Аналітичне інтернет-видання

Трамп не залишить Україну в біді: проте спробує знайти спільну мову з Путіним. Хто з його команди виступає за інтереси України, а хто підтримує Росію?

Згідно з інформацією від видання Time, Дональд Трамп, який став 47-м президентом США, отримав звання людини року. Якщо він зможе завершити конфлікт між Росією та Україною на користь Києва, це відкриє йому можливість отримати Нобелівську премію миру.

Принаймні, деякі авторитетні американські експерти вважають, що це так. Повернення Дональда Трампа до Овального кабінету вдруге, незважаючи на його невдачу в січні 2021 року, коли він залишив Білий дім, начебто втративши все, принесло йому звання "людини року" за версією журналу Time. На виборах 5 листопада Трамп став першим республіканцем за дві декади, який здобув перемогу в загальному голосуванні по країні (хоча в США вибори проводяться через виборців, остаточне рішення приймає Колегія виборників - ред.). Більше того, республіканці відкрито стверджують, що Трамп врятував їхню партію, яка ще два роки тому була в пошуках нового харизматичного лідера для участі в президентських виборах.

Зараз Республіканська партія має не лише свого президента в Білому домі, а й монобільшість у Конгресі. Хтось може сказати, що це добре, адже ніхто й ніщо не заважатиме Трампу виконати свої передвиборчі обіцянки. Проте насправді ця передвиборча кампанія Трампа була цілковитим популізмом. Під час нещодавнього інтерв'ю для NBC News у Трампа запитали, як він збирається виконати свою обіцянку щодо зниження інфляції і цін у супермаркетах, одночасно запровадивши тарифи на імпорт із Китаю, Мексики та Канади, що неодмінно вдарить по інфляції і цінах, як і депортація мільйонів мігрантів зі США. На що обраний 47-й президент відповів: "Я нічого не можу гарантувати".

З огляду на сьогоднішні висловлювання Трампа, стає очевидним, що багато його зовнішньополітичних обіцянок під час виборчої кампанії виявилися популістськими. Наприклад, в інтерв'ю для Time, коментуючи ймовірність конфлікту з Іраном, Трамп зазначив: "Все може статися". Тим не менше, під час своєї виборчої кампанії він неодноразово стверджував, що за час його першого терміну США не розпочали нових війн, звинувачуючи адміністрацію Байдена у втягуванні країни в Третю світову. Зміни в його ставленні до війни Росії проти України також, за словами його колишніх радників, стали досить суттєвими.

У квітні 2024 року Фіона Гілл, колишня заступниця помічника Трампа під час його першого президентського терміну та старша директорка з питань Європи і Росії в Раді національної безпеки, заявила: "Трамп однозначно підкреслював, що Україна, а також Крим, повинні бути частиною Росії. Він дійсно не міг усвідомити, що Україна є суверенною країною". Проте, в інтерв'ю журналу Time Трамп уперше визнав, що "єдиний шлях до укладення угоди з Росією - це залишити Україну в спокої". Коли його запитали, чи повинна Україна бути готовою до зменшення американської допомоги, Трамп у бесіді з NBC News відповів: "Можливо".

Можна висловити припущення, що після інавгурації Трамп дійсно може почати тиснути на Україну, загрожуючи припиненням військової допомоги, якщо Київ відмовиться ініціювати переговори з Москвою. З іншої сторони, віцепрезидент Трампа, Джей Ді Венс, відкрито заявляв, що Україні буде надано більше сучасної зброї, якщо Росія не виявить готовності до діалогу. Крім того, багато що залежатиме від оточення та команди обраного 47-го президента США, які будуть впливати на його рішення в сфері зовнішньої політики.

Отже, які представники оточення Трампа підтримують Україну, а хто виступає на стороні Росії? Досліджуйте це у статті на ТСН.ua.

Команду Дональда Трампа та його майбутній уряд можна умовно поділити на дві категорії: одні, для кого Україна не є пріоритетом (як, наприклад, зазначав Джей Ді Венс), та інші, кому доля України небайдужа. Звісно, ситуація може змінитися, і Трамп може переглянути свої погляди, усвідомивши, що Путін не готовий йти на компроміси. Однак, виходячи з висловлювань новообраного президента США, він все ж планує спробувати укласти угоду з кремлівським "лідером". Адже, як зазначив Трамп у своєму інтерв'ю для Time:

"Я вважаю, що зараз найнебезпечніше те, що відбувається, коли Зеленський вирішив зі схвалення, я припускаю, президента (Байдена - ред.), почав запускати ракети в Росію. Я вважаю, що це серйозна ескалація. Я вважаю, що це дурне рішення. Але я б уявив, що люди (росіяни - ред.) чекають, поки я зайду (до Білого дому - ред.), перш ніж щось станеться".

