Серед абітурієнтів з тимчасово окупованих територій спостерігається попит на українську освіту, зазначив проректор Державного університету "КАІ".

Серед випускників шкіл на тимчасово окупованих територіях є запит на вступ до українських університетів.
На брифінгу в Укрінформі проректорка з питань вступу та онлайн-освіти Державного університету "Київський авіаційний інститут" Радміла Сегол поділилася інформацією про державну підтримку для абітурієнтів з тимчасово окупованих регіонів.
Вона підкреслила, що на сьогоднішній день можна виділити умовно дві категорії вступників з тимчасово окупованих територій: перша група — це ті, хто мешкає на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також в Автономній Республіці Крим з 2014 року, а друга — це ті, хто проживає на територіях, що потрапили під окупацію після 2022 року.
"Ці випускники (з територій, окупованих у 2014 році - ред.) вже не вивчали ані українську мову та літературу, ані історію України, не мають документів, які б підтверджували українське громадянство, і відповідно - свідоцтва про освіту видані окупаційною владою. Проте є запит серед таких вступників на вступ до українських університетів для отримання української освіти. Вони вступають через освітні центри "Крим-Україна" та "Донбас-Україна", які діють в усіх закладах вищої освіти, щоі підпорядковуються Міністерству освіти і науки. Вони можуть зв'язатися із закладами через онлайн-форми, електронну пошту, месенджери, до чого вони знаходять доступ, і, відповідно, отримують консультацію про можливості вступу", - розповіла проректорка.
На територіях, які потрапили під окупацію після 2022 року, за словами експертів, все ще присутня значна кількість осіб, які бажають вступити до українських університетів. Ці потенційні абітурієнти часто продовжують навчання в українських середніх навчальних закладах у дистанційному форматі, отримуючи при цьому українські свідоцтва про освіту та відповідні документи. Їхній шлях до вступу має свої особливості: вони вже складають іспити в університетах, маючи на руках українське свідоцтво про освіту.
"У моїй практиці були випадки, коли людина не виїжджала з окупованої території, але навчалась в українському закладі вищої освіти онлайн, дистанційно і отримувала освіту, знаходячись там, без виїзду на підконтрольну Україні територію", - сказала Радміла Сегол.
Посадовиця зазначила, що у випадку, якщо дитина не має українського документа про освіту, вона може звернутися до будь-якого навчального закладу, де функціонує освітній центр "Крим-Україна" або "Донбас-Україна". За словами Сегол, рекомендується одразу звертатися до того навчального закладу, в який абітурієнт чи абітурієнтка планують вступити, адже освітній центр при цьому закладі надасть підтримку від моменту звернення до зарахування на навчання.
"Освітній центр опікується її вступом, опікується документами про освіту, документами, які підтверджують громадянство і посвідчують особу. Заповнюється освітня декларація на основі того документа про освіту, який наявний. Це будь-який документ, який може засвідчити, що людина дійсно вивчала певні загальноосвітні предмети. Іноді це записується зі слів вступника, якщо вступник виїхав, в нього взагалі немає жодних документів. Після чого з освітньою декларацією такий вступник потрапляє до уповноваженого закладу середньої освіти, який проводить державну підсумкову атестацію з тих предметів, які є обов'язковими в Україні для тестування - українська мова та література, історія України. Після чого вступник повертається до закладу вищої освіти і складає іспити для подальшого вступу", - розтлумачила Сегол.
Відповідно до її слів, абітурієнти з тимчасово анексованих районів, після вступу на навчання, отримують можливість проживати в гуртожитках і мають право на отримання академічної або соціальної стипендії.
"Якщо абітурієнт отримав конкурсний бал, достатній для потрапляння до числа академічних стипендіатів, що становить 40% від державного замовлення, і вступив на бюджет, йому належить академічна стипендія. Якщо ж вступ відбувся на контрактній основі, держава може розглянути можливість переведення студента на бюджетну форму навчання, а також надати соціальну стипендію," - зазначила представниця авіаційного університету.
Станом на сьогодні в Україні функціонує 80 освітніх центрів під назвами "Крим-Україна" та "Донбас-Україна". Ознайомитися з їхнім списком можна на веб-сайті Міністерства освіти і науки.
На брифінгу постійна представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Ольга Куришко зазначила, що, на жаль, із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну суттєво зменшилася кількість випускників шкіл із тимчасово окупованих територій, які планували отримати вищу освіту в українських університетах. Вона підкреслила, що шлях для родин випускників до територій, контрольованих українським урядом, став значно важчим, а також ускладнилася комунікація через блокування українських ресурсів і переслідування.
Після 2022 року єдиним способом потрапити на контрольовану українською владою територію з таких регіонів, на жаль, залишається шлях через Російську Федерацію — державу-агресора — та інші іноземні країни, які формують маршрут. Як правило, цей шлях займає не менше п'яти днів, є досить витратним і фізично складним, що призводить до зменшення кількості випускників з цих територій. До початку повномасштабного вторгнення з Криму щорічно вступало близько 400 студентів, але в останні роки ця цифра суттєво знизилася, - підкреслила Ольга Куришко.
Одночасно вона підкреслила, що державна політика щодо забезпечення права на освіту для українців, які живуть на тимчасово окупованих територіях, залишається незмінною, проте отримує нові масштаби.
"Протягом останніх двох років ми активно працюємо з молоддю у сфері освіти, займаючись питаннями змін до законодавства. Це стало особливо актуальним після того, як кілька років тому були внесені зміни до головного закону, що регулює освітні питання, зокрема, щодо можливості підтвердження знань, здобутих на тимчасово окупованих територіях. Хочу скористатися нагодою та повідомити, що 15 липня нарешті була прийнята постанова для реалізації цього закону. Таким чином, поряд із вступною кампанією, розпочнеться також процедура підтвердження знань, отриманих на цих територіях," - зазначила Куришко.
Відповідно до її слів, у 2025 році для жителів Криму була запущена освітньо-інформаційна платформа, яка містить дані про можливості отримання загальної середньої, професійної та вищої освіти для учнів з тимчасово окупованих територій. Крім того, на платформі доступні навчальні програми, онлайн-курси, а також матеріали для вивчення української та кримськотатарської мов.