Зможуть обійтися і без Європи: Маск може викликати конфлікт між США та ЄС, - The Economist.
Маска вже давно непокоїли суворі вимоги європейського ринку. Тепер у нього є політичні інструменти, щоб перетворити це невдоволення на реальні дії.
Якщо Ілон Маск дійсно стане частиною майбутньої президентської адміністрації в США, це призведе до появи нового, особливого виклику для Європи. Між американським мільярдером і європейськими політиками існує неприязнь, яка триває вже досить довгий час. Таку думку висловлює видання The Economist.
Видання повідомляє, що Ілон Маск не раз висловлювався різко про деяких європейських політиків, зокрема про канцлера Німеччини Олафа Шольца, якого він називав "дурнем". Проте й європейські лідери не залишаються у боргу. Наприклад, нещодавно один із єврокомісарів охарактеризував Маска як "агента зла", а міністр закордонних справ Франції публічно висміяв мільярдера за проблеми з соціальною мережею X.
Усе це могло б стати черговим епізодом гумору в соціальних мережах, якби не той факт, що найзаможніша особа на планеті тепер є близьким соратником Дональда Трампа. Це створює неповторний виклик для Європи. Незважаючи на те, що південноафриканський бізнесмен викликав обурення серед європейських еліт, вони вже покладаються на його успішні компанії в різних сферах — від ініціатив з декарбонізації (та ж Tesla) до ситуації в Україні (де армія використовує Starlink) та запуску критично важливих супутників (адже Європі часто бракує ракет для цього).
Журнал The Economist зазначає, що емоційний дискомфорт, пов'язаний із спілкуванням з Маском у випадку його призначення на державну посаду в адміністрації Трампа, є лише частиною проблеми для європейців. Ситуація ускладнюється тим, що Європейський Союз завжди прагнув суворо регулювати технологічні компанії на своєму ринку, тоді як Маск виступає проти таких заходів. Його технологічний бізнес вже настільки великий, що ігнорувати його неможливо, а тепер мільярдер може отримати ще й значний адміністративно-політичний вплив.
Нещодавно обраний віце-президент Джей Ді Венс вже натякав, що Європі варто повністю поділяти американське розуміння свободи слова, зокрема щодо роботи соцмережі Х - якщо Європа не бажає втратити американський військовий захист. А тим часом американські технологічні компанії вже почали замислюватися над тим, чи варто їм виводити свої продукти на зарегульований європейський ринок.
Пропозиція чітка: частка Європи в глобальному ВВП знижується, і регіон може обійтися без нього, якщо його правила викликають незадоволення. Можливо, меседж доходить до адресата. 12 листопада новопризначений комісар ЄС з технологічного нагляду Хенна Віркунен виступила у Європейському парламенті з заявою, що нові закони "не є універсальним вирішенням" і що для підтримки інновацій може знадобитися нова політика. Це звучить так, ніби це сказав би пан Маск, - підсумовує The Economist.
Згідно з інформацією від УНІАН, Ілон Маск відігравав активну роль у передвиборній кампанії Дональда Трампа, а після його успіху на виборах отримав призначення в новій президентській адміністрації. Разом із підприємцем Вівеком Рамасвамі, Маск очолить новий Департамент ефективності державного управління, що зосередиться на реформуванні урядових структур.
Проте, згідно з інформацією від ЗМІ, Маск вже активно втручається в зовнішню політику США, незважаючи на те, що його призначили на посаду, яка передбачає фокус на внутрішніх питаннях. Зокрема, з'явилися чутки про те, що він нібито провів секретні переговори з Іраном. Крім того, раніше повідомлялося, що Маск був присутній під час телефонної розмови між Трампом і Зеленським.