Нова глава уряду Німеччини: ким є Фрідріх Мерц?

Неабияким випробуванням для Фрідріха Мерца, який виступав кандидатом у канцлери від блоку консерваторів ХДС/ХСС, і переміг на парламентських виборах у Німеччині в лютому, став уже день його затвердження на посаді глави федерального уряду. 6 травня, коли відбувалось голосування, Бундестагу знадобилося для цього дві спроби. Такого при обранні канцлера в історії ФРН ще не було, досі це вважалось швидше формальним кроком після підписання коаліційної угоди між політсилами, які домовились сформувати уряд.
Для Фрідріха Мерца посада канцлера стане кульмінацією його унікальної політичної кар'єри, водночас являючи собою виклик і перехід у невідоме. На сьомому десятку свого життя, 69-річний Мерц жодного разу не займав керівну позицію, що передбачає політичну відповідальність. Він не обіймав жодної посади міністра, прем'єра федеральної землі чи навіть мера невеликого містечка. Цікаво, що він стане найстаршим канцлером Німеччини з часів Конрада Аденауера, першого канцлера ФРН, який керував урядом з 1949 по 1963 рік.
Окрім того, вперше у своєму житті Мерц взяв участь у переговорах партій щодо формування правлячої коаліції. Цю його участь не залишили без уваги ЗМІ та деякі учасники переговорів, які висловлювали свої думки, не називаючи імен. На відміну від лідерів СДПН Ларса Клінґбайля та Саскії Ескен, а також голови ХСС Маркуса Зедера, які вже мають досвід у таких питаннях і знають, як проходять суперечки й боротьба за позиції, Мерц лише починає свій шлях. У майбутньому, як глава уряду, він стане на чолі цієї трьохпартійної коаліції і повинен буде виконувати роль посередника.
Досліджуйте також: Яким чином Трамп і Путін можуть вплинути на зовнішньополітичні рішення нового німецького уряду.
Фрідріх Мерц є палким прихильником трансатлантичних зв'язків і активно підтримує концепцію Європейського Союзу. Журнал Wirtschaftswoche, що представляє німецькі економічні кола, описує його як "трансатлантиста, друга Європи та реформатора". На думку журналістів цього видання, Мерц "може стати саме тим лідером, якого потребує сучасність". Він обіймав посаду члена Європейського парламенту з 1989 по 1994 рік, а потім протягом 15 років, з 1994 до 2009, був депутатом Бундестагу, спочатку заступником голови парламентської фракції, а згодом і її керівником. Проте, у внутрішньопартійній боротьбі за вплив, він зазнав поразки від своєї суперниці Анґели Меркель.
Мерц - юрист, що спеціалізується на економічних справах, родом із Зауерланду, регіону в землі Північний Рейн - Вестфалія на схід від Рурської області. Для цього регіону характерна наявність середнього класу та консервативний католицизм. Можливо, тому Мерц значно консервативніший, ніж його колишня суперниця зі Східної Німеччини - Меркель, докторка фізичних наук. Раніше Мерц був одним із близьких довірених осіб нині покійного консервативного німецького політика Вольфґанґа Шойбле (Wolfgang Schäuble), який понад 50 років був членом німецького парламенту і запам'ятався жорсткою позицією під час порятунку Греції та інших країн-боржників Єврозони від фінансового краху.
Після того як Мерц не став балотуватися до Бундестагу у 2009 році, він зайнявся кар'єрою в бізнесі. З 2016 по 2020 рік був головою наглядової ради найбільшої у світі компанії з управління активами Blackrock у Німеччині. У цей час він часто бував у справах США.
У 2021 році Мерц знову прийняв рішення взяти участь у парламентських виборах і здобув місце в Бундестазі. Тепер він стане новим канцлером, замінивши Олафа Шольца. Його висловлювання іноді є більш відвертими, ніж у Шольца. Мерц регулярно підкреслює свої зв’язки з лідерами європейських країн, які підтримує вже протягом кількох місяців — чи то під час вечері з Еммануелем Макроном у Єлисейському палаці, чи в ході двосторонніх переговорів у Берліні або Брюсселі. Також Мерц планує відвідати США, щоб зустрітися з президентом Дональдом Трампом ще до початку літніх канікул.
Читайте також: ЗМІ: Фрідріх Мерц планує відвідати Україну в травні
За тиждень перед Великоднем Фрідріх Мерц дав годинне інтерв'ю на каналі ARD, в якому обговорив подальшу військову підтримку України, перетнувши "червону лінію", про яку постійно нагадував Шольц до самого завершення свого терміну. Лише кілька годин перед цим інтерв'ю російські збройні сили завдали ракетного удару по Сумах, внаслідок чого загинули десятки мирних жителів.