Це був перший публічний коментар Трампа щодо часткового дозволу Адміністрації Байдена бити західною далекобійною зброєю в глибині території Росії, яким він фактично поставив його під сумнів, натякаючи, що може відмінити це рішення, щойно зайде до Овального кабінету. Але ця заява цілковито протирічить словам новопризначеного представника з питань України та Росії Кіта Келлога, який говорив, що дозвіл Байдена на удари по Росії дає Трампу більше важелів впливу й можливостей на майбутніх переговорах з Росією.

Ті, хто небайдужий до долі України, заслуговують на увагу. До таких осіб сміливо можна зарахувати Кіта Келлога. Портал ТСН.ua вже розглядав його висловлювання про Україну та його погляди на можливі шляхи завершення війни незабаром після його призначення. Однак варто зазначити, що посада спеціального представника по Україні та Росії є неофіційною і не оплачується. Тому наразі важко оцінити, чи зможе Келлог вплинути на прийняття рішень в Овальному кабінеті. Крім того, його заяви про Україну та російську агресію в 2022-2023 роках були досить радикальними. Він, зокрема, критикував адміністрацію Байдена за "крапельну" допомогу Україні, вважаючи, що це може призвести до втягування США в нову нескінченну війну.

Сенатор від Флориди Марко Рубіо, якого Трамп номінував на посаду держсекретаря, безсумнівно вплине на формування зовнішньої політики в адміністрації Трампа. Як і Кіт Келлог, Рубіо відзначив певні зміни у своїх поглядах на Україну та Росію з 2014 року до теперішнього часу. Раніше він виступав за жорстку лінію стосовно Москви, але після виборів Трампа на пост 47-го президента заявив, що "США інвестують у безвихідь на полі бою". Він також підкреслив, що не потрібно бути прихильником Путіна, щоб прагнути до завершення війни, вказуючи на спільну з Трампом позицію, що конфлікт слід вирішувати шляхом переговорів.

Майк Волтц, радник з національної безпеки президента Трампа та конгресмен від Флориди, не може бути названий повністю проукраїнським. Його позиція, як і у Келлога та Рубіо з групи "ті, кому не байдужа доля України", також зазнала трансформацій. У 2022 році він підтримав ленд-ліз для України та наполягав на наданні Києву "всіх необхідних танків, артилерії та літаків для повернення Криму, Донбасу та відновлення своїх кордонів". Проте восени 2023 року, коли Трамп заблокував пакет допомоги Україні в розмірі $61 млрд у Палаті представників, Волтц відкрито поставив під сумнів американські військові витрати на підтримку України, вказуючи на відсутність чіткої мети у політиці Адміністрації Байдена щодо Києва. Щодо надання Україні далекобійних можливостей, спочатку він висловлював підтримку цій ініціативі, але згодом заявив, що використання цієї зброї для ударів по Росії призведе до ескалації конфлікту.

Деякі експерти вказують на те, що нещодавні коментарі Дональда Трампа та членів його команди (принаймні тих, хто переймається долею України) можуть розглядатися як політика стратегічної невизначеності. Це полягає у навмисному формулюванні суперечливих заяв, що має на меті заплутати ворогів та конкурентів. Проте, важливо відзначити, що остаточне рішення про подальшу підтримку України, зокрема щодо нового військового пакету допомоги, залишається в руках Конгресу. Республіканська партія має свою більшість як у Палаті представників, так і в Сенаті.

Невдоволення значної частини сенаторів змусило Трампа переглянути свого кандидата на посаду генерального прокурора. Конгресмен з Флориди Метт Гетц, якого підозрювали в сексуальних домаганнях до неповнолітньої, вирішив зняти свою кандидатуру. Натомість Трамп висунув на цю посаду колишню генеральну прокурорку Флориди Пем Бонді. Схожа ситуація може виникнути і з кандидатом на посаду голови Пентагону, Пітом Гегсетом, котрий є ветераном армії та колишнім ведучим Fox News. Останнім часом в американських ЗМІ з'явилися повідомлення про його можливі проблеми з алкоголем. Під час інтерв'ю для NBC News Трампу навіть поставили це питання, на що він відповів, що багато людей стикаються з різними залежностями, і Гегсет зможе з цим впоратися. Однак це не зменшило опозицію до його призначення в Сенаті. Аналогічні труднощі можуть виникнути і для Тулси Габбард, кандидатки Трампа на посаду директорки Національної розвідки, яка відома своїми конспірологічними висловлюваннями стосовно участі США у конфліктах на Близькому Сході.

Проте, напевно, найбільшим здобутком для України є призначення нового лідера республіканців у Сенаті, сенатора від Південної Дакоти Джона Туна. Він був критиком Трампа, як і Марко Рубіо. Але змінив свою позицію. Тун послідовний прихильник України. Під час блокування Трампом у Палаті представників пакету допомоги Києву на $61 млрд, він закликав конгресменів зрештою його ухвалити, наголошуючи, що "український народ не зможе витримати цю війну без військової підтримки США", й додаючи, що Європа має зробити значні внески, щоб допомогти Україні отримати найсильнішу позицію для перемоги.

