Аналітичне інтернет-видання

Сірий стратег у Білому домі: яку владу може здобути Ілон Маск за часів Трампа?

Ілон Маск максимально активно включився в роботу перехідної адміністрації. Трампа. Чому вплив мільярдера викликає занепокоєння навіть у таборі республіканців, і чи зміниться його вага після інавгурації 47 президента США, з'ясовував Фокус.

Мультимільярдер Ілон Маск, який у процесі передвиборчої кампанії через свою організацію America PAC витратив на підтримку Дональда Трампа близько $150 млн, впевнено закріпився в ролі найближчого радника обраного президента. За повідомленнями американських ЗМІ, він був помічений майже на кожній співбесіді здобувачів високих посад у майбутній адміністрації, грав із Трампом у гольф, а також обідав з ним та його дружиною Меланією. Крім того, бізнесмен брав участь у телефонних переговорах республіканця зі світовими лідерами, зокрема з президентами України та Туреччини Володимиром Зеленським та Реджепом Таїпом Ердоганом, повідомив портал Axios.

Нещодавно The New York Times (NYT) повідомила, посилаючись на свої джерела, що Ілон Маск почав проводити особисті зустрічі, присвячені зовнішній політиці. Зокрема, він обговорив можливості зменшення напруженості між Тегераном і Вашингтоном з постійним представником Ірану в ООН Аміром Саїдом Іравані. За інформацією, отриманою від джерел видання з іранської сторони, їхня бесіда тривала більше години і відбулася в закритому місці.

У серпні, під час інтерв'ю з Дональдом Трампом, Ілон Маск вперше висловив ідею про створення "комісії з ефективності уряду", що має на меті контролювати витрати федеральних агентств. Напередодні виборів, виступаючи перед республіканськими прихильниками на мітингу в Нью-Йорку, мільярдер зазначив, що бюджет федерального уряду можна було б зменшити щонайменше на $2 трлн. Трамп підтримав цю ініціативу, і нещодавно оголосив про призначення Ілона Маска та ще одного свого активного союзника, підприємця Вівека Рамасвамі, на керівні посади в новоствореному Міністерстві ефективності уряду, яке отримало абревіатуру DOGE.

На сьогоднішній день незрозуміло, чи ця структура отримає офіційний статус у рамках федерального уряду США, чи функціонуватиме поза його межами. Важливо зазначити, що створення урядового підрозділу можливе лише за згодою Конгресу. Як підкреслює NPR, участь Ілона Маска в адміністрації може призвести до конфлікту інтересів: його компанії Tesla, SpaceX та Starlink отримують фінансування з державних джерел, а деякі дії цих організацій стали об'єктом федеральних розслідувань.

Варто зазначити, що зближення між Ілоном Маском і Дональдом Трампом викликає занепокоєння у багатьох членів команди новообраного президента. Один з анонімних республіканців поділився з NBC News, що бізнесмен "діє так, ніби він другий президент, і намагається, щоб усі це помітили". Тим часом сам Трамп намагається жартувати на цю тему, заявляючи: "Ілон не має наміру йти додому. Я не можу від нього позбутися".

Водночас два сенатори від Демократичної партії США, Джин Шахін і Джек Рід, надіслали спільний лист генеральному прокурору Сполучених Штатів Мерріку Гарланду та генеральному інспектору Пентагону Роберту Сторчу. У документі вони закликають до проведення розслідування зв'язків мільярдера Ілона Маска з російським урядом.

Варто зазначити, що наприкінці жовтня газета The Wall Street Journal випустила статтю, в якій йшлося про те, що з кінця 2022 року Путін і Маск "регулярно підтримують зв'язок". У матеріалі йшлося про те, що мільярдер і російський президент обговорювали різні питання, починаючи від особистого життя і закінчуючи геополітичною ситуацією. Після публікації Путін заявив, що його спілкування з американським бізнесменом відбулося лише один раз.

