Аналітичне інтернет-видання

Підрив стабільності Європи: чому США вдаються до співпраці з Росією для досягнення своїх цілей.

Публічні висловлювання американської адміністрації, разом із суперечливими повідомленнями в Signal, викликають роздуми: можливо, нова зовнішня політика США є спробою усунути Європейський Союз з ряду провідних світових акторів. Які кроки вживає ЄС для протидії цьому?

Заяви президента США Дональда Трампа та інших членів його адміністрації про можливий вихід Америки з НАТО чи про намір зменшити ядерний захист Європи викликають багато запитань і виглядають як своєрідна "нова політика". Проте експерти вважають, що це не просто випадковий випадок, а свідомо сформульований наратив.

Як зауважив засновник Михайлівського інтелектуального клубу Владислав Оленченко, європейські країни змогли вдало використати короткий проміжок часу, поки США були розгублені розпадом Радянського Союзу. Й "швиденько створили Європейський Союз, як об'єднавчий процес всієї Європи, зі своєю валютою і центром емісії валюти". Тобто Європа тепер - це центр емісії, що точно не потрібен Сполученим Штатам Америки.

Крім того, він зазначив, що Європейський Союз складається з еліт, які можуть бути перешкодою для Сполучених Штатів у створенні нового світового порядку.

"Навіть Китай не може реалізувати свій глобальний проект, тоді як Європа має таку можливість. Об'єднана Європа є потужним культурним пластом, охоплюючи широкий спектр - від науки до релігії. Внутрішнє культурне різноманіття Європи становить загрозу для інших геополітичних акторів, адже є джерелом сили," - зазначив він в ефірі UKRLIFE з Людмилою Немирею.

Окрім того, Європа є також величезним споживчим ринком, на якому проживає 752 мільйони людей, що складає 9% від загальної чисельності населення планети. Цей ринок перевищує за розміром Сполучені Штати. Крім того, тут знаходяться покупці з високим рівнем доходів. Для Китаю Європа є найважливішим ринком збуту.

До того ж Європа на євразійському континенті - є плацдармом.

"На думку Оленченка, сукупність цих характеристик свідчить про те, що Європейський Союз може бути ліквідований, згідно з позицією тих осіб, які сьогодні формують політику Сполучених Штатів та Кремля."

При цьому експерт вказує, що "Європа вже зрозуміла, куди все йде". Недарма британський прем'єр Кір Стармер визнав, що після скандалу в Овальному кабінеті надіслав свого спецпредставника до України, попросивши знайти спосіб продовжити розмови з Трампом. Й підкреслив, що Велика Британія не буде обирати між ЄС та США.

Це, за словами фахівця свідчить, що Британія, з її величезним досвідом геополітичних ігор, котра створила першу світового масштабу європейську імперію, усвідомлює, що глобальний конфлікт вже практично розпочався.

Тож найперше, що може зробити Європа для захисту самої себе - об'єднатися у військовій допомозі Україні. Адже, за словами Оленченка, сьогодні мова йде вже "не просто про кордони НАТО 1997 року, а про всю Європу".

Тож країни ЄС уже зібрали понад половину з 5 мільярдів євро (про котрі говорив президент України Володимир Зеленський). Ці кошти необхідні для закупівлі щонайменше 2 мільйонів боєприпасів для ЗСУ, - заявила високий представник ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас перед початком неформальної зустрічі міністрів оборони ЄС у Варшаві, повідомляє Reuters 3 квітня.

Калластакож висловила надію, що під час зустрічі представники країн ЄС оголосять нові ініціативи, які сприятимуть прискоренню постачання боєприпасів для України.

"Чим впевненішими є українці на полі бою, тим більш стійкими стають їхні позиції під час переговорів", - резюмувала вона.

Головний дипломат Європейського Союзу зазначила, що їй радує різноманіття пропозицій з цього питання в Європі, адже країни активно долучаються до вирішення.

Одночасно з проведенням федеральних виборів новообраний канцлер Фрідріх Мерц здобув перемогу у парламентському голосуванні щодо скасування конституційного боргового гальма Німеччини – механізму, що контролює державні запозичення. Це рішення відкриває можливості для безмежних витрат на оборонні та безпекові потреби. Експерти прогнозують, що протягом наступних десяти років цей крок може принести Німеччині 600 мільярдів євро.

Іншим ключовим аспектом є термінове очищення європейських ліній від "троянських коней" Путіна.

Отже, консерватори Мерца разом зі своїм лівоцентристським коаліційним партнерами, Соціал-демократичною партією (СДПН), планують чинити тиск на Європейський Союз з метою зробити його більш чутливим до певних країн. Це, безсумнівно, стосується Угорщини під керівництвом скандально відомого Віктора Орбана, як зазначає видання Politico.

Згідно з інформацією, наданою Politico, новий уряд Німеччини вже включив у проект коаліційної угоди намір вимагати від Європейського Союзу призупинення фінансування та права голосу для країн, які порушують основні принципи співдружності, зокрема верховенство права.

Прямо про Угорщину не мовиться, але це чітко помітно між рядками. Окрім того, коаліційна угода охоплюватиме такі питання, як міграційна політика, поступова відмова від вугілля та соціальні витрати.

"На думку учасників переговорів від консервативного блоку Мерца та СДПН, наявні захисні механізми, включаючи судові справи щодо порушень та фінансові санкції з боку ЄС, а також призупинення членських прав, таких як право голосу в Раді ЄС, повинні використовуватися набагато більш чітко і системно, ніж це було раніше, - йдеться у проекті коаліційної угоди про політику в Європейському Союзі."

Нагадаємо, Європарламент запускав перший етап процедури за статтею 7 - також відомою як "ядерний варіант" - проти Угорщини у 2018 році через підозри у "серйозних порушеннях" основних цінностей та фундаментальних прав блоку. Але процес, котрий може призвести до призупинення права голосу Угорщини, застопорився через політичні розбіжності між країнами-членами Євросоюзу.

Проте в інших країнах європейці також прагнуть убезпечити себе, принаймні, від "путінських прихильників".

Нещодавно французький суд виніс вирок лідеру ультраправої партії Марін Ле Пен, засудивши її до чотирьох років позбавлення волі, з яких два роки — умовно, а ще два — з електронним контролем. Крім того, їй заборонено брати участь у виборах протягом наступних п'яти років, що перешкоджає її можливості балотуватися на пост президента у 2027 році. Ле Пен була визнана винною в незаконному використанні коштів Євросоюзу для фінансування своєї виборчої кампанії.

Водночас ще один зі слизьких моментів, з допомогою котрих США тиснуть на ЄС - це впровадження Штатами тотальних торгівельних мит (за новою термінологією Трампа, тарифів) з 2 квітня.

Проте колишній канцлер Німеччини Олаф Шольц заздалегідь прокоментував цей крок Трампа. Нещодавно, під час відкриття Ганноверського промислового ярмарку, партнером якого в цьому році стала Канада, Шольц зазначив, що Європейський Союз зацікавлений у співпраці зі Сполученими Штатами. Однак у разі впровадження мит з боку Трампа, ЄС готовий вжити рішучі заходи у відповідь.

Він також наголосив, що Європа не наївна, але й не слабка, зазначивши, що торгівельні війни шкодять усім сторонам.

Читайте також