Аналітичне інтернет-видання

Румунські тіктокери, які сприяли успіху Джорджеску в першому турі виборів, залишили країну: що стало причиною.

Податкові служби розпочали перевірку їхньої участі у виборчому процесі кандидата, що має проросійську орієнтацію.

Румунські TikTok-інфлюенсери, які активно просували у соцмережі ультраправого проросійського кандидата на пост президента, і яких підозрюють в участі у фальсифікації результатів першого туру, потікали з країни через те, що поруч із спецслужбами, їх діяльністю зацікавилися податкові органи, пише Politico.

Калін Джорджеску, кандидат без прив'язки до жодної партії, залишався практично непоміченим у своїй державі, але минулого місяця він здобув перемогу в першому турі президентських виборів.

У другому турі виборів, запланованому на 8 грудня, він повинен був зустрітися з центристською опоненткою Еленою Ласконі. Проте, виявлені свідчення ймовірного організованого з Росії масштабного втручання та впливових кампаній через TikTok призвели до того, що Конституційний суд Румунії скасував результати виборів.

Після цього румунські правоохоронці здійснили ряд обшуків у прихильників Джорджеску та затримали охоронця кандидата. У процесі обшуку в його автомобілі та машинах спільників було виявлено холодну зброю, два пістолети, піротехнічні засоби та значні суми готівки.

Податкові органи ініціювали розслідування у відповідь на запит виборчої комісії Румунії, що закликала до детальнішого аналізу фінансових транзакцій, пов'язаних з виборчою кампанією, включаючи операції ультраправого кандидата.

За кілька днів до старту розслідування, деякі інфлюенсери з TikTok, які нібито мають зв'язки з організованою злочинністю, покинули Румунію. У соціальних мережах вони ділилися фотографіями сухопутного кордону та літаків, супроводжуючи їх підписами на зразок "до побачення" і "буду за тобою сумувати".

Важливість інфлюенсерів у виборчих процесах стала очевидною після того, як минулого тижня президент Клаус Йоганніс оприлюднив ряд розвідувальних матеріалів, які детально висвітлюють складну стратегію в TikTok. Ці документи виявили зв'язки між інфлюенсерами та проросійською кампанією Джорджеску.

Джорджеску висловив, що отримати підтримку від представників організованої злочинності та інших впливових осіб є для нього "значним визнанням". Він також натякнув, що, якщо здобуде президентський пост, готовий розглянути можливість їх помилування.

TikTok-зірок підозрюють у отриманні великих гонорарів за просування контенту, пов'язаного з Джорджеску. Їхні постинги відображають націоналістичну позицію кандидата, поєднуючи антивладні заклики з обіцянками захисту суверенітету та традиційних цінностей Румунії.

"Це дослідження також аналізуватиме всі причинно-наслідкові зв'язки між даними платежами та певним кандидатом у президенти Румунії", - повідомив Тоні Гребла, голова Центральної виборчої комісії.

Однією з ключових фігур слідства є Богдан Пешкір, який, як стверджується, профінансував інфлюенсерів у TikTok на 1 мільйон євро. Минулого тижня влада провела обшуки за трьома адресами, пов'язаними з Пешкіром, вилучивши в рамках розслідування 7 мільйонів доларів у криптовалюті.

Після першого туру виборів, коли стало відомо більше про минуле Джорджеску, кілька осіб, які активно підтримували його в соціальних мережах, почали віддалятися від його кампанії. Коли були оприлюднені документи розвідки, деякі з них зізналися, що просували Джорджеску за винагороду, проте запевняли, що не мали жодної інформації про кандидата.

Джорджеску, який відкрито заявляє проросійську позицію, офіційно задекларував нульові витрати на виборчу кампанію. Однак документи розвідки показали, що інфлюенсери в TikTok відіграли ключову у активному просуванні його меседжів багатомільйонній аудиторії. Правоохоронці вважають, що ця кампанія пов'язана з російськими "гібридними атаками", спрямованими проти демократичного виборчого процесу в країні.

Експерти вважають, що кампанія дезінформації в Румунії має схожість з подіями, які відбувалися в Молдові під час президентських виборів та референдуму щодо вступу до Європейського Союзу. Тоді Росія ініціювала ряд впливових операцій та акцій підкупу, щоб підтримати кандидата, який мав проросійську орієнтацію.

Фінансові розслідування проводяться одночасно з іншими кримінальними справами прокуратури, які мають зв'язок із виборчим процесом.

Сенсаційний поворот на виборах у Румунії: скасування результатів, іноземне втручання та проросійська загроза. Від "популістів до ультраправих" -- як політика Румунії змінюється на очах і що це може означати для України?

У своїй статті "Румунія здивувала. Чи є загроза для України?" Петро Герасименко аналізує, чому результати цих виборів стали суттєвим сигналом для України та Європи в цілому.

Читайте також