На думку сенаторів Шахіна та Ріда, взаємодія Маска з Путіним може мати наслідки для участі SpaceX у державних контрактах. "Ці зв’язки між відомим супротивником США та паном Маском, який отримує мільярди доларів з державного бюджету, викликають суттєві сумніви щодо надійності пана Маска як підрядника," – зазначається у листі, який цитує Reuters.

Тим часом опальний мільярдер висміяв заяву президента Зеленського про те, що Україна є незалежною країною, яку не можна змусити "сісти та слухати" за столом переговорів. По факту Маск розповсюдив видозмінену цитату Зеленського з його свіжого інтерв'ю Українському радіо. У викладі Маска цитата звучить так: "США не можуть змусити нас сидіти та слухати за столом переговорів. Ми -- незалежна країна". "У нього дивовижне почуття гумору", -- прокоментував Маск.

Насправді ж Маск не просто висмикнув слова президента України з контексту, а й перекрутив їх. "Ми -- незалежна країна. Мені здається, під час цієї війни наш народ і я особисто в переговорах із США, і з Трампом, і з Байденом, і з іншими європейськими лідерами довели, що з нами риторика "сідай та слухай" не працює. І це не тому, що ми такі. А тому, що так ми маємо в принципі ставитись до будь-якої країни. Поважати. Рівність -- це одна із тих цінностей, за які ми боремося сьогодні", - саме так звучить повна цитата Зеленського.

"Хоча я не можу назвати себе прихильником Володимира Зеленського, варто зазначити, що образа на адресу чинного Президента України сприймається мною як образа особисто. Я переконаний, що потрібна адекватна реакція на цей несправедливий напад, навіть враховуючи близькість Ілона Маска до Дональда Трампа. В цілому, варто зазначити, що Маск не розуміє українську культуру і людей, зовсім не розуміє", – підкреслює колишній посол України в США Валерій Чалий.

До речі, Ілон Маск, який часто стає об'єктом цитування в російських ЗМІ, висловив свою думку стосовно новин про те, що США надали Україні дозвіл на застосування дальнобійних ракет проти території Росії. "Ситуація в тому, що Росія може відповісти аналогічно", — підкреслив він.

Політолог Олексій Буряченко в бесіді з Фокусом підкреслив, що в команді, яку формує Трамп, головну роль відіграє саме він. "Оскільки Трамп уже мав досвід президентства і відчував тиск з боку істеблішменту, він обирає своїх співробітників на основі їхньої лояльності. Проте це не зовсім випадкові люди. Як зазначають американські експерти, найстаршим членом його кабінету залишиться сам Трамп. Це свідчить про те, що в Овальному кабінеті завжди були особи з авторитетом, здатні впливати на президента США. Наразі в команді Трампа не передбачається наявність такої особи, і я б ставив на те, що її не буде".

Коментуючи роль Маска в команді Трампа експерт зауважив: "Тут бачимо класичну історію про хорошого і поганого поліцейського. Тобто, через Маска Трампу дуже зручно зондувати можливі варіанти різного роду розвитку подій по тому чи іншому тематичному кейсу. Тому, гадаю, Маск й надалі виконуватиме функцію медійного зондажу, виступаючи своєрідним тараном. Але, хай там як, у комбінації Трамп-Маск, старша карта знаходиться в руках першого. Враховуючи темперамент Трампа і його амбіційність, мати якийсь критичний вплив Маск не зможе".

Олексій Буряченко, припустивши, що в один прекрасний момент Трамп може втомитися від Маска, коли той заграється в медійному полі, додав: "В такому разі Трамп, без жодних докорів сумління позбудеться Маска та ще й зробить його набагато більш винним у тих речах, в яких він може бути винен менше. Взагалі, проактивність Маска і його надмірна самовпевненість може зіграти з ним злий жарт. До речі, слід зауважити, що Трамп не затвердив жодну людину, яку пропонував Маск на ключові посади. І що важливо: сама команда, яку наразі собі обирає Трапм, до Маска також ставиться досить специфічно".

