Перемовини між Україною та Росією в Стамбулі: Чи можливе проведення зустрічі Зеленського з Путіним?

В ході третього раунду прямих перемовин між Україною та РФ, який відбудеться ближчим часом у Стамбулі буде, серед іншого, обговорюватися й питання організації зустрічі на рівні лідерів держав, повідомив президент Зеленський. Що може принести Києву його прямий контакт з Путіним, з'ясовував Фокус.
Представники України готуються до наступного раунду зустрічі з Росією у Туреччині 23 липня, заявив у традиційному вечірньому зверненні в понеділок Володимир Зеленський. Дещо раніше глава держави озвучив і порядок денний наступної зустрічі: повернення військовополонених, повернення викрадених Росією дітей та підготовка зустрічі на рівні лідерів.
Водночас турецьке видання İndependent Türkçe, посилаючись на джерела в дипломатичних колах, повідомляє, що в Стамбулі можливі технічні консультації, що стосуються обміну військовополоненими, надання гуманітарної допомоги та охорони інфраструктурних об'єктів.
Готовність Російської Федерації взяти участь у переговорах підтвердив представник Кремля Дмитро Пєсков. Він також зазначив, що склад російської делегації залишиться незмінним. Тим часом, російські ЗМІ, посилаючись на достовірні джерела, інформують, що зустріч запланована на 24 липня. У рамках нового раунду переговорів сторони мають намір обговорити "мирні меморандуми", які були передані під час попередніх зустрічей, а також ряд гуманітарних питань.
Нагадаємо, що останній раунд переговорів між Росією та Україною в Стамбулі відбувся 2 червня. Під час цього заходу Москва представила Києву свій так званий мирний меморандум, що містив список ультиматумів, які апріорі були неприйнятними. У свою чергу, перша і єдина закрита зустріч Володимира Зеленського з президентом Росії відбулася 9 грудня 2019 року в Парижі в рамках саміту "нормандського формату".
Офіційний Київ послідовно проводить лінію щодо необхідності зустрічі України та Росії на найвищому рівні, оскільки в РФ все вирішує Путін, констатує політолог, експерт-міжнародник Максим Несвітайлов. Окресливши цей момент у розмові з Фокусом, експерт додав: "Власне тому й не дивно, що як тільки почав відновлюватися чи то пак - перезапускатися перемовний процес, одразу Україна почала послідовно заявляти про те, що ключове значення мають прямі перемовини Зеленського з Путіним, оскільки предметно про встановлення миру можна говорити лише з керманичем РФ. Тобто, в Росії наразі ніхто більше не має повноважень для ухвалення рішень. Тому ми продовжуємо цю позицію щоразу озвучувати і доносити, бо якби ми різко змінили свою думку з цього приводу, це виглядало б нераціонально і дещо дивно".
Коментуючи ймовірність зустрічі між Зеленським і Путіним у найближчому майбутньому, експерт зазначив: "На даний момент не бачу жодних підстав для такої події, оскільки Російська Федерація не опинилася в ситуації, коли їй доводиться погоджуватися на зустріч такого рівня. Росіяни все ще сподіваються на можливість просування на фронті. Позиція Росії може змінитися, якщо Трамп дійсно введе санкції, хоча це виглядає малоймовірно, адже Дональд Фредович є відомим балаболом і його слова зазвичай не мають значення".
Якщо після 50 днів, які президент США виділив Росії для досягнення миру, Вашингтон все ж вирішить запровадити вторинні санкції проти країн, що імпортують російські нафтопродукти, за словами експерта, ситуація може кардинально змінитися.
"При такому розвитку подій Путін побачить, що Трамп нарешті почав відповідати за свої слова. Втім, якщо п'ятдесят днів вичерпаються і обіцянки Трампа виявляться черговим "пуком в калюжу", гіпотетична зустріч Зеленського з Путіним, як не крути, не матиме жодного результату", - підсумовує Максим Несвітайлов.
У той же час, політолог і партнер агентства з урядових зв'язків та комунікацій Good Politics Максим Джигун в інтерв'ю для Фокусу зазначає: "Насправді, ініціатива України щодо відновлення переговорів із Росією не є випадковою. Важливо врахувати, що 50-денний ультиматум Трампа відкриває Україні можливості, з одного боку, додатково тиснути на Росію, а з іншого - ще раз продемонструвати Сполученим Штатам свою готовність до швидкого мирного вирішення конфлікту".
Висловлюючи свою думку щодо того, що Путін, очевидно, не зацікавлений у проведенні зустрічі з українським лідером, експерт підкреслив: "Невмотивованість Путіна викликана кількома факторами. По-перше, він прагне продовжувати військові дії, і будь-які домовленості в контексті мирних переговорів можуть завадити його планам. По-друге, прямий контакт з президентом Зеленським означатиме визнання України як незалежної держави, що має власне політичне та військове керівництво, з яким необхідно рахуватися. Крім того, Путін опинився в складній політичній ситуації, не відповідаючи на запити Трампа про 50-денний термін завершення конфлікту."
Аналізуючи можливу стратегію Кремля, політолог зазначив, що Росія намагатиметься виграти час, сподіваючись, що після закінчення 50 днів Трамп може пом'якшити свої зобов'язання щодо антиросійських мит і санкцій, а також відновити переговори. "По суті, росіяни прагнуть продовжувати переговори, сподіваючись на зміни в геополітичній ситуації з часом. Наприклад, нині актуалізується питання ядерної програми Ірану", - акцентує увагу Максим Джигун.
Відповідаючи на запитання, які фактори все ж таки можуть змусити Путіна сісти за перемовний стіл з Володимиром Зеленським, політолог наголосив, що вагому роль в цьому сенсі грає військове посилення України.
"Британці не без підстав стверджують, що протягом цих 50 днів відбуватиметься переозброєння України під час Трампа, а також не випадково німецька сторона веде переговори про передачу своїх систем Patriot в обмін на американські," - зазначає аналітик.
Максим Джигун вважає, що якщо активізація союзників України призведе до того, що ситуація на фронті стане для російських військ "передбачувано складною", то готовність Путіна до дипломатичних переговорів суттєво зросте. У цьому контексті політолог наводить приклад деокупації частини Херсонської та Харківської областей у 2022 році, коли російська сторона "майже з усіх куточків" почала заявляти про свою готовність зустрітися з українським керівництвом для досягнення якихось угод.
На думку експерта, військове підсилення України може також змінити позицію Путіна щодо можливості зустрічі з Зеленським. Одним із чинників, що впливають на цю ситуацію, є тиск з боку Китаю. Якщо Трампу вдасться виявити вразливі економічні аспекти КНР і суттєво на них вплинути, зазначає Максим Джигун, то Пекін, без сумніву, зможе вплинути на Кремль, що в кінцевому підсумку призведе до зустрічі між лідерами України та Росії.