Аналітичне інтернет-видання

Торгові конфлікти: як дії Трампа наближають світову економіку до кризи

У своїх перших ста днях на посаді Дональд Трамп запровадив мита на товари з більшості країн-партнерів США. Це призвело до торгівельної війни, яка вже відобразилася на економіці США та в усьому світі, і наслідки цієї ситуації важко вважати позитивними.

Трамп запевняв, що під його управлінням економіка Сполучених Штатів буде процвітати. Одне з його головних гасел звучало як "зробити Америку знову доступною" — він стверджував, що ціни знизяться вже в перший день його президентства. Крім того, Трамп обіцяв, що конфлікт в Україні буде врегульовано протягом 24 годин після його вступу на посаду.

За інформацією DW, вартість певних товарів, таких як паливо, авіаквитки та готельне проживання, зменшилася, подібно до загального рівня інфляції. Проте середні ціни на інші товари, за винятком нестабільних цін на бензин і харчі, у березні були на 2,8% вищими у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Для багатьох американців витрати на покупки в супермаркетах залишаються на рівні, порівнянному з початком президентства Трампа. Щотижневе наповнення кошика для домогосподарства з двох осіб може перевищувати 150 доларів навіть у менш заможних регіонах.

Завершимо новим опитуванням, проведеним у США. Воно виявило, що 59% респондентів вважають, що політика Трампа негативно вплинула на економічну ситуацію в країні.

Важливу роль у цих подіях відіграла торгова війна, яку ініціював Трамп на світовій арені. Початок цієї конфронтації припав на 2 квітня, день, який президент США охрестив "Днем визволення". Саме в цей день він підписав указ про введення мит на імпорт з Євросоюзу, Китаю та більшості азійських країн, включаючи Україну та тихоокеанські острови, але без обмежень для Росії. Однак всього через тиждень Трамп оголосив про призупинення більшості цих мит на 90 днів.

Однак Китай залишився в фарватері торгової війни Трампа. Американці і китайці з 2 квітня посилювали рівень мит одне проти одного. Вже 12 квітня дійшло до того, що Китай підвищив митні тарифи до 125% у відповідь на рішення США збільшити мита на китайські товари до 145%.

Результати виявилися передбачуваними. Згідно з даними, наведеними в попередньому звіті Бюро економічного аналізу США, реальний внутрішній валовий продукт (ВВП) країни у першому кварталі скоротився на 0,3% у річному вимірі.

За оцінками експертів, падіння валового внутрішнього продукту стало наслідком, перш за все, зростання імпорту перед введенням нових мит під час президентства Трампа та зменшення державних витрат. Однак цей негативний вплив міг бути більш суттєвим, якби не були компенсовані частково інвестиціями, експортом та витратами споживачів.

Експерти розмірковують про подальший розвиток подій.

Торгова війна Трампа поставила весь світ на грань нової економічної кризи, пишуть експерти. У перший же день запровадження тарифів ключовий фондовий індекс США S&P 500 знизився на 3,2%, а Nasdaq -- на 4,1%. А ризик рецесії в США та у всьому світі цього року зріс до 60% через нові тарифи, повідомило агентство Reuters з посиланням на дані брокерської компанії Wall Street JP Morgan.

І навіть якщо Трампа переконають завершити тарифну війну, довіру до США як безумовно надійного економічного партнера у світі відновити вже буде важко.

В оцінці можливості фінансової кризи у 2025 році економіст Борис Кушнірук в інтерв'ю РБК-Україна підкреслив, що криза вже розпочалася, незважаючи на 90-денний мораторій на введення нових тарифів. Всі країни опинилися в умовах невизначеності. Багато виробників і підприємств призупинили свою діяльність, чекаючи на подальші кроки з боку Трампа.

А видання Reuters, яке наприкінці квітня провело опитування низки економістів, дає і зовсім невтішний прогноз. Аналітики з 50 країн світу в розмові з виданням прогнозують, що через торгові війни президента США Дональда Трампа вже цього року глобальній економіці загрожує рецесія.