Експерт вважає, що Трамп вже сьогодні має значний вплив, у тому числі й на президента Байдена. "На їхній нещодавній зустрічі в Овальному кабінеті стало очевидно, хто має перевагу, тому політичні ідеї Трампа можуть бути реалізовані ще до його офіційної інавгурації. У цьому контексті рішення, які зараз ухвалює Байден, зокрема щодо дозволу на удари вглиб російської території, ймовірно, були прийняті без попереднього консультування з Трампом", - зазначив експерт.

Політолог Максим Джигун висловлює переконання, що Дональд Трамп займе центральну позицію як у внутрішніх, так і в міжнародних справах. В інтерв'ю для Фокуса він зазначив: "Трамп — це особистість з величезним прагненням до влади і схильністю до егоцентризму, котра не звикла ділитися своїми повноваженнями. Якщо розглянути людей, яких він обрав для своєї адміністрації — від керівника Пентагону до міністра охорони здоров'я — ми побачимо, що всі вони давали йому обіцянку вірності. Однак стосунки з Ілоном Маском мають свої особливості, адже Маск не залежить від політики настільки, щоб, як кажуть, підніматися по сходах влади. Проте для нього президентство Трампа є певним бізнес-проектом, оскільки всі ті сотні мільйонів доларів, які він вкладав у його кампанію, не є просто благодійністю. Маск сподівається, що "інвестиція в Трампа" принесе йому ще більший прибуток у таких сферах, як оборона, космос, автомобільна індустрія та інші."

Моделюючи ситуацію щодо того, яким чином надалі розвиватимуться взаємовідносини Трампа та Маска, політолог наголосив: "Маск зараз має всі ознаки олігарха. Він, серед іншого, має медійний вплив, а відтак впливає й на суспільні настрої. І тому цілком ймовірно, що у Трампа з часом може з'явитися претензія до Маска в тому плані, що він занадто перетягує ковдру на себе. В тому, чи зможе при такій ситуації врівноважити свої амбіції Маск, в мене є величезні сумніви. Але те, що Маск сьогодні є правою рукою Трампа, маючи вплив в тому числі на кадрові рішення -- факт".

Відповідаючи на запитання про те, наскільки зовнішньополітична активність Маска корелюється з позицію самого Трампа, Максим Джигун резюмував: "Я думаю, що на всі 100%. І якщо Маск собі дозволяє говорити нікчемні речі про українську державу, вказуючи нам, як себе поводити, то це означає, що десь приблизно так розмірковує і сам Трамп. Але все ж таки потрібно дочекатися проведення інавгураційних процедур, коли неформальне відчуття всевладдя і відсутності відповідальності зникне з вуст Маска та інших осіб, наближених до Трампа".

Політолог Олексій Якубін у бесіді з виданням "Фокус" підкреслив, що Ілон Маск наразі переживає час "величезного піднесення після значних успіхів". Експерт вважає, що мільярдер бачить себе як одного з основних архітекторів перемоги Дональда Трампа, і тому намагається зайняти позицію, яка наближається до впливу та значущості віце-президента, хоча і не претендує на цю посаду безпосередньо, оскільки "тут є Ді Венс".

У період перед інавгурацією Ілон Маск, за словами політолога, виконує роль посередника, а всі його заяви, включаючи геополітичні, робляться після узгодження з Трампом. Олексій Якубін зазначає, що Трамп прагне бути в центрі уваги, і прогнозує, що якщо Маск почне привертати до себе занадто багато уваги, це може призвести до напруження між ними. У такому випадку Маск, як неофіційна постать, може опинитися в тіні. Політолог також вважає, що в даному сценарії можуть бути зацікавлені деякі представники вашингтонського істеблішменту, які прагнуть розколоти стосунки між Трампом і Маском.

Читайте також