Аналітичне інтернет-видання

Трамп відновлює тенденції, які можуть призвести до ситуації, схожої на початок ХХ століття; економіст попереджає про можливе повторення Великої депресії.

Введення президентом США Дональдом Трампом мит на імпортні товари з усіх країн світу на рівні щонайменше 10%, а для певних держав навіть значно вищих, повертає світову економіку до умов початку XX століття і може стати причиною серйозної економічної кризи, схожої на Велику депресію. Це рішення, насамперед, негативно вплине на самі Сполучені Штати, де ціни можуть різко зрости.

Про це повідомив директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. Він підкреслив, що жодна країна у світі не може повністю самостійно забезпечити себе всіма необхідними ресурсами. Тому "значна частина товарів" безумовно буде імпортована до Сполучених Штатів.

Ба більше, зазначив експерт, США також зіштовхнуться із протидією з боку світової спільноти. Що, зрештою, може призвести до втрати Штатами низки ринків.

"Китайська економіка планує ввести дзеркальні санкції у відповідь. Щодо Європи, вони відкриті до діалогу, але не мають наміру підкорятися США. Більше того, навіть існуючі контракти у військово-промисловому секторі будуть перенаправлені на європейських виробників. Це може призвести до мільярдних втрат та значної кількості робочих місць. Дії Трампа, на думку Пендзина, можуть суттєво зашкодити американській економіці."

Загалом же, констатував він, запроваджені мита свідчать про те, що Трамп не зробив висновків з історії. Адже "на початку ХХ століття саме запровадження імпортних мит величезних у США спровокувало Велику депресію".

"Після закінчення Другої світової війни, аби уникнути подібних катастрофічних ситуацій у майбутньому, була заснована Світова організація торгівлі, що розробила єдині стандарти для експорту товарів, капіталу та робочої сили в глобальному масштабі. Трамп, фактично, відмовився від цих усталених норм, повертаючи світ до умов, схожих на початок XX століття", - зазначає Пендзин.

Він підкреслив, що рішення американського президента не мають раціонального підґрунтя, зокрема коли йдеться про встановлення митних ставок для різних країн.

"Яким чином Трамп зобразив ці незвичні митні відсотки? Він зібрав у одну категорію як великі, так і малі економіки, хоча ці дві категорії функціонують за зовсім різними принципами. ... Отже, коли ми аналізуємо логіку подій, напевно, варто зазначити, що логіка тут зовсім відсутня", - підсумував експерт.

Як повідомлялося на OBOZ.UA, 2 квітня президент США Дональд Трамп анонсував введення мит на імпортні товари з усіх країн на рівні не менше 10%, в той час як для деяких держав ставки можуть сягати значно вищих значень. Очікується, що ці митні тарифи вплинуть на обсяги міжнародної торгівлі, які обчислюються трильйонами доларів. Введення мит відбудеться частково 5 квітня, а решта – 9 квітня.

У "чорний список Трампа" потрапили навіть безлюдні острови Херд і Макдональд, де мешкають тільки пінгвіни та морські птахи. Тим часом, Росія, Білорусь, Куба та Північна Корея залишилися поза межами нових митних обмежень. Як пояснили у Білому домі, це пов'язано з уже існуючими санкціями та високими митами, які, за їхніми словами, ускладнюють торгівлю з цими країнами. Проте медіа почали ставити під сумнів правдивість цих заяв; за інформацією Le Monde, товарообіг між США та Росією у 2024 році сягнув 3,5 мільярда доларів, що перевищує показники деяких країн, на які накладено нові мита.

Американські ринки миттєво відреагували на рішення адміністрації Білого дому. Торгові обмеження завдають більшої шкоди американським активам, ніж тим, на кого вони спрямовані. Додатково, мита на імпортовані товари можуть негативно вплинути на середній та робочий клас у самих США. За оцінками фахівців, нова торговельна стратегія Білого дому обійдеться кожній родині приблизно в 5000 доларів щорічно.

Читайте також