Аналітичне інтернет-видання

Санкції щодо Росії опинилися під загрозою: Угорщина висунула умову для Європейського Союзу у зв'язку з Фрідманом.

Угорщина заявила про намір заблокувати продовження санкцій Європейського Союзу проти 2000 росіян, якщо з цього списку не буде вилучено Михайла Фрідмана. ЄС зустрічається з суттєвими викликами у досягненні одностайності через рішучу позицію Угорщини щодо цього олігарха.

Про це пише Financial Times. Європейський Союз планує продовжити санкції проти близько 2000 осіб, зокрема російських політиків, бізнесменів та інших осіб, яких вважають відповідальними за підтримку агресивної війни Росії в Україні.

Санкції передбачають заборону на поїздки та замороження фінансових активів, які можуть завершитися в суботу, якщо всі 27 держав-членів Європейського Союзу не підтримають їх продовження ще на півроку. Проте Угорщина, яка є одним із найбільш прорадянських учасників ЄС, висунула вимогу до Брюсселя виключити Михайла Фрідмана з санкційного списку, щоб погодитися на продовження інших обмежень проти Росії.

Згідно з даними джерел, угорський представник у ЄС настільки рішуче відстоював виключення Фрідмана зі списку, що навіть погрожував заблокувати досягнення загального консенсусу щодо продовження санкцій, якщо його вимога не буде задоволена. Таке ставлення Угорщини викликало змішані реакції серед інших держав-членів ЄС.

Люксембург, зокрема, підтримав зусилля Будапешта щодо виключення Фрідмана зі списку, проте не став наполягати на виключенні інших російських олігархів, таких як Алішер Усманов чи Петро Авен. Балтійські країни, що є найбільш прихильними до України, виступають категорично проти будь-якого послаблення санкцій, особливо перед завершенням переговорів про припинення вогню між Росією та Україною.

Протягом останніх років Угорщина неодноразово заявляла, що готова блокувати санкції ЄС проти Росії, наполягаючи на своїх економічних і політичних інтересах, зокрема в енергетичному секторі. На думку деяких критиків, уряд Віктора Орбана все більше наближається до Кремля, що ставить під загрозу єдність Євросоюзу у підтримці України.

Михайло Фрідман, один з найбільш відомих російських олігархів, раніше мав значний бізнес в Україні, а згодом перемістив свої інвестиції в західні країни, зокрема до Великобританії. Проте його ім'я стало одним із найбільш суперечливих у контексті санкцій. У квітні 2024 року Європейський суд виніс рішення на користь Фрідмана та його партнера Петра Авена, скасувавши їх внесення до списку санкцій через відсутність достатніх доказів їхніх тісних зв'язків з Кремлем.

Незважаючи на це, у 2023 році санкції проти Фрідмана були подовжені через його ділові зв'язки з Росією. В кінці 2023 року Фрідман і Авен вирішили продати свої акції в Альфа-Банку, найбільшому приватному банку Росії, що стало їхньою спробою уникнути санкцій.

Європейський Союз та США продовжують чинити тиск на Росію, зокрема через санкційні заходи, спрямовані на зменшення економічних можливостей країни та її здатності здійснювати військові дії проти України. Проте дії Угорщини вказують на те, як внутрішня політика деяких держав-членів ЄС може впливати на цілісність блоку. Будапешт, очевидно, прагне захистити свої економічні та політичні інтереси, що призводить до ускладнення переговорів між країнами Євросоюзу.

Як раніше повідомляв OBOZ.UA, російський мільярдер Михайло Фрідман подав скаргу до Гонконзького арбітражного центру проти Люксембургу, вимагаючи 16 мільярдів доларів як компенсацію за активи, які, на його думку, були незаконно заморожені у зв'язку із санкціями ЄС. Фрідман впевнений, що ці дії є порушенням інвестиційного договору, укладеного в 1989 році, і розглядає можливість подання справи до міжнародних судових органів.

Читайте також