Розгляд участі Трампа, 200 тисяч миротворців та ризики "угоди з дияволом": ключові моменти виступу Зеленського на форумі в Давосі.
Про майбутню зустріч з Трампом
За інформацією Зеленського, в даний час команди України та Сполучених Штатів займаються підготовкою зустрічі.
"Юридично, до інавгурації ніхто не бажав здійснювати якісь конкретні дії стосовно майбутніх планів. Ми провели кілька розмов, які мали більш атмосферний характер; обговорювали поточні події, нашу позицію та очікування. Це були загальні зустрічі, які мали на меті підготовку наших команд до технічного переходу до наступних етапів. Нам необхідно, щоб команди зайнялися цим питанням, і буде організовано зустріч. На даний момент у мене немає визначеної дати," - зазначив він.
"Зі мною це (підготовку дзвінка Трампа Путіну) не обговорвалось, хоча я памятаю, що він говорив, що ми будемо спілкуватися, але також ми будемо працювати над контактом з росіянами. Але ми повинні знати, що на рівні розвідок США і Росія мали контакти всі три роки війни і вони мали багато різних контактів і багато європейців мали. Я не здивований, що у США будуть контакти з Путіним, єдине, я вважаю, що правильно, щоб ми були в пріоритеті", - сказав Зеленський.
"Мені здається, що на даний момент Путін не має чіткого розуміння, як завершити війну так, щоб Україна залишалася сильною, незалежною державою з гарантіями безпеки. Більше того, він навіть не зацікавлений у цьому. Я сумніваюся, що у нього є будь-яке бачення виходу з ситуації. Вважаю, що наразі такого бачення не існує. Тому важливо, щоб США, разом з Європою, здійснювали тиск на нього", - зазначив президент України.
Зеленський додав, що Україна не можемо просто почати жити наново не знаючи, чи завтра Путін піде з війною знову. Він також наголосив, що важливо не починати будь-які перемовини з Росією без України, бо це програш.
Зеленський висловив думку, що "Путіна не можна ставити на один рівень із суб'єктами, оскільки він порушив усі можливі норми і є винним у цьому. Це не просто може бути угода з дияволом. Він має усвідомлювати свої помилки та порушення. Якщо почати вести з ним переговори на рівних, це стане поразкою для України".
На питання чи готова Україна віддати Росії окуповані території Зеленський наголосив, що "юридично ми не визнаємо, хто б що не хотів".
"Нехай навіть всі союзники світу обʼєднаються, ми всеодно не визнаємо окуповані території. Це неможливо. Інакше у вас є вибір - люди ваші, які втратили дітей, чоловіків, або це все було просто так, або ні. Ми повинні знайти все, щоб закінчити гарячу стадію війни, перемовин може бути багато і тут в цьому питанні гарячої стадії війни номер один - гаранті безпеки", - додав він.
"Від деяких держав щодо (питання членства України в НАТО) була спочатку не дуже прозора політика і вони не підтримували нас в НАТО і це були просто неправдиві слова, що Україна буде в НАТО, тому що йдуть десятиріччя, а Україна не в НАТО", - вважає Зеленський.
Він також вважає, що у питанні члентсва України в НАТО була слабка позиція Німеччини і США, тому що "вони мали діалог з росіянами і я вважаю, що вони програли цей діалог, тому що вони завжди апелюють до того, що колись якісь були домовленості з РФ".
"А чого ви раптом домовлялися без нас про нас? Ми незалежна країна. Я хотів би вирівняти повагу інших до України і ми боремося за гарантії безпеки, ми хочемо бути в НАТО, більшість країн НАТО нас підтримують та 4 країни нас не підтримують в НАТО - США, Німеччина, Словаччина і угорці. Але у всії 4 все залежить від США і якщо Трамп буде готовий бачити Україну в НАТО, ми будемо в НАТО, всі будуть за. Якщо не захоче - ми не будемо в НАТО", - пояснив він.
Зеленський вважає, що спеціальний представник Трампа з українських питань Кіт Келлог, ймовірно, відвідає Київ не в одиночку.
"Можливо, Келлог приїде не один, і можливо, приєднаються інші особи, тому ми плануємо провести зустріч у Вашингтоні на рівні лідерів. Ми прагнемо належно підготуватися до цієї події та мати чіткі плани. Я вважаю, що це станеться незабаром, хоча важко сказати наперед. Нам потрібно краще ознайомитися одне з одним," - висловив свою думку він щодо майбутнього візиту Келлога.
"Ми, безумовно, розуміємо, що лідерські позиції найближчим часом будуть за США і, як я і казав, майбутнє України в Європі і ми б хотіли, щоб Європа мала гучний голос за цим столом перемовин", - вважає Зеленський.
Він також додав, що, на його думку, будь-які майбутні дипломатичні перемовини будуть базуватися на тих чи інших ініціативах та згадав про формулу миру.
