Аналітичне інтернет-видання

Виведення дітей, яких викрала Росія, є ключовим елементом для завершення конфлікту.

Американські сенатори розробили двопартійну резолюцію, що передбачає повернення Росією всіх дітей, вивезених з України, ще до досягнення мирної угоди. До цієї ініціативи також приєднуються європейські країни. Які наслідки це може мати?

Нещодавно група сенаторів США, що представляє обидві політичні партії, оголосила про прийняття резолюції, яка засуджує викрадення та примусове переміщення українських дітей Росією. Цю ініціативу ініціювали республіканець Чак Грасслі та демократка Емі Клобучар, повідомляє сайт Світового конгресу українців.

До цієї ініціативи, серед інших, приєднались республіканці Роджер Вікер, Джоні Ернст і Рік Скотт, а також демократи Дік Дурбін і Джон Феттерман.Документ закликає Росію негайно повернути викрадених українських дітей на Батьківщину.

Ключовим моментом є те, що автори резолюції підкреслюють: тривале й масштабне вторгнення Росії в Україну все більше ставить під загрозу життя дітей, які стикаються з численними ризиками. Серед цих загроз можна виділити торгівлю людьми та їх експлуатацію, дитячу працю, сексуальне насильство, голод, отримані травми, поранення та навіть загибель.

Нагадаємо, що саме депортація дітей з України стала підставою для видання Міжнародним кримінальним судом у Гаазі ордера на арешт російського лідера Путіна, а також "уповноваженої з прав дитини" в Росії Марії Львової-Бєлової.

Точна кількість дітей, які були примусово переміщені або депортовані до Росії, залишається невідомою. Українські офіційні особи зазвичай вказують на цифру приблизно 19 500. Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини, вважає, що Росія могла незаконно вивезти з України близько 150 тисяч дітей. У свою чергу, Дар'я Герасимчук, уповноважена ВР з прав дитини, зазначає, що ця кількість може сягати "кількох сотень тисяч", оцінюючи її в межах 200-300 тисяч.

На даний момент українські слідчі активно працюють над пошуком і поверненням дітей, проте цей процес є надзвичайно ускладненим. Дітям часто змінюють прізвища, їх усиновлюють російські сім'ї, а також ховають у віддалених районах величезної території Росії.

"Нелюдський і безпідставний напад Путіна на Україну став початком наймасштабнішого конфлікту в Європі з часів Другої світової війни. Він викрав тисячі дітей, щоб промити їм мізки та зрусифікувати їх, намагаючись знищити їхню культурну ідентичність і спадщину", - підкреслює Грасслі.

Сенатори вважають, що Сполучені Штати повинні наполягати на цьому перед укладенням будь-якої угоди про завершення конфлікту в Україні.

До речі, запропонований документ є першим,підтриманим республіканцями у Сенаті з часу повернення нового президента США Дональда Трампа до влади. Йвін невипадково безпосередньо стосується питань переговорного процесу з Росією, пишеУП.

В адміністрації президента України висловили вдячність сенаторам за їхню підтримку. Було підкреслено, що викрадення дітей є не лише актом воєнного злочину, але й спробою знищити нашу ідентичність та зруйнувати майбутнє нації.

"Ми цього не дозволимо. Повернення кожної дитини - наш спільний обов'язок. І це умова завершення війни", - йдеться у відповідному повідомленні.

Інформації про ситуацію з українськими дітьми, які зараз знаходяться на "канонічній" території Росії, надзвичайно мало. Натомість, значно більше відомо про те, як російські влади намагаються вплинути на свідомість українських дітей у тимчасово окупованих районах.

Згідно з інформацією, наданою українським Центром протидії дезінформації (ЦПД), російська пропаганда стверджує, що влітку цього року більше 1500 дітей проведуть час у дитячому центрі "Червона гвоздика", розташованому в окупованій частині Запорізької області. Усі ці діти походять з територій, які наразі знаходяться під тимчасовою окупацією.

