Аналітичне інтернет-видання

Народний депутат отримує значні суми з державного бюджету за здійснення моніторингу телемарафонів та медіа: він придбав розкішний будинок у престижному районі та опинився під слідством у кримінальній справі.

Олександр Маріковський, представник партії "Слуга народу", отримує значні доходи, завдяки перегляду телемарафонів і моніторингу медіа. Щорічно державні підприємства підвищують бюджети на оплату послуг його компанії. Це нібито має сприяти швидкому реагуванню на критику та контролю за іміджем. Однак, щодо репутації самого нардепа виникають певні запитання.

Минулого року кримінальну справу проти Маріковського через недостовірне декларування Вищий антикорупційний суд закрив тільки через закінчення строків притягнення до відповідальності. НАБУ встановили, що нардеп вказав в декларації біткоїни на мільйони гривень, якими насправді не володів.

Одночасно з цим, фактичні активи політика зростають. Перш ніж розпочалася повномасштабна війна, він встиг придбати нерухомість у одному з найпрестижніших котеджних комплексів на околицях столиці. Дізнайтеся більше про джерела доходів нардепа в матеріалі OBOZ.UA.

Як депутат отримує прибуток від перегляду телемарафону

Компанії, пов'язані з Маріковським, активно відстежують інформаційний простір та складають звіти для державних органів. Деякі з його товариств з обмеженою відповідальністю, згідно з даними YouControl, функціонують майже виключно завдяки державним контрактам. Наприклад, ТОВ "Медіатека", де Маріковський є бенефіціаром, у 2024 році зареєструвало загальний дохід у розмірі 10,1 мільйона гривень, з яких 9,1 мільйона гривень становили надходження від державних закупівель. В цьому році очікується, що обсяги державних закупівель можуть суттєво зрости.

Державне підприємство "Центр захисту інформаційного простору України" уклало угоду з "Медіатекою" на послуги вартістю 12,2 млн грн. Цікаво, що 5 років тому те ж саме підприємство витрачало лише 720 тис. грн на аналогічні послуги у компанії, що належала народному депутату.

Йдеться про "Комплекс послуг з моніторингу засобів масової інформації". За 12 млн грн компанія народного депутата буде активно моніторити українські ЗМІ. В договорі йдеться про те, що компанія слідкуватиме за 10 каналами, 50 друкованих ЗМІ та не менше 1000 інтернет-ресурсів. Окремо також платитимуть за "щотижневий звіт ЗМІ та соціальних медіа Національного Телемарафону". На це договором передбачено 258 тис. грн. Державний "Центр захисту інформаційного простору України" належить Міністерству культури та стратегічних комунікацій. OBOZ.UA звернувся з запитом до компанії з проханням прокоментувати, чому щорічно зростає вартість "моніторингу ЗМІ" і чи не було б дешевше придбати підписку на один з IT-продуктів та писати звіти самостійно.

У 2025 році "Медіатека" вже встигла виграти тендер на надання "інформаційних послуг з збору та аналізу даних у ЗМІ" на суму 240 тисяч гривень від Центру гуманітарного розмінування, який підпорядковується Кабінету Міністрів. За ці кошти новостворена державна структура щотижня отримуватиме звіт, що міститиме згадки про Центр або ж про процеси розмінування. Відповідно до умов договору, ці публікації також будуть включені в моніторинг, який отримає Центр гуманітарного розмінування.

OBOZ.UA провів анонімні бесіди з керівниками комунікацій ряду державних установ. Всі вони зазначили, що для відстеження медійного простору користуються сервісом "лук мі", проте не замовляють складну аналітику. Ця послуга є значно дешевшою у порівнянні з витратами компаній депутата. Більш того, ще зовсім нещодавно за ці послуги розраховувався USAID.

Компанія, що належить народному депутату, практично завжди надає найвищі за ціною послуги. І, незважаючи на це, вона продовжує вигравати тендери.

OBOZ.UA провів детальний аналіз недавніх тендерів, у яких брала участь "Медіатека". Основною метою цих тендерів є забезпечення рівного доступу до державних закупівель для всіх гравців ринку, а також отримання найкращої пропозиції через конкуренцію. Зазвичай аукціон організовують за таким принципом: замовник (представник державного органу чи держпідприємства) визначає максимальну ціну (очікувану вартість), після чого учасники під час аукціону пропонують свої вигідніші умови. Переможцем державного тендеру стає той, хто за аналогічну послугу запропонує найнижчу ціну.

У тендерах "Медіатеки" часто спостерігається порушення звичної логіки. Наприклад, під час конкурсу, організованого Центром гуманітарного розмінування, брали участь два учасники: ТОВ "Сіфт" та "Медіатека" від Маріковського. Хоча "Сіфт" запропонував вигіднішу ціну, перемогу все ж віддали "Медіатеці". Причиною цього стало те, що документи, надані "Сіфт", не відповідали формату, вказаному в тендерній документації.