Мерц охарактеризував це як "серйозний військовий злочин" і запевнив Київ у можливості постачання далекобійних крилатих ракет TAURUS, які можуть стати значною допомогою для України та створити труднощі для Росії. Він раніше зазначав, що реалізація цього кроку відбудеться лише за згодою європейських союзників. Однак британські, французькі та американські партнери вже активно постачають крилаті ракети для ЗСУ. Якщо союзники дадуть зелене світло на постачання TAURUS, "Німеччина повинна бути залучена до цього процесу", підкреслив Мерц.
Він підкреслив, що "українські збройні сили повинні вийти з позиції захисника і перейти до активних дій, а не лише реагувати на атаки з боку Росії". Водночас, армія повинна мати можливість "впливати на цю ситуацію", що дозволить їй активніше діяти на фронті. Мерц навіть зазначив, що одним із варіантів може бути знищення Кримського мосту, який є важливою ланкою між Росією та анексованим Кримом. Його риторика та рішучість явно контрастують з позицією його попередника. Олаф Шольц постійно відмовлявся від постачання систем TAURUS, вважаючи, що це може призвести до ескалації конфлікту.
Проте, можливість постачання TAURUS, яке не користується однозначною підтримкою в Німеччині, є лише одним із факторів, що, на фоні значних потрясінь як у Німеччині, так і на міжнародній арені, трішки підірвало довіру до Фрідріха Мерца. Лідер ХДС також втратив популярність через порушення ряду своїх передвиборчих обіцянок.
Наприкінці 2024 року, протягом кількох місяців, Мерц та інші представники консервативного блоку акцентували увагу на критичній важливості "боргового гальма", що діє у Німеччині, у Бундестазі та в рамках своєї передвиборчої кампанії. Вони закликали федеральний уряд дотримуватися фінансової дисципліни. Однак ситуація змінилася з початком попередніх переговорів про коаліційну угоду між СДПН та ХДС/ХСС. У середині березня Бундестаг (ще в старому складі) та Бундесрат ухвалили рішення, яке стало знаковим для історії Німеччини. Воно передбачає відсутність верхньої межі витрат на оборону в майбутньому. Крім того, ухвалено фінансовий пакет на суму 500 мільярдів євро, спрямований на покращення інфраструктури країни. Багато хто сприйняв це як фактичне скасування "боргового гальма", яке консерватори обіцяли зберегти під час виборчої кампанії.
Сам Мерц, разом із консерваторами та соціал-демократами, які уклали угоду про формування правлячої коаліції, опиняються під тиском з боку ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" (АдН), що має статус праворадикальної на федеральному рівні. Аналітики зазначають, що зміцнення її позицій на останніх виборах змусило коаліційних партнерів внести до угоди пункт, що передбачає більш сувору політику щодо біженців та підвищення рівня внутрішньої безпеки.
Стосовно АдН, Мерц став ініціатором скандалу лише за кілька днів до виборів у Бундестаг. Під час голосування з питань міграційної політики в німецькому парламенті він намагався переконати правлячу коаліцію, яка вже втратила більшість, підтримати його пропозицію щодо посилення міграційних заходів після нападу в Ашаффенбурзі. Однак, не отримавши жодної підтримки з боку влади, ХДС/ХСС все ж винесли на голосування свою ініціативу, усвідомлюючи, що для її прийняття знадобляться голоси ультраправих. І так сталося: "за" проголосували ХДС/ХСС, ВДП та АдН. Багато хто обурився, адже Мерц порушив політичне табу, яке сам же й встановив, зокрема "захисну стіну" проти ультраправих. Адже раніше ХДС прийняла рішення про неприйнятність співпраці з АдН та будь-яких форм спільної діяльності з ними.
В деяких опитуваннях громадської думки в Німеччині вперше виявлено, що партія АдН навіть випередила за популярністю партію Мерца. Проте, здається, це його зовсім не хвилює. Під час інтерв'ю на телеканалі ARD він зазначив, що не стежить щодня за результатами соціологічних досліджень. "Перед нами стоять серйозні завдання", які вимагають відповідних рішень, підкреслив Мерц.
У своєму зверненні до громадян напередодні Великодня він висловив бажання, щоб Німеччина знову стала "більш сміливою та впевненою": "Ми - велика нація, в якій живуть, працюють і дбають про свої родини понад 80 мільйонів осіб". Примітно, що це звернення Мерца також є сміливим кроком, оскільки, як зазначили німецькі медіа, це не зовсім відповідає політичній традиції Німеччини. Зазвичай виступи зі зверненнями до народу можуть робити лише канцлери, які вже зайняли свою посаду.