Аналітичне інтернет-видання

Росія намагається знайти економічні "підштовхування" для Трампа з метою вплинути на процес мирних переговорів: аналітики ISW виявили плани Кремля.

Москва прагне застосувати економічні важелі, аби вплинути на переговори між Росією та США щодо врегулювання конфлікту в Україні. Кремль сподівається, що, пропонуючи економічні переваги, зможе "зацікавити" президента США Дональда Трампа і отримати від нього поступки по українському питанню в обмін на ці вигоди.

В даний час у Москві активно тривають підготовчі роботи стосовно пропозицій для Трампа, які стосуються "основних економічних галузей". Цю інформацію наводить Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) звернули увагу на статтю, опубліковану 21 квітня російським виданням Moscow Times. У матеріалі журналісти, посилаючись на інформацію, отриману від п'яти чинних представників російського уряду, з яких двоє є дипломатами, а троє мають тісні зв'язки з Кремлем, зазначили, що оточення диктатора Володимира Путіна наразі шукає певні "інcentives", аби "залучити увагу Трампа".

Мова йде про розробку рекомендацій для президента США в "важливих економічних галузях", над чим в даний момент російські чиновники активно працюють.

За допомогою цих "пропозицій" Москва сподівається вплинути на перебіг переговорів щодо завершення війни в Україні і "витиснути" для себе якнайбільше.

Один зі співрозмовників видання описав позицію Кремля, зазначаючи, що російська влада вважає, що потрібно максимально використати Трампа, пропонуючи йому можливість припинення вогню, як приманку. Інший російський дипломат, з яким поспілкувалися журналісти, підкреслив, що для Кремля головним завданням є "переналаштування" відносин зі Сполученими Штатами, а також підтримка "активного" діалогу щодо конфлікту в Україні.

"The Moscow Times повідомила, що офіційні російські джерела бачать два основні сценарії, які можуть розгортатися: або Росія погоджується на припинення вогню за посередництва Трампа в обмін на поступки, такі як обмеження на постачання американської зброї в Україну, або Росія звинуватить Україну в разі провалу переговорів", - переповіли в ISW.

Аналізуючи ситуацію, експерти визнали, що їм не вдається "незалежно підтвердити" правдивість повідомлень, які надходять від джерел у Кремлі. Проте, політичні рішення, прийняті Москвою останнім часом, цілком співпадають з цією конфіденційною інформацією.

Недавно Росія висунула Сполученим Штатам пропозиції щодо економічних стимулів, не пов’язаних з її військовими діями в Україні. Це, ймовірно, свідчить про наміри Москви домогтися від Вашингтона певних поступок у контексті українського конфлікту. Аналітики вказують на недавній заклик помічника президента Путіна Миколи Патрушева, який закликав США до співпраці з Росією для вирішення проблем Арктики, що прозвучав 21 квітня.

"Ці зусилля Росії суперечать бажаному розкладу подій, визначеному адміністрацією Трампа, оскільки Білий дім заявив, що Сполученим Штатам "спочатку потрібно побачити припинення вогню", перш ніж розвивати американсько-російські економічні партнерства", - пише ISW.

Російські урядовці неодноразово заявляли про нібито готовність вести перемовини щодо завершення війни в Україні, звинувачуючи Київ у відсутності прогресу в мирному процесі. Проте, як зазначає Інститут вивчення війни (ISW), насправді саме російський лідер відкинув пропозицію, що надійшла від Сполучених Штатів 18 березня, і яку підтримала Україна, про тимчасове припинення вогню на всій лінії фронту. Він також відмовився продовжити одностороннє великоднє перемир'я з Росією 21 квітня, незважаючи на підтримку цього кроку з боку президентів США та України. Додатково, Путін відхилив нещодавню ініціативу Зеленського щодо тимчасового мораторію на удари по цивільній інфраструктурі.

"В ISW висловлюють припущення, що Путін починає сумніватися в можливості отримання Україною військової підтримки від її союзників у випадку повного тимчасового припинення вогню. Можливо, він має намір висунути вимоги про зупинку постачання зброї Україні з боку Сполучених Штатів та, можливо, Європи як умову для погодження на таке припинення вогню."

Аналізуючи ситуацію, експерти вважають, що якщо буде досягнута угода про "заморожування" конфлікту без забезпечення повного контролю Росії над Луганською, Донецькою, Запорізькою та Херсонською областями України в їхніх адміністративних межах, це може призвести до неминучого відновлення агресії з боку Москви. В такому випадку, підготувавшись, Росія може знову спробувати захопити додаткові українські території. Особливо тривожним є той факт, що якщо угода передбачатиме "мораторій" на військову підтримку України з боку західних партнерів, ризик повторної агресії значно зросте.

Згідно з інформацією, поданою Moscow Times, аналітики ISW наводять висловлювання російського дипломата. Він зазначив, що "обстановка на місці буде визначати подальші дії" у переговорах між США та Росією щодо конфлікту, підкресливши, що "усе залежить від часу, терпіння та дотримання обраного напрямку".

Сучасні фронтові позиції не надають Україні необхідної стратегічної глибини для ефективного захисту від потенційної нової агресії з боку Росії. Аналітики підкреслюють, що російські війська розташовані всього в кількох кілометрах від ключових міст: річка Дніпро відокремлює їх від Херсона, до Запоріжжя залишилося приблизно 25 км, а до Харкова – близько 20 км.

Останнім часом Росія помітно активізувала використання бронетехніки на фронті, що, за оцінками аналітиків, свідчить про новий етап зусиль щодо захоплення укріплених районів України в Донецькій області. Це прагнення спрямоване на максимальне розширення контролю над територіями на сході та півдні країни. Особливо йдеться про ті регіони, які Путін включив до російської конституції, та відмовитися від яких Україна, на думку Москви, не має права.

Проте, на думку аналітиків, Кремль може намагатися обманути Вашингтон, презентуючи свою так звану "відмову" від претензій на ці території в межах їх адміністративних кордонів як крок на зустріч. Взамін, агресор може вимагати вигідні для себе поступки.

Росія може тимчасово та стратегічно зменшити тиск на Україну щодо своїх вимог з приводу чотирьох анексованих областей на півдні та сході країни, аби отримати від Сполучених Штатів інші вигоди під час переговорів. Серед цих вигод можуть бути нові умови, що стосуються встановлення проросійського уряду в Києві та значного зменшення чисельності українських збройних сил, з метою зниження опору відновленню російських агресивних дій. Кремль, імовірно, використає будь-який тимчасовий мир для підготовки до нових агресивних дій, зокрема спираючись на обмеження постачання американського озброєння в Україну, як підґрунтя для своїх дій, зазначили в ISW.

Нагадаємо, що раніше в ISW зазначали, що Путін відхилив пропозиції щодо продовження великоднього перемир'я. Водночас аналітики попереджають, що загарбники "намагаються" захопити нові українські території: вустами деяких прихильників диктатора в Росії почали з’являтися заяви про те, що Київ зобов'язаний повернути Москві не лише всю територію Луганщини, Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини, але й частину Дніпропетровської області.

Читайте також