВЕДи, за якими вона зареєстрована, не передбачаються проведення такої експертизи. Навіть астрологічну і спіритичну діяльність (і це не жарт!) - передбачають, а от експертизу вартості землі - ні", - повідомив він.

Він також підкреслив, що діяльність НАБУ постійно супроводжується численними скандалами, в яких беруть участь детективи. Йдеться про підозрілі угоди з елітними квартирами, що переписуються на родичів і декларуються за заниженими цінами, люксові автомобілі з аналогічно зниженими цінами, маніпуляції з криптовалютами, захист родичів від ув'язнення та приховування їхнього російського громадянства, а також системну корупцію.

Отже, він вважає, що ліквідація НАБУ може стати шансом зекономити фінансові ресурси для військових потреб.

"Україна постійно потребує фінансових ресурсів для підтримки своїх збройних сил. Щоб збільшити ці кошти, ми можемо зменшити деякі витрати або ж підвищити податкові ставки. Звісно, ніхто з нас не прагне до збільшення податків, особливо в умовах нинішньої складної ситуації. Отже, залишається варіант зменшення витрат — шляхом ліквідації неефективних структур, які сьогодні поглинають величезні бюджетні кошти. Першим кандидатом на скорочення є НАБУ, чия неефективність вже стала очевидною навіть для міжнародних експертів," — зазначив Постернак.

Читайте також