Неудача місцевого Трампа: що показують результати виборів у Канаді

Якщо ще у січні "ефект Трампа" допомагав правим і консерваторам по всій Європі перемагати на виборах, то вже у квітні він перетворився на свою протилежність. Схожість з лідером США обвалює рейтинги політиків.
Ще в січні результати федеральних виборів у Канаді виглядали досить очевидно: аналітики впевнено передбачали, що консерватори, які опинилися в опозиції до правлячих лібералів, здобудуть перемогу. Як влучно зазначає журналіст Віталій Портников у своїй статті для 24 каналу, лідер консерваторів П'єр Полієв (також відомий як Полієвр або Пуальєвр) під час передвиборчої кампанії, ще до обрання Трампа президентом США, позиціював себе як "канадський Трамп".
Згідно з інформацією, наданою виданням "Європейська правда", Полієв запозичив чимало ідей у своїх "колег" з південного сусіда. Він виступив за зниження податків, що суперечить позиції Трюдо, закликав до скорочення фінансування суспільних мовників, а також заявив про свою роль жертви еліт та медіа, знову ж таки, на противагу Трюдо. Його кампанія була підкріплена гаслом "Канада перш за все", а також закликами відновити "здоровий глузд" у країні, що нагадує стилістику Трампа.
Однак ситуація кардинально змінилася, коли новообраний президент США розпочав агресивну кампанію проти канадської економіки, оголосивши про намір перетворити Канаду на 51-й штат. Цим моментом блискуче скористалися його противники. Лише через кілька місяців політична ситуація кардинально змінилася, і ліберали зміцнили свої позиції, ставши лідерами у країні.
За підсумками парламентських виборів, які відбулися 28 квітня, Ліберальна партія Канади, очолювана Марком Карні, отримала найбільшу підтримку, проте не змогла здобути необхідну кількість голосів для самостійного створення уряду. Варто також зазначити, що явка виборців на цих виборах була найвищою за останні три десятиліття.
"Основною причиною успіху лібералів є вплив Трампа та рішуча підтримка суверенітету Канади, яку продемонстрували ліберальна партія та новий прем'єр-міністр", - зазначає Портников.
Цікаво, що перед виборами Трамп закликав канадців підтримати кандидата, який перетворить їхню країну на "51-й штат США". Коли ж Карні здобув перемогу, президент США відзначив, що з прем'єром Канади у нього "складуться відмінні відносини". І це при тому, що Карні озвучив намір дотримуватися суворого підходу в майбутніх переговорах із американським лідером.
Згідно з твердженнями Віталія Портникова, новий уряд Карні зіткнеться з низкою серйозних викликів. Канада повинна протистояти потенційним наслідкам економічної війни, оголошеної Трампом цивілізованому світу, а також визначити свою роль у глобальному контексті, де США фактично намагаються повернутися до минулого і підірвати світову економіку.
Крім того, як зазначає Портников, канадський уряд повинен окреслити, якою повинна бути взаємодія між Канадою та Європою в умовах, коли весь цивілізований світ стикається з необхідністю пом'якшити наслідки свавільної та некомпетентної політики Трампа та його оточення.
"У цій ситуації Марк Карні, більш відомий своїми економічними досягненнями, аніж політичними, виглядає як ідеальний кандидат для управління кризою. Тепер йому належить підтвердити свою здатність у політичній сфері, оскільки найближчі роки північноамериканський континент може зазнати сильних потрясінь через нові неочікувані рішення Трампа", - зазначає аналітик.
Варто зазначити, що з приходом нового прем'єра у стосунках між Україною та Канадою не відбудеться жодних змін. Обидві політичні сили ще до виборів запевнили в готовності підтримувати нашу країну. Консервативна партія висловила намір передати Україні заморожені російські активи, тоді як ліберали пообіцяли продовжити надавати допомогу та збільшити бюджет на оборонні потреби.
Що саме говорив Карні про Україну? Під час виборчої кампанії він підкреслював, що "дуже гордий" з позиції канадського уряду, який підтримує нашу країну, і повністю схвалює ці ініціативи. Політик запевнив, що продовжить надавати допомогу, зокрема в контексті євроатлантичних прагнень України.
