Згідно з інформацією The Times, рівень підтримки Зеленського знизився після майже трьох років конфлікту.
Військові конфлікти та корупційні скандали в армії негативно вплинули на його імідж.
На початку російського вторгнення в Україну висловлювання Володимира Зеленського надали потужний імпульс патріотизму нації та призвели до різкого збільшення його популярності як в Україні, так і за її межами. Під час поїздок президента на Захід його зустрічали аплодисментами в парламентах європейських країн та в Конгресі США.
Однак майже через три роки, коли оборона України стикається з серйозними викликами, рівень підтримки Зеленського знижується, і лише небагато українців вважають його своїм наступником на посту президента.
Про це пише The Times.
Лише 16% респондентів висловили бажання підтримати його кандидатуру на наступний термін, як свідчать результати опитування, яке цього тижня опублікував Центр "Соціальний моніторинг" у Києві. Крім того, приблизно 60% опитаних вважають, що Зеленському не слід навіть висувати свою кандидатуру для повторних виборів.
"Бути популярним президентом у часи, коли триває повномасштабна війна вже три роки, дуже складно. Люди відчувають втому, і майже кожен пережив втрату близької людини. Це справжнє випробування для Зеленського", – зазначила Олександра Устінова, депутатка Верховної Ради України.
Згідно з результатами опитування, Валерій Залужний, якого Зеленський усунув у лютому на фоні чуток про розбіжності в стратегії ведення війни, вважається найвпливовішою особистістю в Україні. Якщо б вибори президента проводилися найближчої неділі, 27% опитаних проголосували б за Залужного.
"Поки що залишається незрозумілим, коли українці зможуть обрати свого наступного президента. Термін повноважень Зеленського закінчився у травні, але нові вибори були призупинені на невизначений термін через воєнний стан, який був запроваджений на початку російського вторгнення у 2022 році. Переважна більшість українців підтримує цей крок, посилаючись на небезпеку та логістичні проблеми проведення загальнонаціонального голосування у воєнний час", -- повідомляє кореспондент.
Це не зупинило обговорень у Києві щодо можливих змін у політичному ландшафті наступного року, хоча точні дати та механізми голосування залишаються невідомими. Один з ключових чинників, що підсилює ці спекуляції, полягає в потребі заперечити російську пропаганду, що стверджує про нелегітимність Зеленського як лідера.
Безліч дискусій щодо можливості проведення дострокових виборів базується на думці, що доцільніше організувати їх, поки рейтинг Зеленського ще не впав занадто низько. "Офіс президента має всі ресурси, щоб впоратися з опонентами", -- зазначив Ендрю Вілсон, професор україністики в Університетському коледжі Лондона.
Критики президента Зеленського висловлюють звинувачення в його неспроможності оперативно та дієво реагувати на виклики, пов'язані з військовим часом. Вони також зазначають, що він оточив себе представниками "Кварталу 95". Корупційні скандали в армії негативно вплинули на його репутацію, хоча немає жодних підтверджень, що він сам брав участь у будь-яких незаконних діях, як повідомляє видання.
Існує також небезпека, що популярність Зеленського може ще більше впасти, якщо він погодиться на пропозицію Вашингтона про те, щоб Україна знизила призовний вік до 18 років.
"Втрата авторитету лідерства Зеленського, напевно, була неминучою. Жоден український президент, за винятком Леоніда Кучми, переобрання якого у 1999 році супроводжувалося підозрами у фальсифікації виборів, не зміг отримати другий термін з часу здобуття незалежності України від Радянського Союзу," -- зазначає кореспондент.
Попри зростаюче невдоволення Зеленським і невизначеність щодо майбутнього війни, наймолодший президент країни, ймовірно, увійде в історію як людина, яка протистояла путіну і надихнула Україну на боротьбу.