Аналітичне інтернет-видання

Не повторюйте помилок Трампа: Україна прагне запобігти торговій війні з Європейським Союзом, - повідомляє Politico.

Київ готовий впровадити обмеження на певні чутливі товари, такі як цукор, курятина та яйця, за умови, що буде забезпечено більш широкий доступ до ринку.

Україна має намір укласти нову практичну торговельну угоду з Європейським Союзом до завершення дії "торгового безвізу" в червні. Київ наполягає на тому, щоб з ним поводилися як із потенційним членом ЄС, а не як із третьою країною, повідомляє Politico.

Торговий представник України Тарас Качка повідомив виданню, що Київ готовий прийняти обмеження на чутливі сільськогосподарські продукти, як-от цукор, птиця і яйця, за умови збереження ширшого доступу до ринку.

"Торговий безвіз" із ЄС має припинити свою дію 5 червня. Водночас чиновники в Києві побоюються повернення до обмежувальних довоєнних торговельних умов, якщо не буде узгоджено перехідного режиму, зазначає видання.

Проте Качка наполягає, що немає причин для паніки. Брюссель може рухатися повільно, додав він, але, принаймні, він не діє так, як президент США Дональд Трамп у своїй торговельній війні. Він зазначив, що у ЗМІ та деяких столицях "багато галасу" щодо цього питання, проте обидві сторони прагматичні та конструктивні.

"Це не як у США, де Трамп просто щось підписує і бум - політика змінюється", - сказав він.

Київ презентує модель часткової лібералізації, яка забезпечить збереження відкритого доступу для більшості експортних товарів, в той же час знову вводячи квоти на деякі аграрні продукти, що мають політичне значення.

"Ми не вимагаємо нічого надто значного стосовно цукру чи птахів," - зазначив Качка. "Ми відкриті до часткової лібералізації цих товарів - залишилося лише визначити обсяги."

Однак політична чутливість у кількох країнах ЄС уповільнює прогрес - і підвищує ризик того, що торговельні преференції припинять свою дію без можливості відкату, пише Politico:

"Те, що мало б бути технічними переговорами щодо квот, стало політично забарвленим, і Київ хоче уникнути осічки в посланні. Навіть скромні зміни, попередив Качка, можуть відлякати експортерів або бути підхопленими російською пропагандою".

Київ також підкреслює необхідність гнучкого підходу для підтримки малих і середніх експортерів, особливо в специфічних галузях, таких як фрукти та овочі. "Деякі з цих підприємств здійснюють експорт на тисячі тонн", - зауважив Качка. "Хоча їх не видно в торгових звітах, вони можуть зазнати значних втрат, якщо правила зміняться раптово".

Як альтернативний варіант, Київ все ще розглядає можливість продовження торгового безвізу до кінця року, щоб підтримати малих експортерів. Проте Качка наголосив, що цей варіант не є оптимальним, а представники ЄС раніше вже відкинули можливість продовження.

У ширшому сенсі Київ просить ЄС переосмислити свої відносини з Україною і наполягає на тому, щоб до неї ставилися як до майбутнього члена ЄС.

"Ці дискусії мають бути частиною спільної сільськогосподарської політики, а не розглядатися як переговори з третіми країнами", - сказав Качка.

На початку квітня в Європейській Комісії оголосили про завершення розробки пропозиції стосовно майбутніх торговельних умов між Україною та Європейським Союзом. Незабаром Україні буде представлено нове рішення.

Європейська сторона не надала конкретної інформації про те, чи відновляться торгові умови між Україною та ЄС до рівня, що існував до війни, або чи буде для України запроваджено певні пільги для окремих груп товарів.

Читайте також