Аналітичне інтернет-видання

Росія зупинила поставки газу в Австрію, але транзит через територію України продовжується.

Росія припинила постачання газу до Австрії в суботу через суперечку щодо платежів, при цьому "Газпром" продовжує перекачувати газ в Європу через Україну після того, як інші покупці попросили більше газу, повідомляє Reuters.

Перед початком війни в Україні Росія займала позицію найбільшого єдиного постачальника природного газу для Європи. Однак після початку конфлікту та вибуху газопроводу Nord Stream у 2022 році, країна втратила практично всіх своїх європейських споживачів. Європейський Союз активно шукає способи зменшити свою залежність від російських енергоресурсів у відповідь на ці події.

Один з останніх основних маршрутів російського газу в Європу - трубопровід радянських часів Уренгой-Помари-Ужгород через Україну - має бути закритий наприкінці цього року, оскільки Київ не хоче продовжувати п'ятирічний транзитний договір, який постачає північносибірський газ до Словаччини, Чехії та Австрії.

За словами канцлера Австрії Карла Негаммера, російська компанія "Газпром" зупинила постачання газу до австрійської енергетичної компанії OMV вранці 16 листопада. Це рішення стало наслідком бізнес-конфлікту, що виник через переривання поставок у 2022 році.

Негаммер напередодні підкреслив, що держава "не піддасться на шантаж".

На початку 2022 року, в умовах масштабного вторгнення Росії в Україну, постачання російського газу до Європи почало стикатися з проблемами. Російська компанія аргументувала це технічними труднощами, тоді як західні держави стверджували, що Москва намагається здійснити тиск на них.

OMV ініціювала юридичний процес проти "Газпрому", звернувшись до Міжнародної торгової палати, і отримала компенсацію у розмірі понад 230 мільйонів євро за завдані збитки. Компанія OMV вирішила відняти цю суму з розрахунків за діючим контрактом, призупинивши частину платежів за газ, що транспортується через територію України.

Раніше в OMV заявляли, що готові до припинення імпорту російського газу та здатні замінити його на постачання з Італії, Німеччини, Нідерландів, та інших постачальників.

"Газпром" не надав коментарів щодо зупинки постачань до Австрії, проте російська компанія повідомила, що в суботу через Україну до Європи буде відправлено 42,4 мільйона кубометрів газу, що відповідає обсягам, які постачалися в п’ятницю та протягом останніх місяців.

Словацька державна компанія SPP заявила, що все ще отримує газ з Росії, і додала, що інші купують більше.

"Той факт, що значний споживач припинив імпорт газу зі сходу, проте аналогічний обсяг продовжує проходити через українську територію, демонструє, що європейські країни все ще виявляють значний інтерес до цього ресурсу", -- зазначено в заяві SPP, без згадки конкретних інших покупців.

Зазвичай приблизно 40% обсягів російського газу, що проходять через Україну, проходять через OMV, що становить близько 17 мільйонів кубометрів щодоби.

Австрійський мережевий оператор AGGM заявив, що зараз не замінює імпорт з Німеччини чи Італії. Раніше Австрія заявила, що має достатньо запасів, щоб покрити дефіцит.

Газова стратегія

У п'ятницю канцлер Німеччини Олаф Шольц розмовляв із президентом Володимиром Путіним вперше за майже два роки російської війни в Україні.

Згідно з інформацією з Кремля, Путін висловив Шольцу запевнення, що Росія завжди дотримувалася своїх зобов'язань щодо постачання енергоресурсів і "відкрита до вигідної співпраці, якщо німецька сторона виявить зацікавленість у цьому".

Свого часу Росія постачала 35% газу в Європу, але після початку війни в 2022 році "Газпром" втратив частку через відмову багатьох європейських країн купувати газ у Росії. Газ до ЄС у більшій кількості почали постачати Норвегія, США та Катар.

Без участі Австрії великі постачання з Росії надходитимуть тільки до двох європейських держав — Угорщини та Словаччини. Угорщина отримуватиме їх через трубопровід, що переважно проходить територією Туреччини.

Згідно з даними, зібраними Reuters, у 2023 році через Україну Росія поставила близько 15 мільярдів кубометрів газу, що становить близько 8% пікових потоків російського газу до Європи різними маршрутами в 2018-2019 роках.

Згідно з інформацією, наданою Міжнародним енергетичним агентством, у 2023 році український газовий маршрут забезпечував 65% потреби в газі в Австрії, а також у східних сусідах цієї країни - Угорщині та Словаччині.

Читайте також