Аналітичне інтернет-видання

Таємничий переговорник Путіна з'явився на поверхні. Яку роль відіграє шпигун Бєсєда у мирних переговорах? - Wall Street Journal.

Американська ділова газета Wall Street Journal повідомляє про те, як генерал ФСБ Сергій Бєсєда, який відповідав за підготовку Росії до вторгнення в Україну, тепер бере участь у "мирних" переговорах. У розслідуванні WSJ зазначається, що його поява на публіці може бути сприйнята як чіткий сигнал для Києва. Водночас виявляється, що Вашингтон вже мав контакти з ним ще за президентства Байдена.

Сергій Бєсєда, відомий в ЦРУ під прізвиськом "Барон", був учасником одного з найбільших у світі обмінів полоненими, повідомляє американський журнал Wall Street Journal. Видання описує, як він потрапив у центр уваги американської громадськості: "Минулого місяця готель 'Рітц-Карлтон' в Ер-Ріяді був закритий на карантин, коли російсько-американські переговори щодо України тривали вже 13 годин. Раптом двері відчинилися, і на порозі з'явився генерал-шпигун, який допомагав у переговорах з Кремлем. Генерал-полковник Сергій Бєсєда наближався, поки не потрапив у поле зору фотокамер, після чого трохи похитнувся і натягнуто усміхнувся. Один з найвпливовіших російських розвідників, який рідко потрапляє в об'єктив, але протягом десятиліть виконував найчутливіші завдання для путіна, став обличчям публічних подій."

WSJ пригадує, що минулого року кар'єрний шпигун "Барон" займався надсекретною справою - кожні кілька тижнів зустрічався з офіційними особами агентства в готелях, заброньованих на вигадані імена, щоб домовитися про найбільший обмін полоненими в американо-російській історії. Цей обмін, проведений 1 серпня, звільнив 24 ув'язнених, у тому числі репортера Wall Street Journal Евана Гершковича.

Тоді адміністрація Байдена попередила видання, що одна лише публічна згадка імені Бєсєди може підірвати один з небагатьох каналів зв'язку Вашингтона з Кремлем під час війни, і зашкодити переговорам про звільнення американців.

Цього року, зауважує WSJ, 70-річний ветеран розвідки публічно повернувся до тих самих готелів, щоб вести мирні переговори, які потенційно можуть ознаменувати тектонічну переорієнтацію США на росію. Спеціальний посланник Стів Віткофф прибув до Москви в п'ятницю, щоб спробувати просунути переговори безпосередньо з путіним.

Згідно з інформацією, опублікованою в американському виданні, призначення Бєсєди ілюструє те, як російські розвідувальні служби поступово витісняють Міністерство закордонних справ з процесу ведення міжнародних переговорів на високому рівні, що, за словами експертів у сфері безпеки, ніколи не мало місця навіть у часи холодної війни. Джерела WSJ повідомляють, що участь Бєсєди, який брав участь у плануванні військової агресії, слугує Києву сигналом про те, що Путін продовжує прагнути політичного контролю над Україною. Газета підкреслює, що ця мета є неприйнятною як для України, так і для більшості європейських столиць.

WSJ зазначає, що Київ звинуватив Бєсєду в організації кампанії, яка мала на меті підрив його зусиль по звільненню від впливу Кремля. Згідно з інформацією, напередодні війни в Україні його офіс у ФСБ розповсюджував результати соціологічних опитувань, які, як вважається, повинні були допомогти реалізувати плани Кремля щодо вторгнення. Колишні українські чиновники стверджують, що в 2014 році він був залучений до операції, яка завершилася розстрілом десятків протестувальників, які підтримували проєвропейські настрої. У свою чергу, Кремль стверджує, що його присутність була спрямована на захист російського посольства.

У 2023 році, під час інтерв'ю з "Українською правдою", керівник ГУР Кирило Буданов спочатку утримався від відповіді на запитання про найбільш небезпечного росіянина. Проте згодом він згадав Бєсєду, підкресливши, що "ця особа завдала Україні значної шкоди".

Щоб скласти портрет переговірника путіна, WSJ поспілкувався з нинішніми й колишніми російськими, американськими, європейськими та близькосхідними дипломатичними й розвідувальними службовцями, які працювали з ним протягом трьох десятиліть, а також вивчив польотні листи, щоб ідентифікувати російські команди переговірників, і неопубліковані фотографії Бєсєди на таємних переговорах, які він вів.

