Російський шпигун у Великобританії визнав, що стежив за журналістами Христом Грозєвим і Романом Доброхотовим.
Група шпигунів обговорювала, чи можна за Грозєвим не лише стежити, а й викрасти та вивезти його до Москви чи навіть убити.
Екс-спеціаліст IT-відділу німецької платіжної компанії Wirecard, болгарин Орлін Руссев, визнав у лондонському суді, що займався шпигунством за дорученням російського агента, колишнього керівника Wirecard Яна Марсалека. Цю інформацію опублікувало німецьке видання Spiegel.
Згідно з даними джерела, 46-річний Орлін Руссев визнав свою провину в організації шпигунської мережі, яка протягом тривалого часу збирала інформацію для російського агента Яна Марсалека, колишнього керівника Wirecard, що наразі перебуває у втечі в Росії.
Відповідно до інформації, наданої британськими розслідувачами, організація під керівництвом Руссева здійснювала шпигунську діяльність на користь Росії з території Великої Британії, а також активно діяла в Німеччині.
За даними британських слідчих, Марсалек дав вказівку групі Руссева, що складається з шести осіб, наглядати за тими, хто не подобався Кремлю, та переслідувати їх по всій Європі. Агенти ретельно стежили за своїми мішенями під час їхніх подорожей і в повсякденному житті. У результаті розслідування британці виявили шість операцій, в яких брали участь підозрювані.
За даними слідства, двоє найвідоміших жертв шпигунської мережі – це журналісти-розслідувачі Христо Грозєв і Роман Доброхотов. З інформації, що з'явилася в чатах злочинців, стало відомо, що Грозєв опинився в серйозній загрозі – команда Марсалека розглядала можливість не лише стеження за журналістом, а й його викрадення та перевезення до Москви, а також навіть можливість вбивства.
Крім того, їх особливо зацікавила база американських військ "Patch Barracks", розташована в Штутгарті. Згідно з інформацією прокуратури, агенти висловлювали припущення, що на цій базі проходять навчання українські військові.
Також, згідно з рішенням суду, під наглядом Марсалека з 30 серпня 2020 року по 8 лютого 2023 року група брала участь у "збиранні даних, які були безпосередньо або опосередковано вигідні ворогу, що, в свою чергу, завдавало шкоди інтересам і безпеці країни".
Обвинувачені отримували за свою діяльність через свого керівника Марсалека "значні суми". Загалом, за словами прокурора, йшлося про сотні тисяч євро. Слідчі вважають, що це свідчить про "високий рівень шпигунства" з використанням професійного технічного обладнання для стеження.
Згідно з інформацією, Руссев визнав свою провину ще на початку листопада під час слухань у Центральному кримінальному суді Лондона, однак розголошення цієї новини було заборонено через інтереси слідства. Перед стартом судового розгляду в четвер, інший підозрюваний також визнали свою провину.
Справа проти болгарина Руссева та інших підозрюваних громадян Болгарії триває у Великій Британії майже два роки. У лютому 2023 року поліція Лондона заарештувала п'ятьох обвинувачених за підозрою в шпигунстві. До цього деякий час за групою стежила британська спецслужба MI5.
Як раніше повідомляло видання "ДМ", журналісти-розслідувачі російського The Insider та німецького Der Spiegel виявили, що австрійський підприємець Ян Марсалек, який знаходиться у міжнародному розшуку, ховається в Росії. Він використовує паспорти двох православних священнослужителів. Марсалек зник у 2020 році, після того як вивів 2 мільярди доларів з німецької компанії Wirecard, яку він очолював.
Згідно з даними розслідування, Марсалек підтримував близькі зв'язки з російською військовою розвідкою, відомою як ГРУ. Він займався збором інформації про австрійські та німецькі спецслужби для російських розвідників, а також "відмивав" фінансові кошти для сім'ї Кадирова.
Наприкінці березня 2023 року в Австрії було затримано контррозвідника Еґісто Отта, який зраджував свою країну, співпрацюючи з Росією. Він передавав конфіденційну інформацію австрійському емігранту Янові Марсалеку. Серед отриманих даних була віденська адреса журналіста-розслідувача Христо Грозєва, який працює на Bellingcat. Згодом група, найнята Марсалеком, вторглася до квартири Грозєва і вкрала його ноутбук та флешку.
Христо Грозєв -- журналіст-розслідувач, керівник проєкту Bellingcat. Раніше Bellingcat публікував матеріали на резонансні теми, що стосуються Росії: про причетність російської влади до збиття "боїнга" рейсу MH17, про отруєння ексофіцера ГРУ Сергія Скрипаля, про організацію вибухів на складах зі зброєю в Чехії у 2014 році, про отруєння російського історика Володимира Кара-Мурзи та письменника Дмитра Бикова, про отруєння російського опозиційного політика Олексія Навального тощо.
У лютому 2023 року Грозєв був змушений переїхати з Австрії, де прожив майже 20 років, через імовірну загрозу з боку російських спецслужб. Джерела в розвідці попередили його, що повертатися до Австрії небезпечно.
26 грудня 2022 року Міністерство закордонних справ Російської Федерації оголосило Христо Грозєва у федеральний розшук. У квітні 2023 року його заочно затримали в Росії на два місяці за звинуваченням у "незаконному перетині кордону Росії".
Роман Доброхотов -- засновник і головний редактор російського розслідувального видання The Insider. Найрезонансніші матеріали The Insider вийшли у співпраці з Bellingcat про катастрофу малайзійського Боїнга над Донбасом та про отруєння опозиційного політика Олексія Навального. 23 липня 2021 року Мін'юст Росії включив The Insider до переліку ЗМІ -- "іноземних агентів".
У вересні 2021 року в Росії було ініційовано кримінальне провадження проти Доброхотова через звинувачення в "незаконному перетині кордону", після чого його оголосили у розшук. Федеральна служба безпеки Російської Федерації заявила, що в серпні 2021 року Доброхотов нібито виїхав до України без дотримання встановлених законодавством процедур.
Невдовзі Доброхотов підтвердив, що залишив Росію через тиск з боку правоохоронних структур. Раніше, у липні 2021 року, у нього та в помешканні його батьків вже відбувся обшук у справі про наклеп, де журналіст виступає в ролі свідка.