"Ситуація можна порівняти з киплячою жабою": у НАТО застерегли про загрозу нетрадиційних атак з боку РФ, які можуть призвести до "суттєвих" втрат.
Члени Північноатлантичного альянсу повинні розробити стратегію реагування на можливі "нетрадиційні агресії" з боку Росії. Необхідно усвідомлювати, що одна з гібридних атак може вийти за межі очікуваного, набрати великих масштабів і спричинити серйозні втрати.
Цю інформацію озвучив високопрофільний представник військового альянсу Джеймс Аппатурай, який обіймає посаду заступника помічника генерального секретаря НАТО з питань інновацій, гібридних загроз і кібербезпеки. Канадський експерт дав інтерв'ю Sky News.
Він підкреслив, що існує "цінна ймовірність" того, що нетипові агресивні дії Росії проти НАТО, такі як диверсії або підпали, можуть призвести до "значної кількості втрат або завдати серйозних економічних втрат".
Тому союзники повинні чіткіше розуміти червоні лінії та те, який саме рівень агресії може спровокувати колективну відповідь НАТО, включаючи застосування військової сили.
Згідно з висловлюванням посадовця, нині 32 країни НАТО опинилися в умовах, схожих на "киплячу жабу". Гібридні атаки, які, ймовірно, організовані Росією, охоплюють усю Європу, США та Канаду, досягаючи таких масштабів, які п’ять років тому вважалися б "абсолютно неприпустимими".
Атаки, що включають перерізання важливих підводних кабелів, диверсії проти будівель та встановлення запальних пристроїв у вантажних літаках, стали значно частішими після лютого 2022 року, коли Росія розпочала повномасштабну агресію проти України.
Аппатурай зазначив, що кількість таких нападів, ймовірно, досягає "біля сотні", а також є ще й невдалі спроби противника.
"Мене дійсно хвилює те, що одна з цих атак, як я вже згадував, може вийти з-під контролю і набрати значних масштабів," - підкреслив представник НАТО.
Він згадав про інцидент, що стався у 2018 році, коли Кремль намагався вбити Сергія Скрипаля, колишнього російського шпигуна, та його доньку Юлію в Солсбері, Англія. Для цього використовували отруйну речовину "Новачок", кількість якої була достатньою, щоб загрожувати життю тисячам людей.
Аппатурай наголосив: Альянс не може залишитися в ситуації, "коли ми не продумали, що робити далі".
Додамо, що Аппатурай займається оновленням стратегії НАТО щодо відстеження та стримування так званої гібридної війни. Ця стратегія розроблялася ще у 2015 році, коли загрози були зовсім іншими.
Оновлена політика має бути схвалена на Саміті НАТО в Гаазі (Нідерланди) у 2025 році.
"Зараз ми бачимо те, що було б абсолютно неприйнятним п'ять років тому, але ми до цього звикли... І це дуже небезпечно", - сказав чиновник.
Як повідомляв OBOZ.UA, нещодавно генсек Марк Рютте анонсував, що в Балтійському морі чергуватиме більше кораблів Північноатлантичного альянсу. Рішення пов'язане з розривом кабелів електропостачання та передачі даних між Фінляндією й Естонією 25 грудня.