Аналітичне інтернет-видання

Яка ситуація з курсом долара та чи доцільно конвертувати свої заощадження в євро?

Турбулентність на світових ринках через непрогнозовану політику адміністрації Дональда Трампа послабила позиції долара, що позначилось і на курсах валют в Україні. Чи зростатиме надалі розрив між вартістю долара та євро, як це позначиться на нашій економіці та чи варто українцям позбуватись доларів, читайте у матеріалі Еспресо.

Криза довіри до долара США

У квітні долар США впав на 4,5%. Це найбільше падіння за місяць з 2022 року. І хоча до кінця тижня долар дещо відновив свої позиції і на момент закриття торгів 25 квітня на BFIX курс євро 1,165 долара, експерти все ж говорять про кризу довіри до долара як до резервної валюти.

Стратеги Deutsche Bank AG Джордж Саравелос і Тім Бейкер прогнозують, що долар увійшов у тривалий цикл падіння. Вони вважають, що торгова політика президента США Дональда Трампа зменшує бажання іноземних інвесторів фінансувати подвійний дефіцит країни, тож вони воліють інвестувати в Європу.

Згідно з їхніми прогнозами, до кінця 2027 року курс євро може досягти 1,30 долара. В такому разі, якщо долар в Україні оцінюватиметься приблизно в 42 гривні, то євро буде коштувати близько 54,6 гривні.

У тому, що долар падатиме і далі, переконаний і головний економіст Goldman Sachs Ян Хаціус. Водночас він не вірить, що американський долар позбудеться статусу резервної валюти.

"На думку автора, окрім серйозних потрясінь, переваги долара як світової валюти для обміну та збереження вартості настільки міцно закріплені, що жодна інша валюта не зможе їх перевершити."

Динаміка курс євро/долар у квітні, BFIX, фото: bloomberg.com

Як зміни курсу долара на міжнародних ринках впливають на валютний курс в Україні.

Протягом багатьох років американський долар залишався головною валютою для заощаджень українців. Проте в квітні ситуація на валютному ринку викликала серйозні занепокоєння серед тих, хто зберігає свої кошти, незалежно від того, чи це долари, чи гривні. Оскільки гривня прив'язана до долара, вона почала знижуватися у вартості відносно євро. Як наслідок, курс євро в Україні досяг історичного максимуму – 47,76 грн за долар 22 квітня. Під кінець тижня Національний банк України трохи коригував курс, підвищивши його для долара і знизивши для євро (станом на 25 квітня курс склав 41,68 грн за долар та 47,41 грн за євро).

"Якщо говорити про курс євро в Україні, то це відображення тенденцій на світовому ринку. Євро дорожчає відносно долара, тож закономірно, що це відображається і на нашому валютному ринку, - каже у коментарі Еспресо експерт з фінансів Віталій Рисін. - Причини зрозумілі - непослідовна політика теперішньої американської адміністрації провокує коливання як на фондових, так і на валютних ринках. Відповідно, курс євро суттєво зміцнився на світових ринках, тож те саме ми маємо в Україні".

Різке підвищення курсу євро спонукало українців кинутися в обмінники, внаслідок чого на готівковому ринку виник дефіцит євро. Тим часом на чорному ринку на початку тижня долар пропонувався за нижчою ціною, ніж у банках, що свідчить про те, що громадяни намагалися конвертувати свої заощадження в європейську валюту.

"На ринку готівки спостерігається певний підйом, викликаний активними покупками євро з боку населення, що, в свою чергу, позначилося на валютному курсі. Однак наразі ці спекулятивні настрої дещо вщухли, і ринок починає адаптуватися, відображаючи реальну ситуацію з балансом попиту і пропозиції", - зазначає Віталій Рисін.

Чи доцільно конвертувати свої заощадження в доларах у євро?

За словами експерта, свої заощадження не варто довіряти якійсь одній валюті, а формувати кошик з гривні, долара та євро. Однак якщо ваші заощадження уже в доларах, то саме зараз не варто поспішати їх обмінювати.

На даний момент курс євро доволі високий, тому це не найзручніший час для його придбання. Я вважаю, що в майбутньому ситуація на валютному ринку буде більш-менш стабільною, тому навряд чи варто очікувати на значні потрясіння. Подібні коливання істотно порушують баланс на світових ринках, тож жодна сторона не бажає їх допустити, - зазначає Віталій Рисін. - Тому я б не радив робити різкі дії, хіба що у випадках, коли ви точно знаєте, що євро вам знадобиться в найближчий час.

Чи доцільно Національному банку України здійснити перехід до курсової прив'язки гривні до євро замість долара?

На нещодавній пресконференції представники НБУ повідомили, що в їхній установі функціонує робоча група, яка аналізує перспективи переходу до курсової прив'язки гривні до євро. Проте зазначено, що цей процес вимагатиме значного часу.

"Логіка прив'язки курсу гривні до євро, а не долара, є. І керівництво НБУ уже неодноразово озвучувало такі ідеї. Але це не просто і швидко зробити, - каже експерт. - Виникає питання формування золотовалютних резервів. Вони значним чином в Україні сформовані саме в американських доларах. І значна частина зовнішньої допомоги надходить у доларах. Проте зважаючи на наш чітко визначений вектор інтеграції в Євросоюз, прив'язка курсу гривні до євро однозначно має сенс"

Як зниження курсу гривні щодо євро позначається на економічній ситуації в Україні.

Згідно з результатами 2024 року, 53,8% зовнішньої торгівлі України здійснюється з країнами Європейського Союзу. Варто зазначити, що у сфері експорту частка європейських країн становила 59,5% від загального обсягу українського експорту минулого року.

"Зростання курсу євро безумовно має позитивний вплив на наш експортний потенціал. Для експортерів, які реалізують свою продукцію за євро, це є вигідним. Оскільки гривня ослабла щодо євро, українські товари стають більш доступними для європейського споживача. Таким чином, інтерес до покупки зростає. В результаті, експортери можуть очікувати на збільшення доходів, що є вигідним для державного бюджету", - зазначає Віталій Рисін.

Водночас за його словами, якщо говорити про вплив на економіку в цілому, то треба зважати не лише на експорт, а й на імпорт.

"Паралельно з експортом ми здійснюємо й імпорт товарів з ЄС, і при падінні курсу гривні до євро і за ці товари ми сплачуємо дорожче. Тож важливо, як ці грошові потоки збалансуються. Якщо надходження від експорту вищі, то ми матимемо плюс, якщо навпаки - це призводитиме до відпливу коштів з країни", - каже Віталій Рисін.

Згідно з інформацією Національного інституту стратегічних досліджень, впродовж минулого року Україна зафіксувала історично високий дефіцит торгівлі товарами, що становив 29,1 мільярда доларів США. Це свідчить про те, що обсяги імпорту значно перевищили доходи від експорту на цю ж суму.

Читайте також