"Ми домовились будувати великий документ, важливо коли у тебе є фундамент. Є великий документ, бачення по кожному пункту. Я не знаю, чи ми всі будемо спроможні закінчити війну за пунктами по цій формулі. Напевно, у Трампа буде свій підхід і свої пропозиції. Але, всеодно є документи, які важливі і в них є справедливість. Щодо посилення України і гарантій безпеки у нас був документ "План перемоги" і там було про силу України, про її статус щодо перемоги. Бразилія і Китай, ми дуже хотіли підключити всі країни до загального бачення, але Бразилії захотілось мати свою ініціативу, а Китай зохотів мати свою. І у африканського континенту була своя ініціатива. І арабські країни мали своє бачення. І всі будуть мати тисячу бачень, які не наближають нас ні на крок до закінчення війни. Дуже узагальнені речі у бразильців з китайцями. І вони також не наблизили нас до закінчення війни", - пояснив свою позицію Зеленський.
Він зазначив, що Україна прагнула згуртувати всіх навколо мирної формули.
"А сьогодні, я вважаю, що потяг Бразилії, він поїхав, в іншому напрямку. Я зустрічався з Лулою і дуже просив бути партнером закінчення війни, а зараз він не гравець. Він і для Трампа буде не гравець", - сказав Зеленський.
Зеленський підкреслив, що найефективнішою гарантією безпеки для України є членство в НАТО. Він зазначив, що альянс є найбільш економічно вигідним варіантом забезпечення безпеки як для України, так і для США, Європи та Росії.
"Наша армія налічує 800 тисяч осіб, і якщо не буде ні НАТО, ні чітких гарантій безпеки, ми повинні прагнути до мільйонної армії. Яка ще сила зможе стримати їх (росіян)? У нас уже є відповідний досвід. Для оборони нам потрібен мільйон військових, але хто забезпечить їх харчуванням? Якщо Європа вважає, що Україна захищає не лише свої інтереси, а й цінності Європи, то логічно, що всі мають підтримувати цю армію, адже український бюджет не витримає навантаження мільйонної армії. Коли я згадую про російські активи, я пропоную менш болісні варіанти", - зазначив він.
Він також прокоментував ідею щодо розміщенні в україні іноземних військ.
"Щодо контингенту, це не просто присутність людей. Я не поділяю таку точку зору. Я вважаю, що контингент є важливою складовою системи безпеки. Оскільки російська армія налічує півтора мільйона військових, а наша сила менша вдвічі, це свідчить про необхідність мати контингенти з великими чисельними показниками", - зазначив він.
Журналісти звернулися до Зеленського із запитом про кількість такого контингенту, наводячи приклад у вигляді цифри 200 тисяч. У відповідь президент зазначив, що "200 тисяч з усіх європейців — це лише найменша межа, інакше це не має жодного значення".
"Інакще це як в нас було ОБСЄ і ніхто не знав, чим вони можуть допомогти. У них просто були офіси і все", - додав він.
Журналісти звернулися до Зеленського з питанням щодо "стамбульських угод", про які постійно згадує Путін. Президент України зазначив, що "не існує ніяких турецьких перемовин, адже я є президентом і веду переговори, тоді як в Росії цю роль виконує Путін. Тому я ніколи не мав зустрічей з ним у Туреччині".
Дехто прибув в перші дні окупації – деякі з України. Вони принесли мені певні документи та передали ультиматум від Путіна. Це був той самий лист, але з деякими змінами, які я отримав у Туреччині. Вони заявили, що я повинен піти у відставку, і вони замінять мене на проросійського Медведчука. Отже, я більше не президент. Для мене це не проблема, адже наші люди все ще підтримують мене. Я хочу підкреслити, що це не є метою. Весь Донбас – це частина Росії, і ми повинні це визнати. Далі, ми маємо визнати російську мову, провести голосування й змінити Конституцію, щоб встановити нейтральний статус, а також скоротити армію до 50 тисяч. Після цього нам потрібно буде здати всю зброю, зокрема артилерію, і знищити все, що знаходиться в радіусі 20 км, щоб віддати їм. Тож, ніколи не було й мови про будь-які переговори – це лише ультиматум від вбивці, - підкреслив Зеленський.
Він додав, що послав цих людей. Потім, за його словами, "Білорусь хотіла щось організувати, про щось домовлятися, але вони знову висунули ультиматум".
"Далі в Туреччині вони прагнули провести зустріч, і президент Ердоган звернувся до мене з проханням: 'Будь ласка, нехай вони сідають за стіл переговорів'. Я відповів: 'Добре, якщо це ваше бажання, нехай говорять'. Вони з’явилися, але знову висунули ультиматум. Тому ми не можемо стверджувати, що у нас відбулися якісь справжні переговори, адже в усіх трьох випадках мова йшла лише про вимоги з боку Путіна", – підкреслив Зеленський.
Згідно з висловлюваннями Зеленського, Трамп здатен "ефективно впроваджувати санкції у повному обсязі, оскільки має досвід у цьому питанні. Він може збільшити видобуток енергетичних ресурсів та знизити світові ціни, і зробить це без додаткових умов".
Також, на думку Зеленського, Трамп може сказати Путіну, що якщо він не припинить війну, то Трамп передасть Україні всю зброю, яку Україна попросить.
"Звісно, не йдеться про ядерну, ми ж адекватні особистості," - підкреслив він.