Аналітичне інтернет-видання

Сенат Сполучених Штатів затвердив фінансування в розмірі 10 мільярдів доларів для програми NASA, спрямованої на освоєння Місяця.

Основним опонентом стратегії американської космічної агенції у цій сфері виступає Ілон Маск.

Незважаючи на плани адміністрації президента США Дональда Трампа скоротити фінансування NASA на 25%, державні ініціативи щодо колонізації Місяця отримали додаткові $10 мільярдів з бюджету.

Згідно з інформацією, наданою агенцією Euronews, з загальної суми в 4,1 мільярда доларів, 4,1 мільярда будуть використані для розробки двох ракет SLS, які плануються для місій Artemis IV та V. Додатково, 2,6 мільярда доларів виділено на зведення космічної станції Gateway, що розташовуватиметься на орбіті Місяця. Ця станція буде слугувати важливим перевалочним пунктом для астронавтів, які подорожують між Землею та супутником.

Ілон Маск, власник однієї з провідних аерокосмічних компаній у світі SpaceX, раніше ініціював масштабну лобістську кампанію проти реалізації проєкту Gateway. Він не раз висловлював думку, що більш раціонально здійснювати висадку безпосередньо на Місяць. Крім того, Маск критикував ракети SLS, називаючи їх марнотратними через їх одноразовий характер.

Сенат вніс зміни до президентської ініціативи щодо фінансування NASA, не врахувавши позицію Ілона Маска стосовно колонізації Місяця. Хоча цей мільярдер відіграє важливу роль у космічній індустрії, він не має формальної влади. Тому його здатність впливати на політику є непрямою, здійснюючи це через лобістські зусилля та публічні коментарі.

Американський Конгрес ухвалив рішення про підтримку реалізації проектів ракет SLS та космічної станції Gateway, враховуючи не тільки технологічні аспекти, які піддавав сумніву Ілон Маск. Важливими факторами стали також бюджетні можливості, внутрішньополітична ситуація та створення нових робочих місць.

Попри те, що Сенат не погодився з усіма пропозиціями адміністрації Трампа, фінансування космічного агентства США на 2026 рік все ще може бути скороченим. Остаточний бюджет поки не затвердили. З цим пов'язують відмову NASA від участі у важливих наукових конференціях.

Читайте також