Тепер можна з упевненістю стверджувати, що він президент. Яким чином Трамп трансформувався після засідання Колегії виборників?
Позиції Дональда Трампа зміцнилися. Колегія виборників офіційно засвідчила: він тепер безперечно є кандидатом на пост президента. Останні заяви політика та його команди справили враження навіть на найвідданіших його прихильників. Однак, чи не є це передчасним стартом, - аналізує Gazeta.ua.
17 грудня 2024 року Колегія виборників Сполучених Штатів офіційно затвердила Дональда Трампа як наступного президента. Він здобув 312 голосів з 538 можливих (для перемоги необхідно щонайменше 270 голосів). Камала Гарріс отримала підтримку від 226 виборників.
Жоден із членів Колегії виборців не виступив проти голосування, яке відбулося у їхньому штаті. Така висока узгодженість спостерігається на двох поспіль президентських виборах у США. Хоча теоретично "невірні" виборці могли б проголосувати всупереч загальному волевиявленню, такі ситуації траплялися 164 рази, але "невірні" виборці не вплинули на кінцевий результат голосування.
Зростаюче напруження перед Колегією виборників, яка відбудеться 17 грудня 2024 року, разом із складною системою підрахунку голосів знову підкреслило важливість проведення реформ у виборчій системі.
Треба скасувати Колегію виборників, - пропонує губернаторка штату Нью-Йорк, демократка Кеті Хочул ( Kathy Hochul), адже вона надає більшої ваги малонаселеним штатам. Відтак Хілларі Клінтон у 2016 році набрала майже на 3 мільйони голосів більше за суперника, але у Колегії виборників переміг республіканець Дональд Трамп. Тому "вирішальне значення повинно мати всенародне голосування" цитує Хочул видання The Hill.
Наразі Трамп офіційно залишається без титулу тріумфатора: за встановленою процедурою, остаточний результат виборів буде оголошено лише 6 січня 2025 року, коли Конгрес підведе підсумки голосування. Проте, політик не зважає на це. Відзначаються зміни в натяках, заявах і анонсах, як самого Трампа, так і його команди.
Дональд Трамп подав позов на газету Des Moines Register, котра за кілька днів до голосування 5 листопада опублікувала соціологічне дослідження, згідно з яким у традиційно прореспубліканському штаті Айова лідирує кандидатка від демократів. У понеділок, 16 грудня, на пресконференції політик назвав ЗМІ "корумпованими". З огляду на рішучий тон, переможець президентських перегонів-2024 переходить у контрнаступ.
На тому ж заході Дональд Трамп оголосив про досягнення в мирних переговорах щодо України. 17 грудня у американських ЗМІ з'явилася інформація про те, що новопризначений спецпредставник президента США з українських питань, Кіт Келлог, планує візит до Києва та інших європейських столиць у січні, але не має наміру їхати до Москви.
У Києві відреагували на висловлювання президента Володимира Зеленського, який в інтерв’ю для газети Le Parisien підкреслив, що Дональд Трамп усвідомлює, наскільки неприйнятними є для України варіанти "заморожування" конфлікту або капітуляції.
У Москві не дали прямих коментарів щодо намірів Келлога, проте також висловили заперечення проти "заморожування" конфлікту.
У США більшу увагу привернули інші заяви Трампа: про масштабну депортацію понад одного мільйона мігрантів, про можливе помилування учасників штурму Капітолію 6 січня 2020 року та про можливі реформи. У ЗМІ ширяться припущення та інформаційні витоки про нібито заготовлені пів сотні указів чи інших рішень, котрі новий президент підпише у перший же день виконання своїх обов'язків.
Насправді найголовніше для Дональда Трампа готується майже потайки, за лаштунками публічної уваги. Йдеться про затвердження на посадах усіх тих кандидатів і кандидаток, яких він номінував після 5 листопада 2024 року. Обраний президент розуміє - без швидкого вирішення кадрового питання інші плани "підвиснуть". Республіканці й демократи у Конгресі, де й вирішуватиметься доля трампівських посадовців, готуються до баталій. Так, лідер республіканської більшості у Сенаті Джон Тьон анонсував агресивний розклад роботи з голосуваннями по п'ятницях, з короткими перервами і роботою у вихідні дні. "У листопаді американський народ передав Трампу мандат і ми маємо забезпечити, щоб президент Трамп якнайшвидше призначив на посади потрібних йому людей", - пояснив Тьон.
Малоймовірно, що це станеться швидко — демократи активно готуються до боротьби.
Поки Роберт Кеннеді-молодший зустрічається з зацікавленими посадовцями як кандидат на посаду міністра охорони здоров'я, а номінанти на крісла "силовиків" проводять ознайомчі зустрічі у Пентагоні, у Палаті представників демократи на закритому засіданні обрали Джеррі Коннолі головою Комітету з нагляду. У його сфері впливу будуть міноборони, збройні сили та міністерство енергетики. На його кандидатурі наполягала демократка Ненсі Пелоссі, котра зіграла важливу роль у відмові Джо Байдена від участі у перегонах і з котрою він не спілкувався від 21 липня 2024 року.
Новий представник демократичної партії в Комітеті наразі очолює Парламентську Асамблею НАТО і неодноразово висловлював свою думку щодо України: він критикував пропозицію замінити американські війська в Європі українськими солдатами та порадив Києву спершу відновити свій суверенітет, а вже потім прагнути до членства в Альянсі. Очікується, що з Дональдом Трампом і його командою він також буде займати жорсткішу позицію.
Республіканці вже мають підозри щодо цього і до 5 листопада розпочали підготовку альтернативної платформи впливу, яка в основному реалізується через соціальні мережі. У той же час, демократи уважно стежать за кожним кроком команди Трампа, зокрема за Ілоном Маском, якого нерідко називають неофіційним віцепрезидентом Сполучених Штатів. 17 грудня дебати щодо цієї особи вийшли за рамки звичайних обговорень: сенаторка-демократ Елізабет Воррен зажадала у Дональда Трампа пояснень щодо можливого конфлікту інтересів Маска у зв'язку з федеральними контрактами його компаній.
Натомість обраний президент США активно коментує так звану НЛО-паніку в країні через неідентифіковані літальні об'єкти у небі над Нью-Джерсі та іншими містами. У відповідь на зізнання офіційної влади, що вона "не знає, що це", Трамп стверджує - уряд знає, що відбувається, армія знає, звідки стартували літальні апарати.
Отже, новообраний президент утримує інтригу, оскільки побоюється підірвати свій імідж непереможця, який ніколи не йшов на компроміси. Проте одне він вже підтвердив: закінчити війну в Україні за добу — це неможливо.