Аналітичне інтернет-видання

Російська Федерація продовжує здійснювати широкомасштабні системні репресії щодо населення тимчасово окупованих регіонів - заявляють правозахисники | UACRISIS.ORG

Опублікований свіжий звіт Кримськотатарського ресурсного центру (КРЦ) про порушення прав людини в Криму за перше півріччя 2025 року. У документі зафіксовано численні інциденти, пов'язані із затриманнями, арештами, допитами, катуваннями, психологічним пресингом та порушеннями права на отримання медичної допомоги.

Протягом перших шести місяців 2025 року було проведено 23 обшуки, зафіксовано 65 затримань або утримань, серед яких 15 стосувалися представників корінного кримськотатарського народу. Крім того, відбулося 79 допитів, опитувань та "бесід", а також 101 арешт, з яких 50 людей — кримські татари.

Аналізуючи дані за попередні роки, можна зауважити стійку негативну тенденцію: у 2024 році за аналогічний період було здійснено 92 арешти (з них 46 стосувалися кримських татар), тоді як у 2023 році — 140 арештів (93 з них відповідно).

Голова правління КРЦ Ескендер Барієв підкреслив, що ці переслідування мають яскраво виражений етнічний та політичний підтекст: "Ми стикаємося з навмисним придушенням громадянського опору, і кримські татари залишаються головною мішенню, адже вони є активною складовою частиною українського Криму".

У цьому звіті зафіксовано 26 випадків порушення прав на здоров'я, серед яких 19 стосуються представників кримськотатарської громади. Особливу тривогу викликає стан політичних в'язнів, таких як Амет Сулейманов, Тофік Абдулгазієв, Ірина Данилович та Рустем Гугурик. Вони утримуються в умовах, що не відповідають стандартам лікування, і позбавлені необхідного медичного нагляду.

"Уже зафіксовано три смерті політичних в'язнів у Криму через відсутність медичної допомоги, жахливе харчування та нелюдські умови утримання", -- йдеться у звіті.

КРЦ також повідомляє, що щонайменше 25 кримських політв'язнів є людьми похилого віку, для яких тривале утримання у в'язницях може стати смертельним вироком.

За словами Ескендера Барієва, окрім фізичних переслідувань, виникають нові методи психологічного тиску: наприклад, поширення неправдивих новин про загибель родичів, примусове перебування в нижній білизні під час днів гігієни, крадіжка особистих речей з метою подальшого використання цього як підстави для покарань, а також навмисне знищення майна перед етапуванням.

Представлені результати фіксації порушень прав людини в тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей. У першій половині 2025 року було зафіксовано 32 випадки затримання, 42 арешти, а також випадки примусової мобілізації, пропаганди та проведення військових навчань за участю цивільних осіб.

Менеджерка з комунікацій КРЦ Тетяна Савчук зазначила, що техніки тиску, які раніше використовувалися в Криму, тепер адаптуються і на інших територіях, що знаходяться під окупацією.

На презентації звіту виступила Олена Цигіпа, дружина політв'язня з Криму Сергія Цигіпи. Вона докладно розповіла про умови, в яких утримують її чоловіка: "Його примушують прийняти російське громадянство та працювати в колонії. За відмову він постійно піддається покаранням, його закривають у ШІЗО. Причини покарань – абсолютно абсурдні: пляшка води не на тому місці, знайдена цукерка чи шматочок хліба. Лише після того, як він оголосив голодування, йому передали ліки, які я відправила ще місяць тому".

Кримськотатарський ресурсний центр знову звертається до міжнародних організацій, урядів демократичних країн та правозахисних установ з закликом до активізації тиску на Російську Федерацію. Порушення, викладені у звіті, становлять не лише військові злочини, а й злочини проти людяності, що вимагають відповідальності та рішучих дій з боку світової спільноти.

Читайте також