Ще три місяці тому та ж група економістів очікувала стійкого зростання світової економіки. Однак прагнення Трампа змінити світову торгівлю спричинило шок на фінансових ринках, стерши трильйони доларів вартості на фондових біржах і підірвавши довіру інвесторів до американських активів, включно з доларом.

"Навіть у разі негайного скасування мит, шкода вже завдана, оскільки США більше не вважаються надійним партнером у двосторонніх і багатосторонніх угодах, охоплюючи сфери від торгівлі до спільної оборони", - підкреслив Тімоті Граф, керівник макростратегічного відділу для Європи, Близького Сходу та Африки в State Street.

Деякі економісти все ж вважають, що найближчим часом стабільність ринків, можливо, відновиться. Проте багато залежатиме від того, як розвиватимуться стосунки між великими економіками світу.

"Важливу роль у цьому процесі відіграє також Євросоюз, який наразі намагається врегулювати торгівельні питання з США",- заявив економіст Дмитро Боярчук в розмові з РБК-Україна.

Китай і США можуть переглянути свої торгові стратегії. Хоча Трамп не раз підкреслював, що президент Сі Цзіньпін має звернутися до нього для початку діалогу, він сам вирішив першочергово скасувати мита на смартфони, комп'ютери та іншу електроніку в рамках своїх глобальних "взаємних тарифних" заходів.

Китай також демонструє готовність до діалогу. За інформацією Financial Times, Пекін заявляє, що, якщо США готові до співпраці, то Китай не заперечує проти цього.

Як зазначає політолог Максим Джигун, торгова війна США та Китаю зайшла в глухий кут: тарифи Трампа б'ють по американському бізнесу, а Китай, використовуючи свою економічну стійкість, відмовляється поступатися.

У програмі FREEДОМ він підкреслив, що суворі торгові обмеження, введені Вашингтоном, мають негативний вплив на американські компанії, зокрема в сфері технологій. Навіть найближчі соратники президента виявляють незадоволення такою політикою. Китай, у свою чергу, займає чітку позицію в конфлікті зі Сполученими Штатами, використовуючи переваги своєї планової економіки та авторитарного управління.

"На початку президентства Трампа йому ще вдавалося домагатися виконання своїх вимог від інших держав, але тепер світ став набагато більш фрагментованим. Вже не можна обмежуватися лише кількома центрами впливу, такими як Росія, Китай і США. Сьогодні існує значно більше таких центрів", - підкреслив Джигун.

Він припустив, що найближчим часом між КНР і США відбудеться тимчасове врегулювання конфлікту без радикальних змін.

Цікаве спостереження робить професор європейської політичної економіки Пол Де Грауве. У своєму блозі для видання Project Syndicate, який був перекладений та опублікований на сайті ЄП, він обговорює, якою повинна бути глобальна реакція на торгівельний шантаж з боку президента США.

Де Грауве зауважує, що коли тарифи Трампа загрожували інтересам його друзів-мільярдерів, він відступив. І саме тому не варто принижуватись і їхати "на поклон" до Трампа: це лише посилює відчуття влади у нього та дозволяє грати країнами одна проти одної, пише аналітик. На його думку, варто навпаки - чинити максимальний тиск на економіку США. Це дозволить проявити її фундаментальні слабкості, налякати друзів Трампа з великого бізнесу й змусити його знову відступати.

"Досягти цього можна, відмовившись від переговорів і вдавшись до дзеркальних актів помсти. Якщо достатня кількість країн діятиме саме так, США опиняться в ізоляції. Адже Сполучені Штати становлять лише 15% світової торгівлі - решта 85% можуть і мають скоординувати свою відповідь", - пише Де Грауве.

Аналітик каже, що Китай уже показав приклад, запровадивши дзеркальні тарифи на американські товари. Якби до цього приєднався Європейський Союз, з'явилися б два центри сили, здатні завдати серйозної шкоди США. Це ще більше ізолювало б адміністрацію Трампа, максимізувало б шкоду американської економіці та мінімізувало б втрати решти світу.

Читайте також