Аналітичне інтернет-видання

"Не очікуємо на розстріл". Які емоції панують у Верховній Раді після тріумфу Трампа?

У правлячій фракції уважно спостерігають за вчинками Трампа, тоді як опозиційні сили висловлюють припущення щодо можливих угод між США та Росією.

Перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США викликала занепокоєння у багатьох українців через його неоднозначні висловлювання стосовно війни в Україні. Протягом виборчої кампанії він не раз наголошував на необхідності термінового завершення конфлікту. Трамп зазначив, що для досягнення миру йому знадобиться всього 24 години, і він готовий вести переговори з Путіним.

Такі настрої змушують український політикум готуватись до гіршого. До прикладу, народна депутатка від опозиційної сили "Євросолідарність" (ЄС) Вікторія Сюмар вважає, що оточення президента Володимира Зеленського погано працювало з республіканцями. Тому ми буцімто не маємо двопартійної підтримки у США.

Саме з цієї причини, а також через те, що Трампу потрібно дотримуватися своїх передвиборчих зобов'язань, вона передбачає не дуже позитивний розвиток подій для України.

"У перші години після інавгурації Трампа Україна і Росія, не знаю хто, можливо, це будуть військові, підпишуть угоду про припинення вогню. І от є старт президентства з яскравого виконання обіцянки", -- говорить Вікторія Сюмар в інтерв'ю "Телеграфу". Відкритим залишається питання, чи погодиться на це Росія.

У неформальних бесідах з журналістами деякі депутати хвилюються, що у разі якихось домовленостей парламент буде змушений голосувати за зміни в Конституції. І це може викликати серйозні суперечки серед народних депутатів.

Сюмар зазначає, що в умовах воєнного стану такі дії є недопустимими. Однак, якщо буде укладено угоду про припинення вогню, уряду доведеться скасувати воєнний стан і організувати вибори, щоб уникнути будь-яких питань з боку міжнародних партнерів.

"Завершення воєнного стану відкриває шлях до виборчої кампанії. У цей час ніхто не ризикне пропонувати непопулярні конституційні зміни. Для їх обговорення та ухвалення знадобиться значно більше часу. Тому це питання навіть не варто піднімати", -- зазначила депутатка від Європейської Солідарності.

Згідно з інформацією, отриманою від джерела "Телеграфу" у керівництві монобільшості "Слуга народу" (СН), між членами фракції не спостерігається песимістичної атмосфери. Проте варто зазначити, що існує певна група в СН, яка підтримує позицію затриманого народного депутата Євгена Шевченка, що виступав за ведення переговорів із Росією.

"Імена цих депутатів я не буду озвучувати, щоб їх не посадили, як Шевченка. Ще є одиниці, може, десятки, хто чекає закінчення війни з різних причин. Хтось не вірить в те, що ми взагалі можемо встояти без американської допомоги. І водночас вважає, що Трамп обов'язково буде схилятися до якогось російського сценарію", -- говорить співрозмовник.

У Сполучених Штатах є й такі, хто не розуміє призначень у команді Трампа. Для них це схоже на телевізійний шоу, зауважує джерело з іронічним підтекстом. Деякі з "слуг народу" поділяють позицію президента: незалежно від того, хто у владі, ми продовжимо працювати.

"Загальний настрій -- очікування змін. Але ми не розуміємо, яких саме. Втім, такого, що всі сідають і чекають розстрілу, немає", -- стверджує співрозмовник у розмові з виданням.

Він також підкреслює, що якщо Сполучені Штати почнуть підштовхувати уряд до невдалих угод, то "ніхто не має наміру голосувати".

"Навіть представники, які мають проросійські погляди, заявляють про свою відмову підтримувати такі компроміси," -- зазначає депутат СН.

Але чи дійде до цього, в монобільшості коментувати не поспішають. Всі в очікуванні й більше зайняті внутрішніми політичними проблемами.

Читайте також