У виданні The Economist обговорили вплив Єрмака на політичну ситуацію в Україні.

Журналісти вказали на небезпеку поточного стану речей у внутрішній політиці України.
Україна опинилася перед численними викликами: відсутність ознак на припинення вогню, тривожні новини з фронту, а також випадки, коли російська армія запускає більше 500 дронів за ніч. Крім того, 1 липня США раптово зупинили постачання військової допомоги. Однак військовий конфлікт — це лише одна сторона медалі, адже не менш серйозну стурбованість викликає внутрішньополітичний розкол, чистки та міжусобиці, які здатні завдати Україні набагато більшої шкоди, ніж ворог на передовій. Це підкреслює стаття в британському виданні The Economist.
Журналісти зазначають, що в червні три ключові події задали основний тон. По-перше, була висунена підозра на адресу віцепрем'єра та міністра національної єдності Олексія Чернишова, якого вважали можливим кандидатом на пост прем'єра. Під час його перебування в Європі у справах уряду він спочатку затримав повернення, створюючи іронічний образ міністра репатріації українців, який самостійно планує еміграцію, як повідомляє видання. Тим часом Кабінет Міністрів отримав інформацію про можливе призначення міністерки економіки Юлії Свириденко на посаду нової прем'єрки. Крім того, відбулася ще одна спроба усунути незалежного керівника ГУР Кирила Буданова, проте поки що ця ініціатива не увінчалася успіхом, пише The Economist.
"Численні джерела вказують, що головною у цих трьох подіях є тіньова рука Андрія Єрмака, який керує президентською адміністрацією, але насправді є головним міністром без офіційного статусу", -- йдеться у матеріалі.
Зазначається, що надмірна впливовість Єрмака в урядових колах породжує чутки та спекуляції. Раніше він працював кінопродюсером, юристом і торговим посередником, після чого його політична кар'єра стрімко набрала обертів. У виданні Politico звертають увагу на зростаюче незадоволення американців з обох політичних таборів щодо його підходів до дипломатії. The Economist зазначає, що у Вашингтоні для нього відкриваються нові можливості. Незважаючи на те, що багато хто вважав, що Єрмаку доведеться боротися за своє місце у політиці, останні події червня свідчать про протилежне: згідно з інформацією видання, у внутрішньополітичному контексті він став сильнішим, ніж будь-коли раніше.
Журналісти стверджують, що доказів того, що Єрмак замовив розслідування щодо Чернишова, немає: детективи понад рік розслідують те, що соратники віцепрем'єра купили квартири за зниженими цінами в рамках схваленого ним же проєкту. Проте, за словами трьох чиновників, Єрмак скористався своїм впливом та дав справі просунутися, а інші заморозив. Справжня провина Чернишова полягала в тому, що він заважав Єрмаку, зазначається у матеріалі
"По-перше, він прагнув виступити в ролі альтернативного посередника у відносинах зі США. По-друге, його відставка створила можливості для просування пані Свириденко, яка має тісні зв'язки з паном Єрмаком," – зазначають журналісти.
За інформацією журналістів, ідея замінити слухняного премʼєра Дениса Шмигаля на кандидата, близького до Єрмака, не є новою. Однак, рік тому президент Володимир Зеленський відмовився підтримати цю ініціативу. З тих пір позиції Єрмака зміцнилися, а його опоненти ослабли. Очікується, що премʼєра змінять в найближчі кілька тижнів, а парламентарі планують провести голосування. Крім того, передбачається, що відбудуться трансформації у сферах освіти, охорони здоров'я, культури, соціальної політики, а також, можливо, у фінансовому секторі.
Андрій завершує те, що вважає невиконаним завданням. [Основна частина] людей - його, - повідомляє видання, посилаючись на слова одного з високих чиновників.
Вказується, що протягом червня в українській розвідці назрівала велика чистка, а трирічна ворожнеча між Єрмаком і Будановим загрожувала завершитися відставкою останнього. Джерела, близькі до Єрмака, називають генерала непередбачуваним революціонером, який будує власну політичну машину. За словами інсайдера, 90% працівників офісу президента вважають Буданова божевільним, а інші 10 -- генієм. Водночас союзники начальника ГУР кажуть, що він переконаний державник і один з небагатьох, хто може сказати президенту гірку правду. Зазначається, що "девʼята спроба" усунути Буданова завершилась невдачею завдяки його поєднанню примусу та хитрості. За даними The Economist, також могли допомогти неодноразові попередження Білого дому не звільняти керівника розвідки.
"Виживання генерала Буданова показує, що президент Зеленський залишає за собою остаточне рішення, якою б не була роль пана Єрмака в його системі. Здається, пан Єрмак не володіє владою самостійно, а отримує її від дивної співзалежності з президентом, чого жодне джерело не може точно сказати. Іноді впертий помічник є просто посередником впертого пана Зеленського", -- вказують журналісти.
Однак, за інформацією від представників влади, Єрмак продовжує мати значний вплив на інформаційні потоки, які доходять до президента (85% за однією з оцінок), що формує ризиковану атмосферу змови в центрі урядового апарату.
"Андрій монополізував увагу президента. Шість років в одній кімнаті, годуючи його вигідними думками. Це вже фактично одна людина", -- каже один з чиновників.
За словами аналітиків, жорстка політична боротьба в Україні не є новим явищем і не викликає подиву. Після трьох з половиною років війни було б нелогічно, якби виснажене керівництво не зосередило владу в своїх руках. Проте зростаюча масштабність загроз і погіршення стратегічної ситуації роблять централізовані та дисфункційні структури влади потенційно небезпечними. Одним із можливих виходів могла б стати прозорість у процесах управління, але на це, здається, не варто сподіватися.
Як вказується у матеріалі, небезпека для України полягає в тому, що за нинішнього стану речей вона ризикує потрапити в глибоку політичну кризу і стратегічну розгубленість. В країні зростає занепокоєння щодо дрейфу до авторитаризму, наприклад, коли владу використовують для того, щоб заборонити ворогам і конкурентам брати участь у суспільному житті.
"Росіяни підсмажують нас на повільному вогні, а ми граємося в ідіотизм з дуже серйозними наслідками", -- каже у відчаї один з високопосадовців.