Неясні горизонти: чи має Україна можливість приєднатися до НАТО?
Новообраний президент США Дональд Трамп не приховує: Україну в НАТО Америка не бачить. А думка Штатів занадто важлива в Альянсі, аби з нею не рахуватися.
На недавньому Всесвітньому економічному форумі в Давосі генеральний секретар НАТО Марк Рютте підкреслив, що повноцінне членство України в альянсі стане найефективнішою гарантією безпеки для країни. Проте, це стане можливим лише у випадку встановлення стабільного миру.
"У даний момент нашою метою є забезпечити Україні максимально вигідні умови для початку мирних переговорів. Після їх завершення ми повинні гарантувати, що мир, якого ми досягли спільно, буде стабільним і більше ніколи не піддасться сумнівам. Отже, очевидно, що повне членство в НАТО є найбільш очевидним шляхом до цього," - зазначив Марк Рютте.
Володимир Зеленський, президент України, не раз підкреслював, що вступ України до НАТО є єдиним шляхом для завершення війни, розпочатої Росією.
Він впевнений, що вступ України до НАТО є найефективнішим і найекономнішим способом забезпечення безпеки.
Проте Зеленський визнає, що деякі країни Альянсу відкрито виступають проти України.
"Сполучені Штати, Німеччина, Угорщина та Словаччина висловили свою відвертість, не бажаючи бачити Україну в НАТО. Це була відкрита дискусія без жодних таємниць. Ці чотири країни, через різні обставини, поки що не готові прийняти Україну до Альянсу," - поділився Зеленський під час зустрічі з прем'єр-міністром Великобританії Кітом Страмером.
Під час свого виступу на Давоському форумі він також зазначив, що Сполучені Штати мають ключове право голосу.
"Якщо Трамп погодиться на присутність України в НАТО, ми станемо частиною Альянсу, і всі нас підтримають. Якщо ж президент Трамп не виявить готовності бачити нас у НАТО, то ми не будемо членами цієї організації", - підкреслив Зеленський.
Проте новий президент США, ймовірно, не підтримуватиме Україну в рамках Альянсу.
На пресконференції, що відбулася на початку січня, Дональд Трамп звинуватив Джо Байдена в ескалації конфлікту в Україні. Він стверджував, що президент Росії Володимир Путін був переконаний, що "НАТО залишиться осторонь від України". Трамп також зазначив, що Байден, на його думку, "втрутився" в ситуацію. Крім того, Трамп висловив розуміння щодо "почуттів Путіна" в цьому контексті.
"Моє бачення, що це завжди було зрозуміло. Я гадаю, що в них була угода, але Байден її порушив. Угода, яка була б дуже задовільною для України та для всіх інших, але Байден сказав, що вони мають мати можливість приєднатись до НАТО",- шокував Трамп заявою.
Справедливо додати, що Байдена теж навряд чи можна назвати "локомотивом" щодо членства України в Альянсі. Як казав у промові на Давосі Зеленський, від початку деякі держави вели непрозору політику щодо України і не підтримували її вступ до НАТО.
"Ці слова були просто неправдою: Україна так і не стала членом НАТО, хоча минуло багато років. Це було несправедливо," - підкреслив він.
Президент України підкреслив, що Сполучені Штати та Німеччина демонстрували недостатню рішучість у питанні інтеграції України до НАТО, ведучи переговори з російською стороною щодо цього питання. Проте, вони зазнали невдачі в цих перемовинах, адже постійно посилаються на давні угоди з Росією.
"Я прагну підвищити рівень поваги до України з боку інших держав. Ми ведемо боротьбу за забезпечення наших безпекових гарантій, прагнемо приєднатися до НАТО, і більшість країн Альянсу нас підтримують", - підкреслив Зеленський.
З позитивного: у НАТО справді усвідомлюють, що думка Росії щодо членства України не має значення.
"Ми повинні чітко пояснити, що Володимир Володимирович Путін не має права вето та голосу щодо того, хто вступить до НАТО в майбутньому. Тільки якщо він хоче приєднатися до НАТО, - але я не думаю, що він хоче. Тож йому немає що сказати про це. Ми повинні бути дуже чіткими у цьому",- здивував сміливою заявою Марк Рютте.
