Аналітичне інтернет-видання

Не лише НАТО є джерелом надії: яку безпекову гарантію підтримують українці найбільше?

Серед різноманітних варіантів гарантій безпеки, більшість українців висловлює підтримку посиленню військової допомоги Україні. Це підтверджують результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

Збройні сили України. Зображення: з публічних джерел.

Соціологи визначили п’ять основних елементів "пакетів" угод: забезпечення безпеки, інтеграція в Європейський Союз, управління територіями, мовні аспекти та суверенітет України.

Для кожного з п'яти параметрів було надано від двох до чотирьох різних опцій. Респондентам випадковим чином представляли одну з можливостей для кожного параметра, що дозволяло створити потенційний комплект мирних угод. Після цього вони мали оцінити, чи є обрана опція прийнятною або абсолютно неприйнятною.

Якщо угода передбачає відмову від НАТО без надання додаткової військової підтримки, то думки розділяються навпіл: 44% людей готові це прийняти, в той час як інші 44% виступають категорично проти. Проте навіть серед тих, хто підтримує цю ідею, схвалення часто базується на інших позитивних аспектах, таких як перспектива вступу до Європейського Союзу або можливість повернення втрачених територій.

Підтримка посилюється, коли пакет включає гарантії безпеки. Найбільше сприймається не членство в НАТО, а надання Україні сучасної зброї. Якщо процес вступу до НАТО затягується на 10-20 років, але країна отримує системи протиповітряної оборони, літаки, танки та інше, цю ідею підтримують 54% опитаних проти 35%. Членство в НАТО підтримують 49% (проти 38%), а запровадження миротворців - 47% (проти 43%).

Дивіться також на сайті "Коментарі" — у лютому-березні 2025 року публічно висловлені вимоги Росії є цілком неприйнятними та будуть відхилені більшістю українців. Хоча українці відкриті до компромісів і готові до гнучких рішень, вони відкидають ідею "миру за будь-яку ціну". Це підтверджують результати опитування, проведеного КМІС.

Читайте також