У лютому 2022 року "Медіатека" отримала перемогу в тендері, що проводився державним підприємством "Укренерго", на суму 703,3 тисячі гривень. Варто зазначити, що їхній конкурент, компанія "Семантрум", готова була виконати аналогічні послуги з моніторингу медіа за 478 тисяч гривень.

Пропозицію було відхилено через те, що замовник не оцінив запропонований приклад звіту. Як зазначено в документації, він "не надає загального огляду інформаційного простору за тиждень". Замість цього, звіт являє собою дайджест (перелік) матеріалів з теми, оформлений у вигляді списку з числовими даними. Це, по-перше, ускладнює сприйняття та "читання" звіту, а по-друге, не дозволяє отримати узагальнену картину інформації.

Хоча "Медіатека" брала участь у ряді тендерів, перемогу в них здебільшого здобувала найвигідніша пропозиція. Наприклад, у конкурсі, організованому "Укрзалізницею", перемогло ТОВ "Свіфт", яке запропонувало ціну за моніторинг у 240 тисяч гривень. Натомість "Медіатека" виставила ціну в 411 тисяч гривень. У більшості випадків пропозиції "Медіатеки" були одними з найвищих. Особливо варто відзначити тендери від "Центру захисту інформаційного простору України", де "Медіатека" залишалася єдиним учасником, що усувало будь-яку конкуренцію.

Маріковський веде розкішний спосіб життя: володіє розкішними маєтками, новими автомобілями та його декларації викликають підозри.

Згідно з декларацією, народний депутат має досить помірковані офіційні доходи. У минулому році його середня місячна заробітна плата становила 62,2 тисячі гривень, а його дружина отримала соціальні виплати в розмірі 23 тисячі гривень за рік. Окрім того, щомісяця вона заробляла 154,5 тисячі гривень як приватний підприємець і отримала фінансову підтримку від двох іноземців на загальну суму 414 тисяч гривень. У декларації за минулий рік політик вказав наявність двох кредитів та практично відсутність заощаджень, оскільки грошові активи складають менше 6 тисяч гривень.

Ці доходи не заважають йому вести розкішний спосіб життя. Ще до початку повномасштабної війни, у 2021 році, народний депутат купив будинок площею 163,3 кв.м в престижному котеджному комплексі Green Wood Club, розташованому в околицях столиці, у Козині. Наразі в цьому комплексі немає на продажу будинків такої площі, хоча мінімальна ціна на нерухомість тут починається від 16,7 млн грн.

OBOZ.UA вдалося виявити житло парламентаря. Це двоповерховий котедж з чотирма спальнями і двома ванними кімнатами. У цьому житловому комплексі дане планування є одним з найекономніших варіантів. Згідно з декларацією, нардеп отримав цей будинок всього за 4,5 мільйона гривень.

У травні 2024 року дружині нардепа Наталії був придбаний новий Volkswagen ID6 2023 року випуску. У декларації вартість автомобіля не зазначена, але на спеціалізованих майданчиках такі моделі продаються від 30 тисяч доларів. Нещодавно Маріковський також заявив про наявність 32 біткоїнів, які, за його словами, він отримав у 2019 році (зараз їх ринкова вартість становить приблизно 2,4 мільйона доларів). Ця криптовалюта могла б слугувати легким поясненням для походження його статків. Проте з'ясувалося, що у нардепа насправді біткоїнів не було.

Проте, розслідування, проведене НАБУ, виявило, що він зазначив чужий криптогаманець, до якого не мав жодного стосунку. "НАБУ та САП підтвердили, що криптовалютний гаманець, про який йдеться, ніколи не належав цьому нардепу, а угоди на купівлю криптовалюти, зазначеної у річній декларації, виконувались особами з іншої країни, які не мають жодного зв'язку з декларантом", - йдеться у повідомленні правоохоронців. Минулого року нардеп визнав свою помилку.

На своїй Facebook-сторінці він підкреслив: "У 2020 році в декларації були вчинені значні помилки".

Термін давності для притягнення до кримінальної відповідальності за подачу завідомо недостовірних даних сплив минулого року. 17 квітня 2024 року Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення про звільнення нардепа від відповідальності. Таким чином, Маріковський фактично зміг уникнути покарання. У своїх останніх деклараціях він не зазначав жодних криптоактивів.

OBOZ.UA направив запити до розпорядників бюджетних коштів щодо тендерів, в яких виграла компанія, пов'язана з народним депутатом. Головне питання полягає в доцільності витрачання понад 12 мільйонів гривень з бюджету на моніторинг медіа. Кожен державний орган забезпечений фахівцями, які відповідають за зв'язки з медіа та контролюють їх згадки як у ЗМІ, так і в соціальних мережах. Крім того, на ринку доступні кілька IT-рішень, які за помірну ціну (на основі підписки) дозволяють ефективно відстежувати згадки у соціальних мережах та ЗМІ.

Детальнішу інформацію про інші компанії, що належать Маріковському, а також про його можливі зв'язки з іншими особами, ви зможете знайти в наступних матеріалах OBOZ.UA.

Читайте також