Сибіга схвалив оновлену організаційну структуру Міністерства закордонних справ.

Тепер в Міністерстві закордонних справ України створять окремі підрозділи, які займуться питаннями недружніх держав і санкційною політикою, повідомив міністр.
У Міністерстві закордонних справ України створено нову організаційну структуру, що відповідає сучасним умовам війни та найкращим європейським і міжнародним дипломатичним стандартам. Цю інформацію оприлюднив глава відомства Андрій Сибіга у своєму пості на Facebook у вівторок, 8 липня.
Він зазначив, що торік президент Володимир Зеленський окреслив як один із ключових напрямків реформування Міністерства закордонних справ оновлення та зміцнення дипломатичних відносин.
"Ми поступово реалізуємо ці зміни: від поліпшення доступності консульських послуг до цифровізації та оновлення внутрішніх процесів, підтримки молоді та підвищення її мотивації. Радію повідомити, що після тривалої підготовки ми відновили роботу Колегії, і на її першому засіданні затвердили нову структуру Міністерства закордонних справ України," - зазначив міністр.
Сибіга підкреслив: "Ця організація є відображенням сучасного, потужного та інноваційного зовнішньополітичного відомства європейської нації. Проте це також структура Міністерства закордонних справ держави, що перебуває у стані війни. Країни, яка відстоює своє існування, свободу, незалежність і територіальну цілісність".
Отже, за його інформацією, в складі Міністерства закордонних справ України з'явиться Департамент міжнародної безпеки та оборони.
У складі регіональних департаментів Міністерства закордонних справ з'являться перший і другий департаменти, що відповідатимуть за європейські питання, а також департаменти, що охоплюють Латинську Америку і Карибський регіон, Азію та Тихий океан, Близький Схід і Північну Африку, а також Африку й регіональні організації на континенті.
"Це приведе структуру нашого МЗС у відповідність до європейських стандартів і практик", - зазначив міністр.
Управління США та Канади буде відокремлено від департаменту Латинської Америки та Карибського регіону, оскільки це є "самостійна сфера діяльності, яка не повинна "переплітатися" з питаннями, що стосуються Латинської Америки".
Запроваджується новий функціональний розподіл серед заступників. Тепер у Міністерстві закордонних справ з'являться посади першого заступника, який відповідатиме за ключові напрямки, заступника міністра з європейської політики, заступника міністра з питань міжнародної безпеки, заступника міністра, що займатиметься глобальними питаннями та публічною дипломатією, а також заступника міністра - CDTO, відповідального за цифровізацію.
"Важливо, що спеціальний представник тепер буде лише з питань Африки. Близький Схід і Північна Африка (так званий регіон MENA) "відʼєднуються" в окремий департамент. Це правильно і з точки зору навантаження (разом ці дві групи - понад 70 країн), і з точки зору коректного розподілу на арабські та африканські країни", - наголосив Сибіга.
Він також розповів, що в МЗС віднині будуть деякі нові окремі управління, зокрема управління недружніх країн.
"До цієї групи увійдуть не тільки Росія, а й її союзники, такі як Північна Корея та Білорусь. Мова йде не про двосторонні стосунки, а про спільну протидію загрозам. Україна захищається від масштабної агресії, і наша політика повинна зосереджуватися на нейтралізації цих загроз. Управління цим процесом буде здійснювати перший заступник," - зазначив Сибіга.
Центральна Азія буде виведена в окреме управління, що свідчить про окрему увагу.
"Створюється також окреме управління санкційної політики. Давно назріле рішення. Питання санкцій було "розкидане" між різними департаментами. Створення окремого структурного підрозділу дозволить консолідувати процеси та підвищити ефективність санкційноі роботи. Зараз багато завдань як з посилення тиску, так і з координації елементів різних пакетів, синхронізації, аналізу дотримання санкційних режимів, закриття шляхів їх обходу тощо. Критично важлива функція для країни у війні", - пояснив міністр.
За його словами, департамент економічної дипломатії та відновлення займатиметься не лише відкриттям нових ринків і сприянням українським експортерам та залученням інвестицій, але і процесами залучення міжнародної підтримки у відновленні України.
"У нашому контексті ці процеси тісно пов'язані між собою," - підкреслив Сибіга.
"Ми також створюємо в МЗС окреме управління НАТО. Це свідчення пріоритетності нашого шляху до вступу в Альянс. Раніше інтеграція до ЄС і НАТО була обʼєднана в один департамент ЄС і НАТО, так званий "ДЄН". Тепер у нас буде департамент Європейського Союзу та управління НАТО. Департамент працюватиме вже над безпосереднім вступом України в ЄС. Управління НАТО додасть нового імпульсу нашій інтеграції на шляху до повноправного членства в Альянсі", - повідомив міністр.
Сибіга детально розглянув тему українців, що проживають за межами країни.
"Раніше Міністерство закордонних справ мало підрозділ, що займався питаннями закордонного українства, але тепер ми засновуємо новий департамент, присвячений світовому українству та гуманітарній співпраці. Це підкреслює важливість і пріоритетність налагодження зв'язків та співпраці з українською діаспорою по всьому світу", - зазначив він.
За словами міністра, департамент міжнародного права та міжнародно-правової протидії агресії займатиметься зокрема притягненням Росії та росіян до відповідальності за вчинені звірства. HR-служба називатиметься департаментом персоналу та буде сфокусована насамперед на залученні нових кадрів і створенні мотивації.
"Нову роль та вагу в системі МЗС отримають Державна установа Український інститут і Дипломатична академія України імені Г. Удовенка, яку ми плануємо перетворити на повноцінний вищий навчальний заклад. Зʼявляться також такі окремі підрозділи як відділ кібердипломатії та сектор інновацій і штучного інтелекту", - повідомив міністр.
"Скасовано традиційний поділ на територіальні департаменти, позначені цифрами. Усі, хто має досвід роботи в Міністерстві закордонних справ, розуміють важливість "кодів" 1ТД, 2ТД, 3ТД, 4ТД, 5ТД... Ці позначення близькі до серця кожного, хто обізнаний в цій сфері, але насправді вони є спадщиною радянської епохи. Такі поділи також існують у російському Міністерстві закордонних справ. У європейських зовнішньополітичних установах департаменти мають змістовні назви, які відображають регіони. Тепер і ми перейдемо на європейську практику," - підкреслив Сибіга.
Міністр підкреслив, що всі ці рішення є результатом ретельної та системної роботи.
"Ці зміни зумовлені вимогами воєнного часу. Мова йде про оптимізацію функцій, чітке розподілення ресурсів, правильні пріоритети та адаптацію структури до кращих європейських і світових стандартів. Я висловлюю вдячність своїй команді за підготовку цих важливих перетворень. Дипломатія України в умовах війни буде базуватися на новій, ефективній структурі та якості роботи для досягнення позитивних результатів для нашої країни", - підсумував міністр закордонних справ.
Раніше Сибіга повідомив, що Україна планує "місяць тиску" на Росію. Глава МЗС підкреслив, що дипломатична система України активізує всі свої ресурси напередодні важливих подій.
Сибіга оголосив про "кадрові зміни" стосовно дипломатичних представників.