Аналітичне інтернет-видання

НАТО в небезпеці: Сполучені Штати зменшують свою військову присутність у Європейському регіоні.

Сполучені Штати завжди займали ключове місце в НАТО, який вважається найуспішнішим військовим альянсом сучасної епохи. З моменту його заснування у 1949 році Вашингтон виступав головним стратегічним і фінансовим спонсором Альянсу. Однак сьогодні політика США, зокрема за часів президентства Дональда Трампа, викликає занепокоєння серед європейських партнерів.

Про це пише видання The Conversation.

Згідно з інформацією від NBC News, Сполучені Штати мають намір зменшити чисельність своїх військ в Європі до 10 тисяч з існуючих 85 тисяч. Одночасно розглядається можливість відмови від важливих керівних позицій у структурі НАТО. В той же час, Трамп висловлює сумніви щодо зобов'язань США за Статтею 5 Північноатлантичного договору, що стосується принципу колективної оборони, якщо союзники не виділяють 2% свого ВВП на оборонні витрати.

Адміністрація Трампа дедалі більше фокусується на загрозах із боку Китаю та відкрито декларує намір "перезавантажити" відносини з Росією -- попри вторгнення Москви в Україну, воєнні злочини та гібридну війну проти Європи. Йдеться не лише про кібератаки, шпигунство та диверсії, а й про підривну діяльність, зокрема на авіарейсах до Північної Америки.

Публічні заяви Трампа також викликають сумніви в надійності США як партнера. Президент неодноразово висловлювався про "покупку" Гренландії -- території Данії, члена НАТО, -- а також пропонував приєднати Канаду як "51-й штат". Він критикував ЄС і публічно ставав на бік Росії в ООН.

Скорочення контингенту військових та зниження політичної активності Сполучених Штатів у рамках Альянсу негативно впливають на обороноздатність Європи. Незважаючи на те, що США мають найпотужніший ядерний арсенал у НАТО, цього може бути недостатньо для ефективного стримування Росії без істотної військової присутності в даному регіоні. Москва, в свою чергу, продовжує розглядати США як основного актора в структурі НАТО.

Раніше було відзначено, що Збройні сили США посилюють свою присутність у північній частині Європи, зокрема на важливому шведському острові Готланд, який знаходиться всього в 300 км від російського Калінінграда.

Читайте також