Продовжується формування інформаційного середовища: аналітики ISW вказали на наративи, що поширюються Кремлем, які можуть сприяти військовим діям проти держав НАТО.
Кремлівські високопосадовці продовжують формувати інформаційний простір, який може сприяти військовим діям проти Литви та інших держав НАТО. Вони популяризують наративи, що ставлять під сумнів суверенітет Литовської Республіки та інших країн, що колись входили до складу Радянського Союзу.
Ці заяви є ще одним свідченням того, що Росія вірна своїм довгостроковим військовим цілям і, продовжуючи війну проти України, не нехтує зазіханням на інші території задля підриву НАТО. На це вказали аналітики Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).
Так звані незалежні російські ЗМІ "Медуза" та "Агентство" 2 травня повідомили, що міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров є автором передмови до нової книги під назвою "Історія Литви", яку видавництво "Зовнішні відносини" Московського державного інституту міжнародних відносин (МДІМВ) опублікувало у березні 2025 року.
У вступі Лаврова зазначалося, що національна політика балтійських держав, зокрема сучасної Литви, ґрунтується на "спотворених" історичних наративів, які слугують для "підбурювання" русофобських та антиросійських настроїв серед їхньої внутрішньої аудиторії.
Співучасник диктатора Путіна заявляв, що книга нібито має на меті дослідити еволюцію "територій, які в різні періоди були асоційовані з Литвою".
У відповідь на це міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будрис висловив думку, що дане видання слугує інструментом російської пропаганди, яке створене для того, щоб надати Кремлю наукові матеріали, що підтримують заперечення державності та історичних фактів сусідніх країн, які є окремими від російської історії.
"Кремлівські чиновники, враховуючи Путіна, нещодавно посилили свої погрози щодо Європи, зокрема країн Балтії, через нібито європейську "русофобію". Вони також зазначили, що Росія розглядає незалежні держави, які колись були частиною Російської імперії та Радянського Союзу, як частину сучасної Росії", - пояснили в ISW.
Раніше аналітики зазначили, що російський диктатор Володимир Путін не змінив своїх початкових військових цілей, які полягають у встановленні контролю над усією Україною та підриві НАТО. Нині навіть американські західні висловлюють сумніви щодо щирості лідера Кремля у прагненні до укладання мирної угоди.
Як повідомляв OBOZ.UA, з 3 травня в Литві набули чинності нові обмеження для громадян Росії. Відтепер росіяни можуть втратити посвідку на проживання, якщо протягом трьох місяців без поважних причин більше одного разу відвідають Росію або Білорусь.