З негативного: Трамп своєї думки не змінив.
"Я думаю, ви натрапите на гучний резонанс в Америці, якщо генеральний секретар НАТО буде говорити про долучення України до НАТО. Американський народ є тим, хто платить за оборону. Ви не можете вимагати від американського народу розширити парасольку НАТО, коли нинішні члени не платять належної частки",- заявив вчора спецпредставник Трампа Річард Гренелл.
А росіяни, помітивши непохитність Трампа, спрямовують це на свою вигоду.
"Ми будемо прагнути не лише до залізобетонних міжнародно-правових гарантій, які унеможливлювали б будь-яке членство України в НАТО, але й наполягатимемо на тому, щоб така позиція стала офіційною політикою самого альянсу", - зазначив заступник міністра закордонних справ Росії Олександр Грушко, підкресливши, що скасування обіцянки НАТО про можливий вступ України, ухваленої на саміті в Бухаресті у 2008 році, є одним із ключових аспектів для завершення конфлікту між Росією та Україною.
Експерти погоджуються, що за Трампа Україні буде важче долучитись до Альянсу.
Політолог Володимир Фесенко в інтерв'ю виданню Фокус зазначає, що найсуттєвіша різниця в позиціях команд Трампа і Зеленського полягає у питанні НАТО та можливості України приєднатися до Альянсу.
"Трамп, ймовірно, буде просувати ідею відмови України від членства в НАТО. Це неприпустимо для нас, адже закріплено в Конституції",- зазначає Фесенко.
Військовий аналітик та колишній співробітник СБУ в період з 2004 по 2015 рік, Іван Ступак, зазначає, що питання про вступ України до НАТО не є пріоритетом для адміністрації президента США Дональда Трампа. Він вважає, що вони докладуть всіх зусиль, аби Україні не вдалося приєднатися до Альянсу.
"Ми не можемо спрогнозувати, якою буде політика Сполучених Штатів, скажімо, через пів року від сьогодні, адже ситуація може змінитися кардинально. Але на даний момент маємо таку ситуацію. Я погоджуюсь, що якщо США чітко заявлять про свою підтримку вступу України до Альянсу, то деякі проросійські країни-сателіти, як-от Угорщина, безсумнівно, змінять свою позицію та адаптуються до нових умов," - зазначив він.
Тому у України має бути декілька запасних планів і інших гарантій безпеки, кажуть експерти.
"Звісно, Україна і далі має наполягати на праві вступу до НАТО, і тоді це станеться за першої зручної геополітичної нагоди", - зазначає в розмові з УНІАН директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.
За його словами, Трамп, як і очікувалося, запропонував Путіну обговорити питання вступу України до Альянсу. Таким чином, на майбутніх переговорах основною темою стануть гарантії безпеки для України поза межами НАТО.
"Перш за все, мова йде про постачання озброєнь та пряму співпрацю з окремими країнами НАТО, зокрема зі Сполученими Штатами. Основна умова для таких угод полягає в тому, щоб вони були чітко задокументовані як у часових, так і фінансових аспектах", - зазначив фахівець.
Фесенко підкреслює, що справжні гарантії безпеки полягають у потужній армії та наявності зброї.
"Навіть найзначніші угоди чи меморандуми не здатні повністю убезпечити країну, що підтверджується історичними фактами," - зазначає політолог.
Він зазначає, що Україні важливо домагатися укладення угоди, яка б чітко визначила зобов'язання Сполучених Штатів у сфері безпеки для України.
"Це повинно бути подібним до угод, які укладені між США та Ізраїлем або Єгиптом - з ясними гарантіями та дієвими механізмами підтримки," - зазначає експерт у галузі політики.
Щодо НАТО, то у Давосі колишній генеральний секретар Йенс Столтенберг чітко висловив свої думки про те, яким чином має діяти Альянс.
"Я усвідомлюю, що у багатьох столицях немає значного захоплення щодо питання членства України в НАТО. У такій ситуації можна розглянути альтернативний варіант - забезпечити українців сучасною зброєю. Якщо ми і допустили помилку в 2014 році, то це в тому, що не надали Україні військову підтримку в період з 2014 по 2022 роки", - зазначив ексгенерал НАТО.