Глобальні військові витрати досягли небувалих висот: вказано провідні держави.

Майже три трильйони доларів! Ще ніколи світ не витрачав на оборону так багато! Лише під час Холодної війни. Але навіть тоді кошти були меншими.
Експерти Стокгольмського інституту вивчення проблем миру зафіксували рекордні витрати на військові потреби. Щорічно вони випускають звіт, присвячений цій темі.
Хто ж є найбільшим витратником на озброєння? І які висновки можна з цього зробити? Про це детально розповість Тетяна Логунова.
2 трильйони 718 мільярдів доларів — саме таку неймовірну суму витратили країни світу на військові потреби минулого року. Це безпрецедентний показник, який свідчить про серйозні геополітичні виклики: ситуація на Землі стає дедалі більш небезпечною та напруженою.
Ксяо Лянг, фахівець з програми військових витрат і виробництва зброї в SIPRI:
За минулий рік світові військові витрати зросли майже на 10 відсотків. Це безпрецедентний показник. Такого стрімкого зростання не було з часів закінчення Холодної війни.
В понад ста країнах світу спостерігається зростання військових витрат. Цей тренд охоплює всі регіони, але найбільш активно фінансування оборони збільшили європейські держави. Витрати на військові потреби зросли в усіх країнах Європи, за винятком Мальти.
Ксяо Лянг, фахівець з програми військових витрат і виробництва зброї в SIPRI:
У Європі існує дві ключові причини різкого зростання військових витрат. По-перше, це війна в Україні, а по-друге, побоювання щодо тривалої загрози з боку Росії. Саме з цих міркувань європейські уряди почали втілювати в життя свої сміливі обіцянки.
Іншим важливим аспектом є зміни в керівництві Сполучених Штатів. Минулого року, коли американці готувалися до виборів нового президента, європейські країни розглядали можливість повторного терміну Дональда Трампа.
Ксяо Лянг експерт програми військових витрат та виробництва озброєнь SIPRI:
Ще до того, як Трамп був обраний і інавгурований, його вплив відчувався значною мірою. Враховуючи його критику НАТО та висловлювання про перегляд американської ролі в Альянсі, європейські держави почали активніше працювати над зміцненням своєї стратегічної автономії та незалежності у виробництві озброєнь навіть до його обрання.
Шляхом зменшення соціальних ініціатив та залучення позик.
Ксяо Лянг, фахівець з програми військових витрат і виробництва зброї в SIPRI:
Безпрецедентне зростання військових асигнувань матиме глибокий соціально-економічний та політичний вплив. Європейським урядам доведеться йти на компроміси у своїх бюджетних рішеннях. Ми вже бачили, як країни зменшують інші витрати, такі як міжнародна допомога, щоби збільшити військові. А ще намагаються підвищити податки або беруть позики.
Держава Європейського Союзу увійшла до п'ятірки країн, які минулого року здійснили найбільші витрати на оборонні потреби. Німеччина зайняла четверту позицію, випередивши Індію.
Топ-3 у списку світових військових витрат залишається незмінним. На першому місці перебувають Сполучені Штати, на другому - Китай, а на третьому - Росія.
Україна на восьмому місці. У 2024-му наша держава спрямувала на озброєння 65 мільярдів доларів, тобто 34 відсотки від ВВП. Це найвищий показник у світі.