Якою мірою насправді вражені ядерні об'єкти в Ірані?

За словами експертів, ядерна програма Ірану залишається функціональною, незважаючи на масовані бомбардування. Тегеран відмовляється від інспекцій, а Вашингтон погрожує новими атаками.
Іран зможе знову почати збагачувати уран "протягом кількох місяців" або навіть раніше, використовуючи кілька каскадів центрифуг, повідомив 28 червня гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі. Таким чином він спростував заяву президента США Дональда Трампа, що атаки американців на іранські ядерні об'єкти відкинули ядерну програму Тегерана на "десятиріччя тому".
У рамках операції, проведеної 22 червня, Сполучені Штати, як повідомлялося, застосували 14 протибункерних бомб GBU-57 вагою 13 600 кілограмів кожна і 30 крилатих ракет Tomahawk. Цілями були три важливііранські ядерні об'єкти - у Фордо, Ісфахані та Натанзі. Використані бомби з великою кількістю вибухівки призначені для проникнення вглиб ґрунту та руйнування навіть дуже міцних підземних споруд.
Джеффрі Льюїс, фахівець з контролю озброєнь в Інституті міжнародних досліджень Міддлбері (MIISM), заявив, що об'єктам було завдано значних пошкоджень. Однак, за його словами, багато систем і обладнання залишилися неушкодженими. "На мою думку, більшість суперечностей у оцінках ефективності ударів США виникає через те, що чимало об'єктів не були вражені", - зазначив Льюїс в інтерв'ю DW.
Питання про зникнення 400 кілограмів урану, збагаченого до 60 відсотків, є надзвичайно актуальним. Як зазначив Льюїс, "переважна частина цього урану не перебувала у Фордо". Експерт MIISM підкреслив, що багато людей не усвідомлюють, як функціонує іранська ядерна програма: "В Фордо уран проходить процес збагачення та зберігання, але значна його кількість згодом транспортується в інші місця, які розташовані неподалік від Ісфахана".
Щодо оцінки шкоди, завданої об'єкту в Фордо, та питання про те, як можна оцінити ефективність американських атак без висновків інспекторів МАГАТЕ, Льюїс висловився обережно: "Американські військові користуються моделлю об'єкта для прогнозування. Але ця модель може бути як точною, так і хибною. Важко зрозуміти, що насправді сталося у Фордо, поки інспектори не отримають доступ до цього місця."
Читайте також: МАГАТЕ попереджає: Іран може найближчим часом відновити процес збагачення урану.
Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп висловив думку, що Іран не перемістив свої запаси збагаченого урану з об'єктів перед проведенням атак. "Це дійсно складна ситуація, і ми надали дуже обмежену кількість попереджень", - підкреслив він під час інтерв'ю на Fox News у минулі вихідні.
Держсекретар США Марко Рубіо висловився на підтримку відправлення інспекторів МАГАТЕ до Ірану, аби вони змогли на місці оцінити обставини подій. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі також вимагав доступу до об'єктів, які постраждали внаслідок американських авіаударів, для перевірки запасів збагаченого урану в Ірані. Однак іранська влада продовжує ігнорувати ці вимоги та пропозиції. Крім того, іранський парламент ухвалив рішення про призупинення співпраці з МАГАТЕ, оскільки агентство не висловило офіційного осуду щодо атак з боку Ізраїлю та США на Іран.
"Іранська організація з атомної енергії (ОАЕІ) зупиняє співпрацю з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) до тих пір, поки не буде забезпечена безпечність наших ядерних установок", - заявив 26 червня речник парламенту Мохаммад Багер Галібаф в ефірі державного телебачення Ірану.
Це значно ускладнить роботу МАГАТЕ з контролю за ядерною програмою Тегерана, вважає політолог Хамід Реза Азізі з берлінського фонду "Наука та політика" (SWP). За його словами, Іран вже почав "поступово скорочувати свої зобов'язання" після виходу США у 2018 році з угоди щодо іранської ядерної програми (JCPOA), укладеної трьома роками раніше.
Відповідно до цього документа, Іран мав зобов'язання відкрито повідомляти МАГАТЕ про всі свої дії в ядерній сфері. Однак з 2019 року уявлення МАГАТЕ про активність Тегерана стає все менш чітким. "З одного боку, вони дійсно постраждали від військових атак, але, з іншого боку, усвідомили, що змогли це витримати", - зазначає Джеффрі Льюїс з MIISM.
Читайте також: Ізраїльсько-іранський конфлікт: які уроки виніс для себе арабський світ?
Верховний лідер Ірану, аятола Алі Хаменеї, висловив рішучий протест проти атак США на ядерні об'єкти країни, підкресливши, що ці дії в значній мірі не принесли результатів: "Вони не змогли досягти нічого важливого". Іранські державні медіа та політики визнають, що шкода була завдана, проте наголошують на відсутності катастрофічних наслідків.
На пресконференції у Білому домі 27 червня американський президент Трамп пообіцяв, що знову "без питань" вдарить по Ірану, якщо спецслужби США дійдуть висновку, що іранці можуть збагачувати уран до рівня, що вселяє побоювання.