Під час дебатів перед виборами Карні виступив із критикою агресивної стратегії Китаю, особливо акцентуючи на його альянсі з Росією в контексті війни проти України.
Він також ясно висловив, що Канада і далі буде забезпечувати Київ військовою допомогою. Під час бесіди зі Стармером, лідери уклали угоду про співпрацю, щоб "укріпити Україну для досягнення справедливого і стійкого миру".
Варто зазначити, що успіх ліберальної партії в Канаді має значення. Це вселяє обережний оптимізм щодо можливого зменшення впливу правого популізму на виборчі процеси в інших націях.
Цікаво, що американські аналітики вже почали проводити паралелі між виборами в Канаді та США. Як пише колумніст USATodayКріс Бреннан, 28 квітня канадці проголосували дуже чітко проти Трампа. Завдяки цьому прем'єр-міністр, який називає Трампа загрозою для своєї країни, залишиться на посаді, щоб протистояти йому.
"Канада недавнім чином продемонструвала Сполученим Штатам, і, можливо, Демократична партія нарешті навчиться цьому, що хаос, який спричинив Трамп, можна контролювати, якщо достатня кількість громадян усвідомить його справжню загрозу для демократичних цінностей," - зазначає Бреннан.
Портников теж зауважує, що канадці консервативних поглядів зрозуміли реальність набагато швидше, ніж їхні сусіди у США. Попри скандальні заяви та дії Трампа, багато людей в Америці досі залишаються палкими прихильниками президента, нагадуючи жахливі часи тоталітарних сект у Європі, пише Портников.
Він підкреслює, що для Канади на сьогодні ключовим викликом є забезпечення власного суверенітету, особливо в умовах заяв про можливе "51-й штат". За словами Портникова, Канаді не потрібен новий рімейк Дональда Трампа. Існує ймовірність, що "ефект Трампа" може стати згубним для консервативних сил та правих політиків в інших країнах.
Даніель Белан, професор політології та керівник Інституту дослідження Канади в Університеті Макгілла, у своїй статті для видання Policy аналізує, як змінився "ефект Трампа" протягом перших ста днів його президентства. За його словами, цей ефект тепер відображає зростання популярності лівоцентристських партій і політиків, що спостерігається на фоні зниження підтримки правих сил у демократичних країнах. Це явище є безпосередньою відповіддю на торгові конфлікти та зовнішньополітичний курс Дональда Трампа.
Белан зазначає, що в Європі з великою увагою спостерігали за виборами в Канаді. Причини цього були трьома: по-перше, через скандальні коментарі про можливість Канади стати "51-м штатом" США; по-друге, через торгову війну, яку Трамп оголосив як для ЄС, так і для Канади; по-третє, через позицію адміністрації США щодо України.
"Чимало людей вважають, що він підтримує інтереси Росії. Це породжує тривогу щодо безпеки в Європі, особливо в таких державах, як Естонія, Латвія, Литва, Польща та Румунія," - зазначає Белан.
Нові агресивні дії США створили передумови для покращення відносин між Канадою та Європою, відзначає експерт. Ліберальна партія під керівництвом Карні активно підтримує цю ініціативу, тоді як консерватори дотримуються іншої позиції. Аналізуючи результати виборів, можна стверджувати, що канадці відкриті до зближення з Європою на фоні актуальних загроз безпеці.
Однак не тільки канадські ліберали скористалися токсичним "ефектом Трампа" у своїх інтересах. Белан зазначає, що Австралія також проходитиме вибори до федерального уряду 3 травня. Експерт підкреслює, що спочатку в опитуваннях переважали праві сили, але після інавгурації Трампа вони втратили підтримку, а лейбористи, навпаки, здобули популярність.
Згідно з словами Белана, опонентом чинного прем'єра-лейбориста Австралії є представник консервативної партії, який втілює ідеї "трампізму": він обіцяє звільнення державних службовців, ужорсточення імміграційних норм та інші ініціативи. Австралійські консерватори почали демонструвати зростання популярності у 2023 році, але після повернення Трампа їх рейтинг суттєво знизився. Вибори, що відбудуться 3 травня, покажуть, чи повторить Австралія канадський сценарій.
Белан приходить до висновку, що Канада - не виняток, а частина ширшого тренду: у деяких країнах "ефект Трампа" вдарятиме не по лівих, а по правих.