Аналітичне інтернет-видання

НБУ реалізував безпрецедентний обсяг доларів протягом тижня: дії центрального банку отримали критику через зростання валютних курсів та значну інфляцію.

Нацбанк за тиждень продав 1 мільярд доларів - рекорд за півроку. Водночас за цей період НБУ купив лише $0,10 млн, продовжуючи свою політику підтримки національної валюти.

З початку року регулятор реалізував валюту на суму $31,5 млрд, у той час як купівля склала лише $125 млн. Офіційний курс долара по відношенню до гривні за 2024 рік збільшився з 38 до 41,65 грн. "Якщо це те, що називається макрофінансовою стабільністю, як стверджує Андрій Пишний, то я дещо не розумію", - прокоментував Богдан Данилишин, колишній голова Ради НБУ (2016-2022 роки) та член Ради НБУ (2016-2023 роки), в інтерв'ю OBOZ.UA.

За словами експерта, єдиним засобом, який НБУ використовував для контролю над інфляцією, був режим фіксованого валютного курсу. Однак з жовтня 2023 року цей режим було скасовано, що не лише не призвело до очікуваної стабільності валюти, а й спричинило дестабілізацію валютних очікувань, значні витрати валютних резервів, а в результаті - до швидкої девальвації гривні та виникнення спіралі девальвації та інфляції.

Також викликають питання рішення, що стосуються облікової ставки.

Кілька днів НБУ підвищив облікову ставку з 13% до 13,5%, незважаючи на плани не змінювати її до літа-2025. Це перше підвищення "обліковки" з червня 2022 року.

"Одна з помилок НБУ в тому, що він ніколи не оглядається назад. Рівень ставки він обґрунтовує лише майбутнім. При цьому це майбутнє він ще й сам моделює, як йому вигідно. А той факт, що в ретроспективі його політика призвела до диспропорцій в дохідності між реальним та фінансовим секторами - залишається поза увагою НБУ", - пояснює Данилишин.

Монетарна політика, що проводилася протягом останніх семи років, призвела до утворення близько 80 відсотків пунктів процентного доходу, що перевищує рівень інфляції. Це стало значним монетарним шоком для реального сектора економіки.

Як раніше повідомлялося на OBOZ.UA, українські фінансові установи активізують свої зусилля для введення нових обмежень на фінансові операції для фізичних осіб та підприємців. Ці нові правила охоплюють процеси відкриття рахунків, а також здійснення наступних платежів.

Читайте також