Аналітичне інтернет-видання

Посол України в Болгарії передала нагороду особі, яка знаходиться під санкціями Сполучених Штатів.

Вручення нагороди цьому підприємцеві та політику спричинило гостру реакцію серед волонтерів і журналістів у Болгарії.

Посольство України в Болгарії стало епіцентром гучного скандалу. У рамках урочистої церемонії, оточеної спалахами камер, одній впливовій особі в Болгарії була вручена нагорода від імені голови Верховної Ради Руслана Стефанчука за видатні заслуги перед українським народом.

Цю інформацію болгарські медіа отримали з прес-релізу, надісланого прес-центром партії "ДПС-Нові початки", яку очолює нагороджений Делян Пеєвський. У короткому повідомленні йдеться про те, що медаль була вручена Олесі Ілащук, яка є послом України в Болгарії. Вона висловила подяку Деляну Пеєвському за його підтримку протягом 1000 днів російської агресії щодо України.

Скандал спалахнув всього через кілька днів після церемонії нагородження, як повідомляє болгарська редакція Радіо Свобода.

Активісти та волонтери, які виступають на підтримку України, вперше висловили обурення щодо рішення країни нагородити депутата медаллю за "особливі заслуги перед українським народом". Причиною їхнього невдоволення стало те, що Делян Пеєвські вже був покараний за корупційні дії двома країнами - США та Великою Британією. Зокрема, Сполучені Штати звинувачують його у корупційних злочинах і наклали на нього санкції відповідно до "Акта Магнітського". У Софії протягом багатьох років ведуть боротьбу з його впливом на різні сфери суспільного та політичного життя. У листопаді 2024 року дії політичних партій стосовно Пеєвського призвели до блокування формування двох ключових інститутів - парламенту та Ради міністрів. Його звинувачують у використанні власних медіа для торгівлі впливом та організації нападів на журналістів і політичних опонентів.

Насправді Пеєвскі отримав нагороду разом із ще двома політичними діячами - Кирилом Петковим із "Продемократичної Болгарії" та Бойко Борисовим із ГЕРБ-СДУ, як повідомило посольство України в Болгарії через день після події. Однак ці особи не робили акценту на своєму нагородженні.

Болгарія стала однією з країн, що за останні три роки активно підтримує Україну в межах своїх ресурсів. Ця підтримка часто залишається непоміченою і іноді навіть заперечується на публічному рівні.

"Я не буду хвалитися медаллю від України, тому що мої заслуги незмірно малі порівняно з тими людьми, які віддали свої життя за збереження своєї землі", - написав Кирило Петков у п'ятницю. Петков також заявив, що його підтримка України залишатиметься сильною незалежно від того, що відбувається в Європі та США, тому що "це не питання політики, медалей або інтересів, а питання цінностей".

Бойко Борисов ще не отримав свою нагороду, але його партія була "проінформована" про це в середу, повідомили в ГЕРБ, пише видання.

Повідомлення про нагородження Пеєвського спричинило сильний резонанс серед населення, яке вважає це вагомою дипломатичною помилкою.

Критики пов'язують нагороду зі спробами Пеєвського представити себе євроатлантистом, незважаючи на те, що США і Велика Британія наклали на нього санкції за корупцію. ГЕРБ і Пеєвський часто заявляють, що займають тверду євроатлантичну позицію. Але протягом багатьох років вони неодноразово підтримували рішення на користь Росії. Прикладом тому слугує кабінет Борисова-3, за якого було побудовано газопровід "Турецький потік". Він дав змогу обійти Україну при постачанні газу в Європу.

Проте ГЕРБ та Пеєвські відкрито відмежувалися від Росії на початку війни в Україні.

У Міністерстві закордонних справ України наразі не надали жодних коментарів щодо цієї події, хоча болгарські ЗМІ повідомляють, що зверталися до них за роз'ясненнями.

Sure! Here’s a unique version of your text: [refer_to ids="587236"]

Нагадаємо, що послом України в Болгарії є Олеся Ілащук, призначена на цю посаду президентом Володимиром Зеленським 23 грудня 2022 року. Раніше вона не мала досвіду роботи в дипломатії, а її професійна діяльність була пов'язана з гештальт-психологією та сексологією. Перед призначенням на дипломатичну посаду Ілащук представляла себе як "клінічний психолог, системно-сімейний терапевт, гештальт-терапевт і сексолог-консультант". У своєму профілі в соціальних мережах вона публікувала особисті фотографії та різну інформацію про себе. Реагуючи на ситуацію, Міністерство закордонних справ України зазначило, що Ілащук вивчала "Країнознавство" на кафедрі міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Читайте також