Росія прагне забезпечити собі широкий доступ до природних ресурсів Африки.
Для досягнення цієї мети вона здобуває довіру як державних структур, так і простих африканців, які врешті-решт починають бачити в Росії миротворця.
Росія має намір посилити своє впливове становище в африканських країнах, щоб забезпечити собі більший контроль над природними ресурсами цього континенту та ключовими логістичними маршрутами. Таку інформацію наводить аналітик міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у своїй статті "Ще один фронт Росії".
Автор підкреслює, що Кремль вже зміцнив свої позиції в декількох африканських країнах, де знаходяться багаті родовища алмазів, урану, золота, нафти, літію та титану. Водночас, вплив Кремля на ці держави відкриває потенціал для дестабілізації Європи через міграційні зміни.
Одночасно фахівець зазначає, що активність Москви в політичному житті Африки переслідує кілька стратегічних цілей:
"Росія частково реалізувала ці цілі, що призводить до нових викликів для західних держав та України. Це помітно не лише під час голосувань в ООН, де приблизно 25% голосів належать африканським країнам", - підкреслює Кравченко.
Так, Росія поступово нарощує товарообіг із країнами Африки, куди поставляє зерно, нафтопродукти та зброю. Тим не менше основними торговельними партнерами для Африки все одно залишаються ЄС і КНР, а частка російських інвестицій не перевищує 1%.
"До Африки Москва йде різними шляхами, встановлюючи політичний та економічний контроль над державами. Наприклад, використовує проросійське лобі: хтось із істеблішменту африканських країн закінчував російські виші, хтось просто отримує російські гроші. В агресивній інформаційній роботі обігрують спогади африканців про допомогу СРСР часів холодної війни. Кремль також активно використовує антиколоніальну риторику, проводячи масштабну кампанію з дезінформації", - пише аналітик.
Він акцентує увагу на тому, що Росія формує в Африці вигідну для себе інтерпретацію війни в Україні, стверджуючи, ніби Захід використовує своїх "підконтрольних" лідерів для знищення Російської Федерації. При цьому нібито витрачає ресурси, які мали б бути направлені на підтримку африканських країн.
Крім того, для того щоб завоювати довіру, Кремль анулює борги африканських держав і відкрито постачає зерно, викрадене в Україні, поставки якого він сам же й зривав.
Багато мешканців африканських країн не усвідомлюють, що вторгнення Росії в Україну в 2022 році стало причиною зменшення постачання українського зерна і підвищення цін на нього на глобальному рівні, що загрожує голодом у Східній Африці. Дезінформаційні кампанії дають свої плоди: популярність російського прапора та президента Путіна зростає, а африканці вважають винними не Росію, а Захід у своїх проблемах, - зазначає експерт.