Аналітичне інтернет-видання

Після скасування незалежності НАБУ та САП міф про те, що "цар добрий, а бояри злі", втратив свою актуальність, - зазначив Железняк.

Одним із наслідків ухвалення та підписання закону щодо зменшення повноважень НАБУ і САП є падіння рейтингів президента Володимира Зеленського.

Цю інформацію оприлюднив у Facebook народний депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк, зазначає Цензор.НЕТ.

Отже, я обіцяв поділитися своїми думками щодо наслідків цієї кризи для уряду, зокрема, фатальної спроби ліквідувати НАБУ та САП. Відзначу три основні наслідки: 1) рівень підтримки; 2) позиції депутатів; 3) міжнародні відносини. Розпочну з найважливішого та найгострішого наслідку, який загрожує не лише владі, а й особисто Президенту — падіння рейтингу. Це не просто моє особисте бачення; я спеціально обговорив це питання з багатьма соціологами та політичними експертами, щоб отримати більш глибоке розуміння ситуації.

Він зазначив, що не є секретом те, що президента довго називали "тефлоновим". Це термін, коли до політика майже "не липне" жоден скандал, додав Железняк.

Президенту забезпечували тефлонову репутацію старим, перевіреним методом "Цар хороший, бояри погані". І найчастіше цими "боярами" виступали: парламент, уряд, заступники Офісу Президента або навіть його керівник. Але ніколи особисто сам Президент. Проте, особливо після такої швидкості підписання документів, цей міф зруйнувався ввечері 22 липня. Більше того, відбулася десакралізація його образу. Також було знято заборону на критику та публічні протести, зазначає депутат.

Він підкреслив, що вже протягом року корупція займає перше місце в соціологічних дослідженнях серед проблем, навіть перевищуючи за значущістю війну.

"22 липня знову відбулася зустріч у соцмережах, а згодом і на вулицях, де образ Президента став предметом обговорення стосовно корупції. Цей колаж з журналу, на якому наполовину зображений Янукович, завдав шкоди іміджу чинного Президента значно більше, ніж тисячі постів у соцмережах. Після цього з’явилися історії про Міндіча, які продемонстрували повну провальність комунікаційної стратегії, спроби виправдання, заяви міжнародних партнерів та критичні статті в закордонних медіа. Кожен з цих випадків супроводжувався фото картонок з меседжем, спрямованим проти корупції," - підкреслив депутат.

За словами Железняка, все це за день зруйнувало імідж, який Банкова будувала 6 років.

"Щоб оцінити реальний обсяг зниження рейтингу та довіри, слід почекати приблизно два тижні, адже наразі це було б не зовсім обʼєктивно. Проте вже зараз видно, що завдана шкода є значною і, напевно, буде важко її виправити. Важливо тепер з'ясувати, на кого покладають відповідальність. Я провів два опитування, одне з одним вибором, інше - з кількома. Обидва результати чітко вказують на Президента та його найближче оточення. Кожен з моїх співрозмовників підкреслив, що цей імідж залишиться за ним назавжди, якщо він не почне активно боротися з корупцією, починаючи з тих, хто найтісніше з ним пов'язаний. Іронічно, що саме ці люди й стали каталізаторами для такої невдалої ситуації", - зазначив депутат.

Железняк також поділився результатами опитувань, які він здійснив у своєму телеграм-каналі.

Скандальний закон № 12414 щодо НАБУ і САП

22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт 12414, який ліквідує незалежність НАБУ та САП.

Увечері підпис документу поставив президент Зеленський.

Директор Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос звернувся до президента з проханням не підписувати цей законопроєкт, оскільки це може призвести до залежності НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

У Дніпрі люди вийшли на акцію проти ухвалення Верховною Радою законопроєкту №12414, що фактично означає ліквідацію незалежності НАБУ та САП.

Також у Києві розпочалась акція протесту.

У своєму відеозверненні Зеленський зазначив, що в Україні буде функціонувати антикорупційна інфраструктура. 23 липня набрав чинності закон, який обмежує повноваження НАБУ та САП.

Згодом президент України Володимир Зеленський повідомив, що 23 липня зібрав усіх керівників правоохоронних та антикорупційних органів та домовився з ними про конструктивну роботу.

Зеленський також повідомив, що планує подати до Верховної Ради законопроєкт, який "укріпить систему правопорядку".

24 липня в парламенті було подано законопроєкт №13531, що передбачає скасування ліквідації незалежних органів НАБУ та САП.

Невдовзі президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт, що забезпечує автономність антикорупційних установ.

Парламент планує обговорити законопроект президента Зеленського 31 липня 2025 року.

Читайте також