Аналітичне інтернет-видання

Які переваги отримає Україна від угоди з США щодо надр: хто стане переможцем?

Україна і США підписали угоду про створення американсько-українського Інвестиційного фонду відбудови з рівною участю сторін. Кошти з нього спрямовуватимуть на нові українські проекти - від видобутку корисних копалин до інфраструктури, при цьому контроль над надрами повністю залишається за Україною. Які гарантії отримає Україна за цією угодою? Що буде далі після підписання? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Угода щодо ресурсів надр. Зображення з публічних джерел.

Павло Себастьянович, засновник "Студії Здорового Сенсу", підприємець і активний громадський діяч, підкреслив, що проблема корисних копалин в Україні полягає в тому, що всі розвідані ресурси, які мають хоч якусь цінність, вже знаходяться у приватній власності.

На його думку, якби в Україні існували умови для видобутку корисних копалин, це вже давно б відбувалося, і сюди б приїхали інвестори з Європи, Китаю, США та інших країн. Проте реальність показує, що жоден з них не з’являється тут. Доступ для них закритий.

Експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" аналітичного центру Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич висловив думку, що угода, підписана вночі президентом США Дональдом Трампом, може слугувати підтвердженням його обіцянок. Він ініціював угоду і отримав конкретний результат, який був досягнутий завдяки Україні. Таким чином, саме Київ став тією стороною, яка забезпечила перші суттєві зміни в інтересах адміністрації Білого дому.

За його словами, укладений контракт на ресурси також має значення для "китайського напрямку". Трамп може запевнити своїх виборців, що "ресурсна база України" в жодному разі не опиниться під контролем КНР. У спілкуванні з Пекіном цей договір слугує своєрідним маяком, що підтверджує, що Україна залишається в межах американських інтересів.

Він акцентував увагу на ще одному важливому моменті. Укладений контракт значно спрощує процес ведення переговорів щодо постачання озброєння з США та сприяє розвитку військово-технічного співробітництва. Однак цей же договір передбачає створення фонду, що буде формуватися обома сторонами.

Досліджуйте також на сайті "Коментарі" - на Заході оголосили про вагоме рішення, яке Трамп може прийняти після підписання угоди щодо природних ресурсів.

Читайте також