Відповідь на агресію Російської Федерації, суперечки на дебатах у Польщі, ультиматум Єврокомісії Орбану: основні події вихідних.

У Європі закликають до посилання тиску на Путіна після чергової ескалації проти України з боку росіян.
В Європейському Союзі обговорюють варіанти відключення більше ніж 20 російських фінансових установ від системи SWIFT, а також можливість зниження цінового ліміту на російську нафту та введення заборони на діяльність газопроводів "Північний потік".
За інформацією видання Bild, Шредеру, ймовірно, вже не отримує російську зарплату від Nord Stream 2, оскільки це може поставити під загрозу банк через американські санкції.
До речі, в Німеччині новий канцлер Мерц знову здобуває прихильність громадськості.
У Фінляндії кажуть про "цілком новий розвиток подій у Балтійському морі", а посольство Росії у Швеції бідкається через новий "напад" із дроном.
У дайджесті "Європейської правди" ви знайдете всі ключові події та захоплюючі новини, що сталися у вихідні 24 та 25 травня.
Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу, щоб зручно отримувати дайджести та інші корисні і цікаві новини!
У вихідні Росія знову зневажливо відреагувала на мирні ініціативи Сполучених Штатів, здійснивши нову хвилю масштабних атак на Україну.
Згідно з інформацією від Повітряних сил ЗСУ, в ніч на 24 травня російські війська випустили по Україні 14 балістичних ракет типу Іскандер-М/KN-23, а також 250 ударних дронів.
"Ще одна жахлива ракетна та дронова атака на Україну. Основна ціль - Київ. Багато житлових будинків у вогні, зазнали серйозних руйнувань. Постраждало 15 людей", - написала у X посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.
Вона порадила тим, хто "досі сумнівається, що Росія хоче продовження війни" почитати новини.
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна відзначив, що постійна агресія з боку Росії має очевидну причину: "вона не відчула достатнього тиску, щоб зупинитися".
Голова Міністерства закордонних справ Андрій Сибіга підкреслив, що через тиждень після переговорів між українською та російською сторонами в Стамбулі, Росія досі не надала свій "мирний меморандум", натомість продовжує обстрілювати цивільні райони за допомогою смертоносних дронів і ракет.
Міністр закордонних справ Британії Девід Леммі також засудив останню масовану атаку Росії на Україну: "Це не дії країни, яка прагне миру".
В ніч з 24 на 25 травня Російська Федерація здійснила новий напад на Україну. Внаслідок цього є жертви та поранені в кількох областях країни.
Оперативне командування Збройних Сил Польщі оголосило про підняття винищувачів у повітря та активізацію систем протиповітряної оборони у відповідь на масштабний ракетний удар Російської Федерації по Україні.
Президент Володимир Зеленський звернувся до міжнародної спільноти, зокрема до Сполучених Штатів, із закликом не залишатися осторонь та активізувати тиск на Кремль після нової хвилі масштабних повітряних ударів Росії, які торкнулися більше 30 українських міст і сіл у ніч на неділю.
"Світ може відпочивати на вихідних, але конфлікт продовжується, незалежно від днів тижня. Це факт, якому не можна закривати очі. Бездіяльність США та інших країн світу лише стимулює Путіна," - підкреслив лідер держави.
Глава українського Міністерства закордонних справ Андрій Сибіга виступив із закликом до міжнародної спільноти посилити тиск на Росію, щоб змусити її терміново прийняти пропозицію про встановлення припинення вогню.
У неділю Катаріна Матернова, посол Європейського Союзу в Україні, зазначила, що Росія постійно нарощує свій тиск.
"Напади набирають все більших обертів, стають дедалі частішими. Вони знущаються з усього світу!!! Вони висміюють Сполучені Штати та будь-які дипломатичні зусилля, спрямовані на відновлення миру. Мир? Який же це мир?" - риторично запитала Матернова.
Глава дипломатії Європейського Союзу Кая Каллас наголосила, що міжнародна спільнота має активізувати зусилля, аби зупинити російську агресію.
"Нам слід здійснити максимально потужний міжнародний тиск на Росію, щоб припинити цю війну," - зазначила дипломат.
Єврокомісарка з питань розширення Європейського Союзу Марта Кос, зважаючи на нову хвилю російської агресії щодо України, підкреслила, що процес вступу України до ЄС є критично важливим стратегічним завданням.
"Шлях України до Європейського Союзу є не просто далекою метою, а й стратегічно важливим кроком. Нам слід вживати відповідних заходів", - підкреслила єврокомісарка.
Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні висловив рішуче засудження на адресу нової ракетно-дронової атаки з боку Росії, наголосивши, що Італія залишиться на стороні України у її прагненні до свободи та захисту суверенітету.
Глава Міністерства закордонних справ Литви Кястутіс Будріс закликав до рішучої реакції на нічний масований авіаудар по Україні, в той час як в Естонії висловлюють вимогу про "нестерпний тиск" на президента Путіна.
Європейський Союз вивчає варіанти відключення більше 20 російських фінансових установ від міжнародної платіжної системи SWIFT. Крім того, планується зменшити цінову межу на російську нафту та запровадити заборону на газопроводи "Північний потік" у рамках нового пакету санкцій.
Згідно з інформацією агентства Bloomberg, важливим аспектом 18-го пакету санкцій є намір Європейського Союзу запровадити обмеження щодо газопроводів "Північний потік". Ці заходи ще раз підкреслять позицію Європи, яка не бажає повернення до імпорту російського газу через трубопровід.
До речі, за даними Bild, німецький банк Sparkasse перестав перераховувати російську зарплату на рахунок колишнього канцлера Німеччини Герхарда Шредера.