Ті, кому начхати на Україну. Вперше від 2018 року Республіканська партія контролюватиме обидві палати Конгресу США. Принаймні протягом найближчих двох років до проміжних виборів. Спікером Палати представників залишається Майк Джонсон. Його не можна назвати прихильником України. Адже саме його руками Трамп блокував пакет допомоги Києву на $61 млрд цілих сім місяців - від вересня 2023 року до квітня 2024 року. Ще в жовтні, за місяць до виборів у США 5 листопада, Джонсон говорив, що "не має апетиту" продовжувати фінансування України. А вже на початку грудня, коментуючи можливість схвалення додаткового пакету допомоги Києву на $24 млрд за поданням Адміністрації Байдена, сказав, що не виноситиме це питання на голосування.

Віцепрезидент Трампа Джей Ді Венс теж не має особливих симпатій до України. ТСН.ua вже писав, що, задовго до виборів у США, він якось сказав: "Буду з вами відвертим: мені начхати, що так чи інакше буде з Україною". Вже на етапі передвиборчої кампанії Трамп доручив йому коментувати питання війни Росії проти України. За два місяці американських виборів в одному з подкастів, у загальних рисах, він озвучив план Трампа щодо врегулювання російської війни.

Джей Ді Венс тоді висловив думку, що Україна залишиться суверенною державою, в той час як Росія отримає гарантії, що Україна не приєднається до НАТО. "Демаркаційна лінія", як її називає віцепрезидент Трампа, повинна перетворитися на демілітаризовану зону, що буде насичена численними фортифікаційними спорудами (що вже суперечить суті демілітаризації - ред.), щоб запобігти новому вторгненню з боку Росії.

Важко передбачити, яку значущу роль Джей Ді Венс матиме в майбутньому кабінеті 47-го президента США у сфері зовнішньої політики. Під час першого терміну Дональда Трампа його віцепрезидент, Майк Пенс, виконував в основному формальну бюрократичну роль, аналогічно як і Камала Гарріс, поки Джо Байден не оголосив про зняття своєї кандидатури в липні цього року. Тим не менше, нещодавно агентство Reuters повідомило, що в команді Трампа наразі існує три основні стратегії для вирішення конфлікту між Росією та Україною, які передбачають, зокрема, встановлення тимчасового перемир'я без конкретних гарантій для Києва. Цими стратегіями займаються Кіт Келлог, Джей Ді Венс та колишній посол США в Німеччині Річард Гренелл.

Раніше ТСН.ua детально описував кожен із цих планів. Всі вони публічні, дуже схожі між собою й зводяться до трьох основних пунктів:

Але, напевно, найсуперечливішими постатями в оточенні Трампа, які, до речі, мають на нього найбільший вплив, зараз є його син Дональд Трамп-молодший та засновник SpaceX та інших відомих компаній, власник соцмережі Х (колишній Twitter), мільярдер зі статками в $400 млрд Ілон Маск. За інформацією Reuters, саме син Трампа пропонує ключових кандидатів на найвищі посади в США. Саме Трамп-молодший зіграв ключову роль у затвердженні Ді Венса кандидатом у віцепрезиденти, хоча на це місце також претендував Марко Рубіо.

Дональд Трамп-молодший та Ілон Маск виражають свою "негативну" позицію щодо України в соціальних мережах. Коли журнал Time висунув Дональда Трампа на звання людини року, його син опублікував Reels в Instagram, де показав, як Володимир Зеленський "вибуває" з обкладинки на користь Трампа. Це вже не перший випадок, коли він ділиться іронічними постами та відео, що стосуються України або українського президента. Ілон Маск, у свою чергу, регулярно ставить під сумнів перспективи подальшої допомоги Україні з боку США у своїх публікаціях на платформі X. Проте варто зазначити, що Маск брав участь у першій телефонній розмові між Зеленським та Трампом після виборів.

Як і в випадку з Джей Ді Венсом, залишається загадкою, яким чином син Трампа та Ілон Маск можуть вплинути на зовнішню політику в його майбутньому уряді. Маск уже майже став регулярним гостем у резиденції Трампа, Мар-а-Лаго, у Флориді. Однак, враховуючи, що Трамп має тенденцію швидко конфліктувати і розривати зв'язки зі своїм найближчим оточенням, цілком ймовірно, що Ілона Маска може спіткати та ж доля. Це, звісно, не стосується його родичів.

Як пише Time, свою невістку Лару він призначив співголовою Республіканського національного комітету. Ще одна невістка Трампа Кімберлі Гілфойл поїде послом до Греції. А батько Джареда Кушнера Чарльз - чоловік доньки Трампа Іванки (який відіграв ключову роль в укладенні Авраамових угод про нормалізацію відносин між Ізраїлем, ОАЕ та Бахрейном) - їде послом США до Франції.

Читайте також