Проте, попри офіційні заяви про піклування про здоров'я та відпочинок, Російська Федерація насправді використовує дитячі табори для зміцнення своєї пропаганди серед українських дітей. У таких колективах діти піддаються безперервному ідеологічному впливу, що має на меті змінити їхню українську ідентичність, зазначає сайт Центру прав людини.

Це цілком свідома стратегія: згідно з інформацією, наданою ЦПД, Міністерство освіти Російської Федерації ухвалило рішення перетворити дитячі табори відпочинку на центри "патріотичного виховання" та розповсюдження "традиційних цінностей".

Дітей примушують виконувати російський гімн, переконуючи їх у тому, що вони не потрібні Україні. Крім того, їм викладають основи військової справи з метою подальшого використання як "гарматного м'яса" у війні проти України.

Ще однією з важливих цілей цих змін є формування "правильного" російського громадянина, котрий буде усвідомлювати свою "єдність з державою" та у разі наказу готовий виконати свій "обов'язок" перед новою "батьківщиною".

Програма спрямована на те, аби діти сприймали авторитарний режим як єдино вірний, не піддаючи сумнівуйого дії та рішення.В результаті росіяни хочуть виховати молоде покоління, котре сприйматиме війну як звичний стан суспільства, не задаючи зайвих питань.

Отже, під лозунгами про значущість "оздоровлення" та "якісного відпочинку" українських дітей окупанти приховують свої наміри щодо їх ідеологічної "перепрошивки". Це особливо небезпечно, оскільки батьки часто стикаються з труднощами повернення своїх дітей з таких "табірів", адже ті можуть опинитися на території Росії, яка воює проти України.

Безсумнівно, ця програма відіграє ключову роль у всеосяжній стратегії мілітаризації російського суспільства, зазначають у ЦПД.

Очільник благодійної організації Save Ukraine Микола Кулеба зазначає, що ключовим елементом у схемі викрадення українських дітей на сьогоднішній день є анексований Крим, який перебуває під контролем Росії.

За його словами, півострів став ключовим місцем для проведення процесу перепрошивки дітей, вивезених з інших окупованих територій.

"Крим став місцем, де проводилась своєрідна 'перепрошивка' для дітей з нових окупованих територій, із численними таборами. Декілька людей ділилися спогадами про те, як їх привозили в табори, які вже давно закрилися - з гризунами, тарганами та без належного харчування. Однак головною метою було розміщення дітей та початок процесу їх перевиховання. Це означало, що необхідно було знайти способи, аби якомога швидше перетворити цих дітей на слухняних громадян, готових до життя в РФ, а потім відправляти їх до Росії - до сімей або інтернатів," - підкреслив Кулеба в нещодавньому інтерв'ю Крим.Реалії.

Ці дії Росії, за його словами, "є формою культурного геноциду та масового знищення національної ідентичності".

"На жаль, ООН не запровадила цей термін, бо всі звикли, що геноцид - це коли людей масово вбивають фізично. А коли масово вбивають їхню ідентичність - це явище нове", - констатував він.

Проте, поки ООН продовжує бездіяти, як звичайно, не лише громадяни США, а й європейці активно намагаються протистояти цій новій, досі невиданій формі геноциду.

Повернення українських дітей повинно стати ключовим аспектом мирного врегулювання, а відповідальність за злочини, пов'язані з їхнім викраденням та втратою ідентичності, має бути неминучою. Таку думку висловили співавтори резолюції про повернення українських дітей, насильно переміщених і депортованих Росією, під час дебатів, що відбулися 22 травня в Європарламенті.

"Це є частиною системної кампанії Росії з викорінення української ідентичності й викрадення майбутнього України. Ці діти незаконно всиновлюються або відправляються до фільтраційних таборів, де зазнають русифікації, сексуального насильства, експлуатації. Деякі діти вже загинули від рук російських військових", - заявила одна з п'яти авторів резолюції, депутат від Європейської народної партіі Джессіка ван Леейвен.

Безперечно, це всього лише написані фрази або промови, виголошені з високих трибун. Однак не варто забувати, що згодом вони можуть перетворитися на реальні міжнародні кримінальні справи та санкції, спрямовані проти агресивної Росії.

Читайте також