Аналітичне інтернет-видання

У Києві розпочинається новий проект - Лабораторія культурних трансформацій | UACRISIS.ORG

"Лабораторія культурних трансформацій" -- фестиваль-лабораторія, присвячений діалогу між польською та українською театральними спільнотами в умовах війни, пошуку нових форми співпраці, заснованих на спільному досвіді, чутливості до історичних змін і прагненні до глибшого взаєморозуміння та колективної дії.

"Співпраця між українськими та польськими митцями завжди на часі, але зараз, мені здається, вона є неймовірно важливою, тому що ми перебуваємо в такому моменті історичної турбуленції. І до культури в цей час більші вимоги, ніж зазвичай", - підкреслила продюсерка і театрознавеця Марія Ясинська, яка представляє платформу "Культура модерна".

Вона підкреслила, що проект має дослідницький аспект, оскільки вивчається польський досвід. Польська театральна культура відзначається потужними традиціями, які пов'язані з активним політичним, критичним та соціальним театром. Історично цей театр відігравав важливу роль у формуванні польської національної ідентичності, переосмисленні сучасних складних тем та залученні суспільства до їх обговорення. Цей досвід може стати надзвичайно корисним для України.

Одним з майданчиків проекту виступив Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка, і це є втиіленням тих орієнтирів, які обрала ця мистецька установа.

"Цього року наш театр розробив нову стратегію, яку команда представила для широкого обговорення. У цьому документі ми прагнули визначити основні напрямки, в яких плануємо розвивати нашу інституцію. Одним із ключових аспектів є збільшення нашої міжнародної присутності та реалізація завдань культурної дипломатії", - зазначила Анастасія Гайшенець, заступниця генерального директора та художнього керівника з міжнародних зв’язків Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

Травневий цикл лабораторії включає драматурнічну майстерню Себастьяна Маєвського, читання політичних та історичних п'єс провідних польських класичних та сучасних авторів, лекції дослідників та практиків театру з Ягеллонського та Варшавсього університетів.

Польський драматург і режисер Себастіан Маєвський поділився своїми очікуваннями щодо цієї події.

Я хотів би забрати з собою цей невимовний багаж емоцій, які переживають українці. Мене вражає їхня мужність. Незважаючи на всі труднощі, в суспільстві не відчувається дух поразки, що є вкрай важливим, адже в майбутньому це, безумовно, сприятиме формуванню почуття української ідентичності. Вчора я мав розмову з мисткинею, яка була на фронті і ділилася своїми враженнями про те, що таке фронт. Для мене це стало справжнім відкриттям – адже читати одне, а чути безпосередньо зовсім інше.

Графік відкритих заходів Лабораторії культурних трансформацій:

10 травня з 10:00 до 12:30 відбудеться лекція на тему "Політичний аспект античного театру", яку проведе Ольга Смехович (PhD, Яґеллонський університет, Краків). Місце проведення: Театр Драматургів, вулиця П. Сагайдачного, 25Г.

13:00 - 15:00 Перформативне читання та дискусія стосовно п'єси "Нічний портьє. Досвід" Автор: pilgrim/majewski, Режисер: Дмитро Захоженко Місце проведення: Театр Драматургів, вул. П. Сагайдачного, 25Г

18:00 - 20:30 Урочисте відкриття Лабораторії культурних змін

Перформативне читання та дискусія щодо п'єси "Справа Дантона" Автор: Станіслава Пшибишевська, Режисура: Ігор Білиць Місце проведення: Камерна сцена Театру Франка, площа І. Франка, З

11 травня з 11:00 до 13:30 відбудеться лекція на тему "Історія та політика в сучасному польському театрі". Доповідачем виступить Ольга Смехович (PhD, Яґеллонський університет, Краків). Місце проведення: Театр Франка, Зелена зала, площа І. Франка, 3.

Лекція під назвою "Відлуння Голокосту в польському театрі", проведена Вітольдом Мрозеком з Варшавського університету (Варшава). Місце проведення: Театр Франка, Зелена зала, площа І. Франка, З.

18:00 - 21:00 Виконавче читання та дискусія про п'єсу "У землю"

Автор: Тадеуш Ружевич Режисер: Станіслав Іванов Місце проведення: Камерна сцена Театру Франка, площа І. Франка, З

12 травня з 10:00 до 12:30 відбудеться лекція на тему "Після війни. Після комунізму. Політика та історія в польському театрі", яку проведе Вітольд Мрозек з Варшавського університету. Місце проведення: Театр Франка, Зелена зала, площа І. Франка.

13:00 - 16:00 Перформативне читання та дискусія "Нюрнберг", авторство: Войцех Томчик.

Режисура: Микита Поляков Місце проведення: Камерна сцена Театру Франка, площа І. Франка, 3

16:30 - 19:30 Перформативне читання та дискусія під назвою "Totentanz. Темна ніч, темна смерть"

Автор: Ішбель Шатравська, Режисер: Євген Лавренчук, Місце проведення: Камерна сцена Театру Франка, площа І. Франка, З.

20:00 - 21:00 Підсумкова дискусія та фітбек сессія Лабораторії культурних трансформацій

Локація: Камерна сцена Театру Франка, пл. І. Франка, З

Партнери цього проєкту: Театр Драматургів та Театр Ветеранів.

Цей проєкт зосереджений на головуванні Польщі в Раді Європейського Союзу і реалізується за сприяння ЄС у рамках програми House of Europe, а також за підтримки Польського Інституту в Києві та Центру Мєрошевського.

Читайте також