Бєсєда, який приєднався до КДБ у 1970-х роках невдовзі після путіна, є одним з небагатьох російських чиновників, які мають прямий зв'язок з президентом. На Заході про нього мало що відомо, окрім аналітиків розвідки та кремлінологів, але розслідування WSJ показує, що він відігравав важливу роль у деяких найбільш чутливих місіях росії.

Коли Словенія затримала двох російських "сплячих агентів", які маскувалися під звичайних аргентинців, він вирушив до сусідньої Сербії, щоб обговорити питання, яке було особливо важливим для путіна. Використовуючи свою майстерність у мішанині італійської та іспанської мов, яку він вдосконалив під час служби на Кубі у Фіделя Кастро, він переконав главу розвідки країни подбати не тільки про затриману пару, а й про їхніх молодших дітей, які на той час перебували в комфортній віллі та мали можливість щодня спілкуватися з мамою через відеодзвінки.

Детальніше: російські шпигуни в Словенії. Емігранти з Аргентини, бразильці, студенти або агенти з нерухомості - Wall Street Journal.

На відміну від попередньої зустрічі американо-російських переговорів, що проходила в Ер-Ріяді, під час перебування Бєсєди в готелі не було жодної відеокамери. Жодної інформації не було опубліковано до наступного дня, коли російська сторона раптово висунула вимогу про пом'якшення санкцій. В заяві йдеться, що до цього часу вони не планують дотримуватися угоди про припинення вогню в Чорному морі, яка стала основною темою обговорення.

Під час президентства Байдена, коли агресія Кремля в Україні призвела до найбільш напружених відносин між Вашингтоном та Москвою з часів Карибської кризи, обидві країни звернулися до своїх розвідувальних агентств для підтримки діалогу. Бєсєда став одним із небагатьох російських офіційних осіб, яким було дозволено вести переговори зі Сполученими Штатами, повідомляє американське видання.

Бєсєда був харизматичним учасником щорічної московської новорічної вечірки, відомої як "Шпигунський бал", у період потепління відносин у перші роки правління Обами. Горілка вільно лилася на вечірці ФСБ, де офіцери ЦРУ і ФБР незграбно змішувалися зі шпигунами з Куби, Ірану та Північної Кореї, серед інших, пише WSJ.

"Всілякі персонажі з усього світу, - цитує видання експосла США в Москві Майкла Макфола. - Ми відчували себе як риба у воді".

У ЦРУ його називали "Бароном", що пов'язано з його пристрастю до замовного шиття одягу та звичкою курити сигари, що відсилає до його часу в Гавані. "Генерал-полковник Бєсєда отримав призначення від Кремля для ведення переговорів щодо обміну полоненими, - розповів один із колишніх американських чиновників, який брав участь у цих переговорах. - Кожен аспект цієї справи контролюється ФСБ з максимальною увагою до деталей".

Його нерозголошені зустрічі з ЦРУ відбувалися в конференц-залах готелів по всій Європі та на Близькому Сході, де не було дозволено користуватися телефонами. Переговори призвели у 2022 році до обміну двох ув'язнених в росії американців - золотої медалістки з баскетболу Брітні Ґрайнер і колишнього морського піхотинця Тревора Ріда - на торговця зброєю Віктора Бута і контрабандиста наркотиків Костянтина Ярошенка.

Проте, згідно з інформацією WSJ, ці двоє американців були засуджені за звичайні кримінальні правопорушення, хоча варто відзначити, що насправді ці злочини були вигаданими – iPress. Що стосується справ Гершковича та колишнього морського піхотинця Пола Вілана, тут ситуація була складнішою. Їх обвинувачували у шпигунстві, що заперечували як самі підозрювані, так і їхні родини, а також уряд США. У цих випадках Бєсєда зайняв жорстку позицію, спочатку наполягавши на обміні американців на російських шпигунів.

У відкритому доступі є лише кілька фотографій Бєсєди. На одній з них він сидить з кам'яним обличчям у своєму кабінеті поруч з білими телефонами "Вєртушка" - стаціонарні телефони без набору номера, які радянська бюрократія використовувала для безпечного зв'язку з Кремлем. Водночас на сайті ФСБ він не значиться серед її керівництва.