Згідно з інформацією, отриманою від джерела, Шредер отримав повідомлення з попередженням: якщо Nord Stream 2 продовжить свої операції, це може призвести до ризику накладення американських санкцій на банк.
Крім того, Європейський Союз має намір посилити обмеження щодо "підпільного флоту" російських танкерів.
Крім того, за даними Bloomberg, у ЄС шукають спосіб, як забезпечити Україну зброєю США.
Суть пропозиції полягає в тому, що у випадку, якщо президент США Дональд Трамп вирішить призупинити постачання американської зброї Україні, Європа може взяти на себе цю відповідальність. Такий крок посилив би можливості України в протистоянні російській агресії та створив би додатковий тиск на Путіна, спонукаючи його до серйозних переговорів щодо припинення вогню.
А завтра Нідерланди завершать передачу 24 винищувачів F-16 Україні.
Міністр оборони Фінляндії Антті Хякканен повідомив про "цілком новий розвиток подій у Балтійському морі".
"Однак новизною є те, що Росія забезпечує охорону танкерів свого 'тіньового флоту' в обмеженій зоні Фінської затоки. Спостерігаються військові супроводи і присутність збройних сил", - зазначив міністр.
При цьому він не вважає, що для Фінляндії існує пряма загроза.
"Проте Росія посилює свої військові сили, стаючи агресивним і загрозливим сусідом для всієї Європи — це безсумнівно. Люди можуть відчувати себе в безпеці: незважаючи на зміни в поведінці Росії, вона лише трохи збільшила свою небезпеку як сусід", - зазначив він.
Україна виявилася однією з ключових тем під час дебатів кандидатів на пост президента Польщі, що відбулися в п'ятницю.
Кандидат у президенти Польщі Кароль Навроцький, якого підтримує опозиція, висловив думку, що президент Володимир Зеленський має негативне ставлення до Польщі.
А кандидат від влади Рафал Тшасковський звинуватив опонента в тому, що він говорить мовою Владіміра Путіна щодо вступу України до НАТО.
До речі, Тшасквський не погодився давати обіцянку не допустити вступ України в НАТО.
Зокрема, він не погодився підписати декларацію ультраправого та антиукраїнського діяча Славоміра Менцена, яка містила зобов’язання не допустити вступ України до НАТО.
"Якщо не буде гарантій безпеки, Путін озброїться і піде далі. Польща повинна прагнути до прийняття України до НАТО", - сказав він.
Під час дебатів, що відбулися в п'ятницю напередодні президентських виборів, виникла непередбачувана ситуація. У певний момент Кароль Навроцький вставив щось до рота.
В мережі з'явилися думки, що йдеться, можливо, про нелегальні речовини.
Тож Кароль Навроцький запропонував супернику разом здати тест на вживання наркотичних речовин.
У неділю поляки з усієї країни з'їхалися до Варшави, щоб приєднатися до патріотичних маршів, які очолили Рафал Тшасковський та Кароль Навроцький, що змагатимуться за посаду президента.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск повідомив, що недільний марш на підтримку президентського кандидата Рафала Тшасковського, висунутого партією польського урядовця, зібрав близько 500 тисяч учасників.
Нагадаємо, другий тур виборів президента Польщі відбудеться 1 червня.
Президент США Дональд Трамп повідомив, що він "не має наміру укладати угоду", після того як раніше оголосив про запровадження 50% мита на товари з Європейського Союзу.
23 травня Трамп оголосив, що переговори з Європейським Союзом "не рухаються вперед", і у відповідь запропонував ввести 50% мито на всі товари з ЄС, починаючи з 1 червня 2025 року.
В ЄС заявили, що будь-яка торговельна угода з США має ґрунтуватися на "повазі, а не погрозах".
Німецький міністр фінансів Ларс Клінгбаль виступив із закликом до "плідних переговорів" зі Сполученими Штатами.
Американський президент Дональд Трамп заявив, що 14 червня, у його день народження, відбудеться "грандіозний" парад у Вашингтоні.
За його інформацією, святковий парад пройде на відзначення 250-річчя Збройних сил США.
Нещодавно Клаудія Тенні, яка є представницею Республіканської партії у Палаті представників США, висловила ініціативу про створення нового державного свята на честь дня народження Дональда Трампа.
Згідно з інформацією, наданою Financial Times, Іспанія залишається останньою значущою країною в НАТО, яка не підписала угоду про наміри витрачати 5% свого ВВП на оборону до 2032 року. Ця мета була встановлена президентом США Дональдом Трампом.
У Німеччині зріс рівень схвалення нового канцлера Фрідріха Мерца, який почав свій термін з низьким рейтингом.
Це підтверджують дані опитування, проведеного Insa для видання Bild.
31% опитаних висловили задоволення діяльністю канцлера Фрідріха Мерца. Це на 8 відсоткових пунктів перевищує рівень задоволеності, зафіксований через тиждень після його приходу до влади.
Тим часом лідер Соціал демократичної партії Німеччини (СДПН) Ларс Клінгбайль хоче, щоб була розглянута процедура можливої заборони ультраправої "Альтернативи для Німеччини".
Окрім цього, він висловлює зауваження щодо генерального секретаря Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Карстена Ліннеманна, котрий попереджав про можливі наслідки цього рішення.
Європейська комісія висловила занепокоєння Угорщині через ухвалення закону, що обмежує діяльність незалежних медіа.
Посольство Російської Федерації в Швеції висловлює занепокоєння з приводу нещодавнього "нападу" за допомогою безпілотного літального апарата.
Медіа: Європейський Союз на деякий час відновить обмеження на імпорт українських сільськогосподарських товарів.