Аналітичне інтернет-видання

Трамп вимагає встановлення мінімального мита на всі товари, що імпортуються з Європейського Союзу.

Дональд Трамп посилив свої вимоги в рамках торгових переговорів з Європейським Союзом, наполягаючи на введенні мінімального тарифу в діапазоні від 15% до 20% в рамках будь-якої нової угоди з ЄС. Про це повідомляє Financial Times, посилаючись на інформацію трьох джерел, які мають знання про перебіг перемовин.

Зазначений жорсткий стиль дій президента США, як вказується, має на меті перевірити "поріг терпимості" Європейського Союзу після декількох тижнів переговорів про угоду, яка передбачала збереження основної ставки мита на рівні 10% для більшості товарів.

Згідно з інформацією від джерел, навіть остання пропозиція Європейського Союзу про зменшення мит на автомобілі не змогла змінити думку Трампа — він налаштований зберегти діючу ставку в 25% для цієї сфери.

Єврокомісар з питань торгівлі Марош Шефчович, виступаючи в п'ятницю перед послами держав-членів ЄС, висловив песимістичний погляд на свої недавні переговори у Вашингтоні, про що повідомили двоє осіб, що були присутніми на зустрічі.

Один з американських офіційних осіб повідомив виданню Financial Times, що уряд наразі обмірковує введення дзеркального тарифу, який перевищуватиме 10%, навіть у разі досягнення певної угоди.

Цей підхід ставить Європейський Союз у складну ситуацію напередодні терміну 1 серпня, коли Трамп пообіцяв ввести 30% мито на всі імпорти з Європи. Раніше ЄС попереджав про готовність вжити дзеркальних заходів у відповідь, але всередині блоку немає єдності щодо того, які саме контрзаходи вжити. Це може змусити Брюссель погодитися на тариф, що перевищує 10%.

Після оголошення нових вимог від Трампа американські фондові ринки зазнали невеликого зниження: індекс S&P 500 впав на 0,2%.

На фоні зростаючого песимізму в Європі стосовно результатів переговірного процесу, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц у п'ятницю висловив тривогу, зазначивши, що у Вашингтоні існує скептицизм щодо ініціатив ЄС про зменшення тарифів у промисловому секторі.

"Чи матимемо можливість запровадити специфічні винятки для певних галузей? Чи можемо розглядати окремі сектори по-іншому, ніж інші? Це питання залишається без відповіді. Європейська сторона є прихильником цієї ініціативи, у той час як американська позиція є набагато більш скептичною," -- підкреслив Мерц.

Якщо Трамп продовжить наполягати на введенні постійних дзеркальних тарифів у діапазоні 15-20%, це призведе до повернення їх рівня до початкових показників, з яких все почалося ще в квітні. Це може спонукати Брюссель до рішучих дій, зазначив один з впливових дипломатів Європи. Крім того, США вже запровадили галузеві тарифи на рівні 50% для європейської сталі та алюмінію.

"Ми не хочемо торговельної війни. Але ми не знаємо, чи залишить нам США вибір", -- заявив він.

Другий європейський дипломат додав: "Настрій явно змінився -- на користь контрзаходів. Ми не погодимося на 15%".

Нагадаємо, що в перших числах квітня Трамп викликав падіння світових фондових ринків, запровадивши високі "дзеркальні" мита практично на всіх своїх торгових партнерів. Пізніше він зменшив їх до 10% терміном на 90 днів.

Незважаючи на це, з квітня акції в США досягли небачених раніше висот, а інвестори в основному не звертали уваги на нові загрози з боку Трампа щодо введення тарифів для провідних економік, таких як Японія, Південна Корея та Бразилія.

Незважаючи на попередження економістів про можливість підвищення інфляції в США через торговельну політику Трампа, сам президент залишається спокійним, оскільки цього місяця індекс споживчих цін підвищився лише незначно.

У той же час, у другому кварталі Сполучені Штати зафіксували майже 50 мільярдів доларів додаткових митних надходжень, уникнувши значної реакції з боку своїх ключових торгових партнерів.

Європейський Союз, тим часом, розробив декілька пакетів заходів у відповідь, проте неодноразово переносив їх реалізацію, прив'язуючи до крайньої дати, встановленої Трампом, - 1 серпня.

Йдеться, зокрема, про мита на 21 мільярд євро щорічного імпорту зі США -- зокрема на курятину та джинси. Ці тарифи набудуть чинності 6 серпня.

Європейська комісія, яка відповідає за торговельну політику, також запропонувала заходи у відповідь щодо ще 72 мільярдів євро щорічного імпорту зі США -- зокрема на літаки Boeing і бурбон -- у разі провалу переговорів.

Підготовка третього переліку заходів проти американських сервісів вже в процесі. Як повідомив один з тих, хто має детальну інформацію про ці плани, до нього увійдуть збори з цифрових послуг та доходи від реклами в інтернеті.

Мита США наразі охоплюють 380 мільярдів євро щорічного експорту з ЄС -- із загального обсягу 532,3 мільярда. США залишаються найбільшим зовнішнім ринком для Євросоюзу, на який припадає п'ята частина всього експорту.

У Єврокомісії від коментарів відмовилися.

Читайте також