Найвищі митні збори в історії: США оголосили про тимчасове призупинення тарифів для решти світу, однак не для Китаю - які подальші кроки?
У Вашингтоні уточнюють: це не відступ, а стратегічний хід.
Президент США Дональд Трамп несподівано оголосив про відтермінування запровадження нових мит для більшості країн світу, натомість підвищив митні ставки для Китаю з 104% до 125%. У Білому домі це називають "стратегією перемовин", у Пекіні - "відкритим залякуванням". Більше дивіться в сюжеті "5 каналу".
У Вашингтоні уточнюють: це не відступ, а стратегічний хід.. США дають союзникам три місяці, щоб ті визначилися, з ким вони. Нові тарифи вже набули чинності і стали найвищими в історії американсько-китайських відносин.
"Суть не в цьому. Головне - це адаптивність. Можна, звісно, безрезультатно намагатися пробити стіну, але іноді доцільніше обійти її, перелізти зверху або знайти альтернативний маршрут. Фінансові ринки нагадують живий організм. Ось, наприклад, сьогодні: після кількох похмурих днів ми стали свідками найбільшого зростання за останні роки. Деякі компанії, через особливості своїх секторів, піддаються ризику першими. Їм особливо важлива наша підтримка та гнучкість у прийнятті рішень", - зазначив президент США Дональд Трамп.
Китай - під двома тисками.
В американському Міністерстві фінансів зазначають, що основною загрозою є Китай, оскільки, на переконання американських урядовців, він здійснює обхідні поставки товарів. Водночас, союзники, за словами представників Вашингтона, готові до діалогу, внаслідок чого мита для них було призупинено.
Чиновники стверджують, що причиною стало не падіння на ринках, а поява великої кількості охочих укласти торговельну угоду. Однак після попередніх заяв Трампа біржі втратили трильйони доларів. Після оголошення про паузу - ринки частково стабілізувалися.
"Китайська економіка є однією з найменш збалансованих в історії сучасного світу і виступає ключовою причиною торговельних труднощів для США. Їхня політика створює проблеми для глобальної спільноти. Після введення тарифів минулого тижня китайські товари почали активно надходити в Європу. Хоча ми не називаємо це торговельною війною, напруженість з Китаєм зростає. Президент Трамп рішуче відповів на цю ситуацію, підвищивши тарифи до 125%. Водночас ми відкриті для діалогу — для 75 країн, які вже звернулися до нас, базовий тариф складе лише 10%," - заявив міністр фінансів США Скотт Бессент.
Пекін відповідає жорстко
У Пекіні на це відреагували жорстко. Китай заявляє, що готовий до переговорів лише на рівних, без тиску і ультиматумів. У міністерстві торгівлі КНР підкреслюють, що не бояться тиску й готові "йти до кінця".
"Позиція Китаю чітка і послідовна: двері для переговорів відчинені, але діалог повинен вестися на рівноправній основі і на основі взаємної поваги. Китай стоятиме на своїй позиції до кінця. Тиск, погрози і шантаж - це неправильні способи поводження з Китаєм. Ми сподіваємося, що США працюватимуть із Китаєм, ґрунтуючись на принципах взаємної поваги, мирного співіснування та взаємовигідного співробітництва. Ми належним чином вирішимо розбіжності шляхом діалогу та консультацій. Дякую вам!", - зазначила речниця Міністерства комерції КНР Хе Юн Цянь.
У китайському Міністерстві закордонних справ висловили різку критику на адресу Сполучених Штатів. Пекін закидає Вашингтону порушення основних принципів міжнародної торгівлі, здійснення односторонніх кроків та використання шантажу.
Сполучені Штати продовжують вводити тарифи на товари з Китаю, на що Китай рішуче реагує. Пекін не піддається тиску та погрозам, і якщо США не зупинять свої дії, Китай боротиметься до останнього. Американські митні збори суперечать міжнародним торговим нормам і ставлять під загрозу стабільність глобальної економіки. Хоча Китай не прагне до конфлікту в торгівлі, він не боїться його наслідків. У випадку подальшого продовження агресивної політики США, Китай захищатиме свої інтереси та відстоюватиме міжнародну справедливість, - підкреслив представник Міністерства закордонних справ КНР Лінь Цзянь.
Європа - між двох вогнів
На цьому фоні Європа проявляє обережність. У Брюсселі вирішили зробити паузу для детального вивчення ситуації. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн позитивно оцінює рішення Вашингтона про тимчасове зупинення тарифів.
"Я підтримую оголошення президента Трампа про призупинення дії взаємних тарифів. Це суттєвий крок до стабілізації глобальної економіки. Чіткі та передбачувані умови є необхідними для нормального функціонування торгівлі та ланцюгів постачання. Тарифи слугують податками, які завдають шкоди як бізнесу, так і споживачам. Саме тому я постійно виступаю за укладення угоди про нульові тарифи між Європейським Союзом і Сполученими Штатами. Європейський Союз залишається відданим конструктивному діалогу зі Сполученими Штатами для досягнення безперешкодної та взаємовигідної торгівлі", - заявила президентка Європейської комісії.
Хоч гучної риторики стало менше, позиції сторін не змінилися. Китай не збирається поступатися, США наполягають на своєму. І поки триває пауза у переговорах - нові тарифи вже діють і впливають на світову економіку.