Видання зазначає, що він практично не мав контактів зі ЗМІ, за винятком інтерв'ю, яке відбулося у 2012 році для внутрішнього журналу ФСБ. Тоді він підкреслив важливість зміцнення співпраці Росії з закордонними розвідувальними агентствами. "Кожна адекватна людина розуміє, що в сучасному світі вижити в одиночку неможливо", – додав він.

Згідно з інформацією від WSJ, його кар'єра почала набирати обертів приблизно 40 років тому через таємний канал. У 1980-х роках, будучи молодим офіцером, Бєсєда працював у "американському відділі" Другого управління КДБ, де займався моніторингом американських розвідників у Москві. Це дало йому можливість встановити секретний зв'язок з ЦРУ.

Один американський чиновник, який зустрічався з Бєсєдою в штаб-квартирі на Луб'янці, описав його як "варварського куратора", до якого американці могли звертатися, щоб він лобіював їхні інтереси й приборкував найзапекліших офіцерів ФСБ. З минулого року Бєсєда є радником директора ФСБ Олександра Бортнікова. До цього він керував П'ятою службою, яка курує зв'язки відомства з іноземними партнерами та американськими відомствами. До її складу входить Департамент оперативної інформації - підрозділ зовнішньої розвідки ФСБ, який, як стверджують, керував плануванням вторгнення путіна в Україну.

Згідно з інформацією, опублікованою на російському розслідувальному порталі "Агентура", Бєсєда раніше працював у таємному підрозділі контррозвідки ДКРО, який був причетний до арешту Гершковича та інших громадян США. Після приходу Путіна до влади він перевівся до департаменту, відповідального за діяльність адміністрації президента. Бєсєда є одним із небагатьох російських посадовців, які мають можливість безпосередньо спілкуватися з президентом Росії. Видання також зазначає, що ні міністр закордонних справ Сергій Лавров, ні його заступник Сергій Рябков не брали участі в переговорах щодо ситуації з ув'язненими.

Зворотний канал для переговорів щодо ув'язнених викристалізувався на саміті між Байденом і путіним у червні 2021 року на віллі на березі озера в Женеві.

Президент Байден призначив Джона Саллівана, посла США в Москві, американським посередником, тоді як Бєсєда отримав згоду з російської сторони. Під час їхньої першої зустрічі в Міністерстві закордонних справ Росії Салліван звернув увагу на те, що Бєсєда постійно стежить за годинником. Неочікувано Бєсєда встав із-за столу і покинув приміщення, жартуючи, що йому не потрібно доповідати про залишок зустрічі: "Я з ФСБ. Я можу дізнатися все", повідомляє видання.

Через кілька днів, як зазначає WSJ, до Білого дому надійшло повідомлення: якщо Сполучені Штати та Росія мають намір розглянути питання обміну ув'язненими, Кремль вимагатиме, щоб ці переговори велися через розвідувальні агентства, як це практикувалося в епоху холодної війни.

США погодилися, і перша зустріч була нормальною, але безрезультатною. ФБР не було зацікавлене у звільненні російських в'язнів, екстрадованих до США і засуджених американськими судами за тяжкі злочини.

Пізніше обидві сторони зустрілися знову, і, як стверджує WSJ, за ініціативи ЦРУ, вони наблизилися до угоди про обмін Ріда, колишнього морського піхотинця США, ув'язненого на дев'ять років за звинуваченнями в нападі, які він і американський уряд вважають сфабрикованими, на Ярошенка, засудженого російського наркоконтрабандиста. Обмін був призначений на 27 квітня 2022 року в турецькому аеропорту Анкари.

ЦРУ не було впевнене, що Бєсєда все ще керує операцією. Генерал, згідно з розслідуванням російського знавця розвідки Андрія Солдатова, посварився з путіним після того, як його вторгнення в Україну не призвело до повалення її уряду, і був відправлений до в'язниці "Лефортово", тієї самої сумнозвісної в'язниці для політв'язнів, де утримуються Гершкович та інші американські в'язні. Деякі американські чиновники побоювалися, що канал обміну ув'язненими зруйнується.

Але коли через кілька днів американські офіційні особи прийшли на двосторонню зустріч у Москві, Бєсєда сидів усміхнений за столом переговорів, вітаючи їх цитатою з Марка Твена: "Чутки про мою смерть сильно перебільшені".

Читайте також